Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Frances Hodgson Burnett – Tajemná zahrada

Mary je desetiletá holčička, která celý život strávila v Indii. Když propukne smrtící horečka, přijde o oba rodiče a musí se vydat do Yorkshiru ke svému poručníkovi. Najednou se ocitne zcela sama, v temném domě se stovkou místnosti a tajemnou zahradou, ke které chybí branka i klíč. 

Název: Tajemná zahrada

Autorka: Frances Hodgson Burnett

Nakladatelství: Leda

Počet stran: 336

Rok: 2020

Recenze: 

Nejedná se o žádnou žhavou novinku na knižním trhu. Tato kniha spatřila světlo světa už před mnoha lety a ovlivnila generace dětí, které ji mohly číst, stejně jako knihy Astrid Lindgrenové nebo Marka Twaina či Charlese Dickense. Není to rozhodně žádná jednohubka. Tuhle knížku budou číst nějakou dobu děti i dospělí. Dostanou ale neskutečně poutavý a silný příběh o síle pozitivního myšlení na lidské zdraví i život. 

Malá Mary Lenoxová je protivná a rozmazlená holčička, které se raději všichni klidí z cesty. Nechají ji, ať si dělá co chce a moc ji nekontrolují. Stará se o ni v podstatě jen její komorná Marta, která ji okouzlí příběhy z vřesoviště, o své rodině, sourozencích a mamince. Nejspíš díky tomu, že skutečnou hřejivou náruč rodiny Mary nikdy nepoznala. 

Mary začíná prozkoumávat veliký strašidelně působící dům, v němž se ocitla, a také zahrady. Nejvíce ji láká tajemná zahrada, kterou kdysi její poručník nechal zamknout a zakopat k ní klíč neznámo kam. Důvodem byla nečekaná smrt jeho milované ženy, která v zahradě trávila veškerý volný čas. 

Dům má svá tajemství a jedním z nich je i podivný pláč a nářek, který Mary děsí po nocích a tak se tomu rozhodne přijít na kloub. Krok po kroku poznává probouzející se přírodu a jaro v zahradách, nové osoby a nachází kamarády mezi lidmi i zvířátky. 

Tento příběh byl neskutečně citlivě napsaný, poutavý a čtivý. Zprvu vám Mary leze krkem, ale časem zjišťujete, že s tou holčičkou soucítíte a zjišťujete, že jí přejete štěstí. Zapomínáte dýchat, když jí červenka ukazuje cestu k tajemné zahradě. Držíte s ní pod pokličkou její tajemství a bojíte se odhalení. Vychutnáváte si její náhlou touhu po životě a cítíte vůni přírody, pečených bochánků i čerstvého mléka. 

Knížkou vás provází krásné ilustrace Kateřiny Bažantové Ktaiwanita, které podněcují čtenářovu fantazii a dělají z knížky skvostný kousek do knihovny. Tuhle knížku budou milovat děti i dospělí. Budete toužit mít ji v knihovně a zařadit ji mezi své oblíbené stálice. Alespoň já to tak mám. 

Příběh malé Mary a jejich přátel jsem si moc užila a určitě jsem ji nečetla poprvé. Možná že časem si ji budu číst společně se svými dětmi, pokud si k ní tedy nenajdou cestu sami, tak jako kdysi v dětství já, k Hacku Finnovi, Tomu Sawyerovi a dalším dětským hrdinům. 

Hodnocení: 100 % a ještě kousek víc! 🙂 
Za knížku Tajemná zahrada moc děkuji nakladatelství Leda, na jejichž stránkách si ji můžete zakoupit i vy.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: