Design a site like this with WordPress.com
Začít

Audiokniha: Plachetnice na vinětách – Jiří Hájíček

Knihy Jiřího Hájíčka mám moc ráda. Nejde jen o čtivost a zajímavý projev, ale i o hloubku příběhu, lidských osudů a o prostředí jižních Čech, kde žiji a kde to miluji. Plachetnici na vinětách jsem si chtěla pořídit od samého začátku, co vyšla. Ale než jsem se k ní dostala, byla namluvená Vandou Hybnerovou jako audiokniha. Řekla jsem si, proč ne? Nechám si ji předčítat. V tomto případě to však nebyla šťastná volba…

Název: Plachetnice na vinětách

Autor: Jiří Hájíček

Interpret: Vanda Hybnerová

Vydavatelství: OneHotBook

Délka: 8 h 10 min

Recenze:

Nevím, zda byl v tomto případě problém v poslechu, ale pravdou je, že tento příběh mi nesedl. Hlavní hrdinka Marie je žena kolem padesátky, vědkyně přednášející na vysoké škole, profesorka literatury. Má dospělou dceru a manžela, se kterým se právě rozvádí. Důvod je jednoduchý – našel si mladší.

Marie sice žije v Praze, ale pochází z Jihočeského venkova. Hájíček se tak vrací zpět na místo, kde se odehrávaly i jeho předchozí romány. Místo Budějovic a Třeboně však tentokrát vybral Český Krumlov. Mariina sestra žije s jejich rodiči na vesnici, dělá práci, která ji nenaplňuje a hlavně – dohlíží na oba nemocné stárnoucí rodiče. Marii vyčítá, že ji v tom nechala samotnou a žije si vysněný život v Praze. Nechce slyšet, že nic není tak růžové, jak si maluje. Marie tráví čas střídavě v Praze a v jižních Čechách. Aby nemusela žít se sestrou a její rodinou pod jednou střechou, usadí se v sestřině momentálně prázdném bytě na sídlišti Plešivec v Krumlově. 

V audioknize sledujeme střídavě scénky z Prahy, z vesnice a z Krumlova. Od začátku tušíme, že venkovská idylka tady značně pokulhává, ale nevíme proč. Čím hlouběji se noříme do příběhu, tím víc chápeme jednotlivé postavy a jejich jednání. 

Interpretkou této audioknihy je Vanda Hybnerová a já jsem přesvědčená, že se svého úkolu zhostila bravurně. Přesto jsem měla místy problém udržet pozornost, pletly se mi postavy a jména – hlavně mužů kolem Marie a celkově jsem se nedokázala do knihy lépe vžít. Měla jsem pocit, že autor tentokrát vypráví příběh až příliš povrchně. Navíc románek, který Marie prožívá s mladým knihkupcem mi přišel naprosto mimo. Vůbec jsem nepochopila, proč jej autor do knihy zařadil, protože jsem nijak nepocítila, že by si z toho Marie něco vzala. 

A to je asi hlavní problém, který jsem s celou audioknihou měla. Za celou dobu jsem nenašla pointu. Proč vlastně autor že tento příběh vyprávěl? Co jím chtěl říct? Zatímco u jeho předchozích děl jsem viděla jasné poselství, tady, pokud nějaké bylo, mi uteklo. 

Ale možná že to bylo tím, že jsem tentokrát nečetla knihu klasicky, nýbrž jsem ji poslouchala jako audioknihu. Těžko říct, kde je problém.

Hodnoceni: 70%

Za audioknihu Plachetnice na vinětách moc děkuji vydavatelství OneHotBook. Zakoupíte ji na jejich webových stránkách nebo přes aplikaci Audiolibrix

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: