Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Janet Skeslien Charles – Pařížská knihovna

Milujete poválečné příběhy, které odkrývají minulost, dávná tajemství i pohnuté lidské osudy? Pak si nenechte ujít knížku z prostředí Americké knihovny v Paříži, který vypráví Francouzka Odile. 

Název: Pařížská knihovna

Autorka: Janet Skeslien Charles

Nakladatelství: Jota

Počet stran: 360

Rok: 2021

Recenze:

Pařížská knihovna je příběh dvou žen, z nichž jedna prožila mládí v meziválečné Paříži, zatímco druhá jej prožívá v 80. letech v Montaně. Obě spojuje nejen smutný osud, ale i zájem o knihy a Francouzštinu. 

Sledujeme na střídačku dvě příběhové linie – život Odile a život Lily. Příběh Odile převažuje. Prožíváme s ní dobu před druhou světovou válkou, kdy si našla práci v Americké knihovně. Jednak proto, že knihy milovala a také proto, že nechtěla být jednou závislá na manželovi, tak jako její matka na otci. Přestože patřila do společenské vrstvy, ve které nebylo obvyklé, aby žena pracovala. 

Spolu s Odile sledujeme, jak prožívali přicházející válku a deportace Židů pracovníci knihovny, i to, jak postupně nacházela lásku, která se jí stala osudovou. 

Mezi příběhem Odile se proplétají kapitoly, ve kterých sledujeme mladičkou Lily. Ta přijde v poměrně kritickém věku o matku a se smutkem a znechucením sleduje, jak si její otec najde novou ženu a přivede ji do jejich domácnosti. 

Lilly má velkou oporu v podivínce, která žije v jejich sousedstvi. Tou je elegantní Francouzka Odile, se kterou se postupně spřátelí…

Pařížská knihovna se sice může zdát jako oddechové čtení, ale pravdou je, že je potřeba se trochu víc soustředit. Jednak je tam poměrně dost cizích jmen, ale především příběh si vaši plnou pozornost naprosto zaslouží. Je smutný, tíživý, ale zároveň plný naděje. 

I když s hlavní hrdinkou vedle přátelských vazeb prožíváme i lásku, nehledejte v této knize žádnou velkou romantiku. Ukazuje život takový, jaký nejspíš kdysi opravdu byl, i to, jaký může být dnes. Naštěstí však nemusíme prožívat útrapy spojené s válkou. 

Co mě na tomto románu nejvíc bavilo, bylo prostředí samotné knihovny. I když byla válka, pořád byla v chodu a její zaměstnanci dělali vše proto, aby lidem pomáhala v těžkých válečných letech. Půjčování knih židovským čtenářům i přes zákazy, odnášení knih domů těm, kteří nesměli do knihovny ani vkročit, posílání četby vojákům na frontu, aby měli alespoň trochu potěšení a mohli na chvíli utéct od reality na stránky knih. Zajímavé navíc je, že autorka při psaní příběhu vycházela ze skutečných událostí a jejím cílem bylo ukázat lidem, že i obyčejní knihovníci mohli být válečnými hrdiny. 

Hodnocení: 87 %
Knihu Pařížská knihovna můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota, kterému moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: