Recenze: František Niedl – Cesty rytířů

Historická série z doby Jana Lucemburského vrcholí. Wolfram Katzinger z Olšové, Beneš z Vřesova i mladý Čeněk prožívají další dobrodružství a nad českou zemí se stahují mračna. Ta má na svědomí nejen král Jan, ale především jeho žena Eliška Přemyslovna a její věčná rivalka – Eliška Rejčka. Hlavní hrdinové jsou drceni osudem i manýry mocných.

Název: Cesty rytířů

Série: Rytíři z Vřesova

Autor: František Niedl

Nakladatelství: Moba

Rok: 2020

Recenze:

Cesty rytířů jsou již osmým dílem této oblíbené a zatím nejdelší historické série Františka Niedla. Autor je vynikající vypravěč a skvěle dokáže podat jak skutečné dějiny a vztahy mezi mocnými na dvoře krále Jana Lucemburského, boje mezi příznivci krále a jeho rivala – Jindřicha z Lipé, ale i vymyšlené příběhy jeho hrdinů, které pak bravurně proplétá s těmi skutečnými. Opět se zde setkáváme s oblíbenými hrdiny, Wolframem, Benešem a Čeňkem. Největší část knihy je tentokrát věnována právě Wolframovi, který je jmenován do významné funkce a nemůže už couvnout. Ztrácí svou svobodu a zcela slouží králi Janovi. To mu však někteří nepřejí a provedou něco, čím na sebe přitáhnou jeho pozornost, a především zlost a pomstu. Najednou Wolfram nebojuje za Boha, ale má v zádech ďábla, s jehož silou se mstí.

Beneš z Vřesova

Beneš je tentokrát odsunut trochu do pozadí. Na začátku knihy se sice zúčastní spolu s Petrem z Rožmberka jednání s Eliškou Přemyslovnou a de facto stojí kvůli Rožmberkovi na její straně – a proti králi Janovi, ale nijak moc to tam rozebíráno není. Více se pak Beneš projeví jako přítel a „bratr“, který pomůže Wolframovi dokonat jeho pomstu a postará se o… a to prozrazovat nebudu. 🙂

Rytíř Čeněk

Čeněk už není malý kluk ani mladý hejsek. Stává se rozumným a zručným rytířem, který slouží po boku krále Jana a je v jeho největší blízkosti. Stále ještě neumí v politice a mocenských machinacích moc chodit, občas by si měl dávat více pozor na pusu, ale čtenář ocení jeho upřímnost a nemůže ho nemilovat.

Nečekaný zvrat a šok!

I když se na začátku zdálo, že kniha se bude točit jen kolem Jana, Jindřicha a obou Elišek, což není právě má oblíbená část dějin a čtení mě příliš nebavilo, nakonec se stal takový zvrat, který už mi nedovolil knihu odložit. Dokonce jsem byla tak šokovaná, že i manžel se ptal, co to čtu a že se tvářím, jako kdybych si do té knížky chtěla vlézt. Ano, chtěla! Kdybych mohla, sednu na koně a jedu na Ojvín přesvědčit se, jestli se to skutečně stalo! A konec románu? Ten autorovi neodpustím. Chápu, že potřeboval rozumně ukončit sérii, ale proč takhle??? Vždyť tady nechal dvě malé děti? To budou vyrůstat bez rodičů? Nebudu prozrazovat kdo, co a proč. Pokud chcete zažít šok jako já, tak si koukejte Cesty rytířů přečíst. Ale nezapomeňte, že tuto sérii je dobré číst celou a postupně.

Hodnocení: 83 %

Máte rádi historické romány z českého prostředí?

Zkuste i román Žena tří mužů, který rozhodně není jen pro ženy!

1 komentář: „Recenze: František Niedl – Cesty rytířů

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    je to docela překvapivé, ale já historické romány nemám moc ráda a sama je opravdu nevyhledávám. Vůbec jsem ty předchozí díly nečetla a přiznám se, že ani neznám autora. Co se ale musím určitě ocenit, je opravdu povedená obálka. Měj se krásně:-)

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: