Recenze: Případ zákeřného vyděrače – Jaromír Jindra

České Budějovice v době, kdy nad nimi měl dohled purkmistr a spravedlnost byla v rukách soudce a kata. To je historický román z pera českobudějovického autora Jaromíra Jindry. Případ zákeřného vyděrače je již druhou knihou v řadě Vzpomínky budějovického kata a je snad ještě lepší než díl první.

Zákeřný vyděrač dusí město

Zatímco v prvním díle jsme kroužili spíše kolem Budějovic, nyní se děj přesouvá přímo do středu města. Hrdiny románu jsou hlavní představitelé městské rady. Sám purkmistr dostane zajímavý dárek – v pracovně na stole se mu objeví lebka, která má v zubech vzkaz. Vyděračský vzkaz. Vyděrač chce po purkmistru Kudrnovi 300 tolarů, které má donést na neznámý hrob na hřbitov u dominikánů. Pokud to udělá, dozví se, co se stalo před deseti lety s jeho dcerou Filomenou.

Kudrna samozřejmě peníze vyplácet jen tak zbůhdarma nechce, ale potřebuje vědět, co se stalo s Filoménou. Svěří se se svým problémem soudci Kleineschnitzelovi a sám se pak tajně vypraví na hřbitov s tím, že vyděrače oklame a přistihne při činu. Jenže se mu to nepodaří. Navíc vyděračské listy dostávají postupně další a další radní…

Kat Pavel a kat Franci

Příběh je opět složen ze dvou vyprávěcích rovin. První je psána er-formou a vypráví vyděračův příběh, stejně jako příběhy radních, nebo kněze Klementa, který se v prvním díle provinil velkým hříchem a nyní se rozhodne svůj život změnit. Druhou rovinu pak představuje deník katova pomocníka Franciho, kterého jsme poznali rovněž už v prvním díle. Sledujeme, jak se dál vyvíjí jeho život s Klárkou, kterou v prvním díle zachránil před popravou a jsme svědky také jejich prvních neshod. Navíc stojí před hodně bolestným rozhodnutím, které je stojí plno síly a lásky. Franciho vyprávění se ovšem prolíná i s příběhy městských radních, protože logicky jsou to právě kat Pavel a Franci, kteří stojí u výslechu zločinců.

Ve Franciho životě dojde i velké profesní změně. Kat Pavel už je starý a rozhodne se předat své řemeslo kompletně svému pomocníkovi…

Jak se mi kniha líbila

Postavy z této románové řady začínám mít ráda čím dál tím víc. Autor dokázal i v této knize vytvořit dokonalý propletenec jednotlivých příběhů, které dohromady tvoří celek, a především kvalitní čtení. Vyděrač mi byl skoro až do konce příběhu neznámý. Sice jsem tušila, ale dlouho mi trvalo, než jsem si své podezření mohla ověřit. Díky tomu se dá tato kniha klidně označit jako historická detektivka, i když to asi nebyl autorův záměr.

Faktem je, že ač byla korekce na tomto románu udělaná opravdu precizně, vloudila se chybička, která bije do očí. Purkmistr Kudrna byl totiž jednou označen jako Kučera. Je to sice obsahově totéž, ale není to totéž…

Dá se to ale omluvit, už jen proto, že tato kniha se řadí podle mě mezi autorovy nejlepší knižní počiny a já už netrpělivě vyhlížím další díl!

Název: Případ zákeřného vyděrače

Autor: Jaromír Jindra

Nakladatelství: Lirego

Rok: 2020

Hodnocení: 98 %

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: