Nejlepší knihy roku 2020 – které jsem četla

Rok 2020 pro mě byl na knihy velmi bohatý. Jak na ty, které jsem vydala, tak na ty, které jsem přečetla. Podle ČBDB jsem přečetla v loňském roce 116 knih, ale mezi nimi jsou i dětské knížky a audioknihy. Které ale byly ty nejlepší?

Zajímavé je, že když se tím seznamem probírám zpětně, hodnotím jako ty nejlepší některé knihy jiné, než jak jsem to viděla bezprostředně po jejich přečtení. Některé byly naprosto UAU!!!, ale přitom ve mě nic nezanechaly a teď už žádné emoce necítím. Jiné pro mě byly tak za 4 hvězdy z 5, četli se dost „ztuha“ a přitom je zpětně hodnotím jako jedny z nejlepších.

Helena Braunová – Českokrumlovský kláštěr vypravuje

Kniha, po které asi většina lidí nesáhne, protože je zaměřená lokálně a navíc přibližuje život a tradice na počátku minulého století v klášterech v Českém Krumlově. Patří ale rozhodně mezi to nejlepší, co jsem v loňském roce četla. Má velkou historickou výpovědní hodnotu, je čtivá a naprosto kouzelná – přenese vás do Krumlova v dobách, kdy jej ještě spravovali Schwarzenbergové.

Victoria Kanakaredes – Eleonora ze Schwarzenbergu

A na Krumlově ještě chvíli zůstaneme a rovněž neopustíme Schwarzenbergy. Jelikož teď sama píšu knihu o této výjimečné a její současníky děsící ženě – upíří kněžně, byla kniha o její „maličkosti“ naprostou nutností. I když jsem nad ní dlouho váhala, protože to nebyla literatura faktu, ale román. Byl však naprosto překrásně napsaný a rozhodně stojí za pozornost.

Jana Poncarová – Eugenie

Románově zpracovaný příběh české hoteliérky, které patřil jeden z nejslavnějších plzeňských hotelů, byl Janou Poncarovou zpracovaný naprosto bravurně. Opět to nebude kniha pro každého a mě zaujala především z regionálního důvodu, protože jsem vyrůstala kousek od Plzně. Zatímco většina čtenářů velebí autorčinu první knihu Podbrdské ženy, která mě rovněž velmi zasáhla, pro mě byla tou lepší právě Eugenie.

Naďa Horáková – Korálky z klokočí

Korálky z klokočí je nejnovější knížka Nadi Horákové a já ji přečetla doslova jedním dechem. Opět v ní bylo vše, co chci od zajímavé, napínavé a dobré knihy – detektivní zápletka, kouzelné prostředí, lidské vztahy a historie jedné vsi a dvou rodů, které tam žijí již od nepaměti. Potřebujete snad víc?

Pavel Kohout – Les Bor

Původní česká detektivka a zároveň knižní prvotina budějovického autora Pavla Kohouta zavádí čtenáře – kam jinam než – do Českých Budějovic. V lese Boru, který je hned vedle nich a má dost strašlivou pověst jako les sebevrahů a duchů, se odehrává část příběhu. K tomu si přidejte dobrou zápletku, napínavé vyšetřování a dramatický závěr.

Jaromír Jindra – Návrat mrtvého muže

Také další román napsal jihočeský autor, tentokrát Jaromír Jindra. I když jsou jeho specialitou romány ze středověku a raného novověku, Návrat mrtvého muže mě zaujal nejvíc. Odehrává se na jihu Čech za komunismu a inspirací byl autorovi život jeho manželky. To je možná to, co příběhu dává takovou autenticitu a uvěřitelnost.

Karin Lednická – Šikmý kostel

Šikmý kostel je románovou kronikou města Karviná a celkově ostravsko – karvinska. Je to záležitost poměrně náročná na čtení, i když čtivost textu rozhodně nelze upřít. Mě zaujaly jak osudy hrdinů – které nejsou nijak veselé, ale i to, že jsem poznala historii, zvyky a život ve zcela jiném koutu naší republiky.

Jan Štifter – Café Groll

Novelka dalšího jihočecha Jana Štiftera nás zavádí do Českých Budějovic začátkem minulého století. Vypráví příběh lékaře z Římova, který se staral o nevěstky v místních bordelech. Nejvíce mu do života zasáhly dvě ženy z Café Groll. Co všechno se na 150 stranách stane a jak překvapivý je závěr už musíte zjistit sami.

Lydia Kang – Opium a absint

Historická detektivka z konce 19. století zavede čtenáře do New Yorku v době, kdy se ve velkém popíjel absint, a opium bylo běžně podávaným lékem. Čtenáře děsí i okouzluje Dracula Brama Stockera a v New Yorku je nalezena mladá žena, kterou nejspíš usmrtil upír. Tahle detektivka mě naprosto dostala. byla čtivá, napínavá a zápletka vrcholila velmi dramaticky. Ani mi to nepřišlo, že se odehrává v Americe a ne v Anglii.

Lucy Clarkeová – Pozvala mě dál

V mém výčtu nejlepších knih by neměl chybět také thriller. Četla jsem jich v loňském roce několik, ale právě tento žánr patří mezi ty, které mě jako čtenáře naprosto pohltí a nedokážu se od nich odtrhnout, ale zpětně si ani pořádně nevybavuji, o čem byly. Jeden z nejlepších podle mě byl Pozvala mě dál. Příběh spisovatelky, která vydala bestseller a není schopna dát dohromady další knihu a navíc skrývá temné tajemství mě naprosto uchvátil.

Četli jste některou z těchto knih? Pochlubte se v komentáři, která kniha byla pro vás v loňském roce ta nej.

2 komentáře: „Nejlepší knihy roku 2020 – které jsem četla

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    z tvých knih znám jen Opium a absint, což se mi taky líbilo. Šikmý kostel jsem koupila mamce, ale ještě to nečetla. Koukala jsem, že zrovna vyšlo pokračování. Já jsem toho taky dost přečetla, jestli jsem dobře počítala, je to celkem 216 kousků, což je hodně dobré (i na mě:-D). Měj se krásně!
    Hanka z ciculka.cz

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: