Recenze/Úvaha o filmu Lída Baarová

Nejsem sice nějaký vášnivý fanoušek filmů pro pamětníky, ale když nějaký v televizi běží a je čas, ráda se na něj podívám. Přece jen jsem stále přesvědčená, že se na ně dá koukat spíše, než na některé trapné americké slátaniny. A jelikož Lída Baarová je český fenomén, některými je milována, jinými zatracována, snímek Filipa Renče jsem si nenechala ujít.
Před nedávnem jsem v televizi zahlédla spot, ve kterém Renč o snímku mluvil a tak jsem se těšila na velkolepou podívanou. jaké bylo mé překvapení, když jsem všude četla negativní ohlasy? Zklamaně jsem si koupila „Sedmičku“ a hltala smutné a drsné recenze a pořád si říkala, že to přece nemůže být tak zlé. Přece co ztrhá kritika, to se divákovi líbí. Nebo ne? 
Nyní si říkám, že jsem možná měla otočit pořadí. Nejprve shlédnout film, utvořit si svůj názor a nakonec číst nemilosrdné verdikty kritiků. Jenže…
Vyzbrojená informacemi o nafouknuté bublině, která vlastně nic moc neřekne a ještě rozesměje diváky erotickou scénou, jsem usedla na sedačku v kině. Bylo téměř plno a pátá řada bez převýšení byla poněkud nešťastná. Ještě před začátkem jsme se proto s kamarádkou přesunuly do třetí řady, kde jsem si sice musela sundat brýle, ale viděla jsem víc, než velkou naondulovanou hlavu dámy před sebou.
A moje pocity? Velmi rozporuplné. Ani teď, druhý den, kdy mi snímek nejde z hlavy a stále o něm přemýšlím, nejsem schopna říci, zda se mi líbil, či nelíbil. Je mi vlastně smutno, že některé scény a špatná volba některých herců celý snímek shazují…
Ale popořádku.


PLUSY

Styl Renčova natáčení je překrásný. Miluji zaostření – rozostření i na fotografiích a ráda se na něj dívám. Takto točený film je opravdu požitek pro oči. Tady opravdu tleskám. 
Výpravnost, kostýmy, místa natáčení… to je krása, noblesa, nostalgie. I v tomto jsem byla nadšená.
Herci? Začnu Lídou a její rodinou. Táňa Pauhofová  je krásná herečka, která se do své role vžila velmi dobře. Ač jsem se toho bála, dokázala některé výrazy nastudovat tak věrně, až se zdálo, že se z plátna dívá skutečně mladá Baarová. Ani postava Zorky nebyla špatná. Nenápadná šedá myška žijící ve stínu své slavné sestry se podařila. Tatínek, ta rozumná osoba co všechno drží nad vodou a zachrání dceři život, byl rovněž zahrán skvěle. Ovšem maminka… Jak mám Simonu Stašovou ráda, tak zde jsem z ní na rozpacích. Dramatické scény, které sehrála, se mi nelíbily a vůbec sem jim nevěřila. Spíše než jako drama, mi přidaly jako fraška. A nebyly jediné… ale o tom níže.


MÍNUSY

A teď k tomu negativnímu. Zůstanu ještě chvíli u volby herců. Simona Stašová a její herecký výkon už vlastně patřily sem, do mínusu. Budu však pokračovat…
Nevím, kdo měl ten nešťastný nápad, obsadit do role dvou hlavních mužských postav dva herce, které český národ zná převážně ze seriálu Komisař Rex. Netuším, každopádně zasloužil by pár facek.
Nechápu, proč jsou někteří herci namaskováni a vybráni tak, aby dokonale zpodobňovali ty, které hrají a role Gustava Fröhlicha je naprosto mimo! Copak Gedeon Burkhard vypadá jako Fröhlich? Ani omylem ne. A zatímco v Komisaři Rexovi byl sympaťák, tady vypadal ne jako milovník, ale jako obluda. Bohužel…
A teď se dostanu k tomu největšímu zlu, k představiteli Josepha Goebblese… Proboha! Koho napadlo obsadit tuto roli největším ňoumou z Komisaře Rexe?  Ať se zmiňovaný herec snažil sebevíc, ve chvílích vážných a dramatických vyvolával mezi diváky nežádoucí smích a to předpokládám nebyl záměr tvůrců.
Koneckonců, když jsme po skončení hodnotily film s kamarádkou, zkonstatovala, že tam byl vlastně i ten pes, co představoval Rexe. Když už, tak už… Chyběly jen housky se salámem! 
S tím se také dostávám k některým scénám, které by bylo lepší nenatočit anebo alespoň uvážlivě zkrátit či proškrtat. Na začátku zmíněná erotická scéna Lídy s Goebblesem – vážně bylo nutné dotahovat ji do nechutného orgasmu zobrazeného v plamenech v krbu? Přece každý ví, že s ním vlezla do postele vícekrát, takže pokud nešlo čistě o vypočítavost, tak se jí to zřejmě líbilo, ne? Pro koho ta scéna vlastně byla? Pro zástupy důchodkyň, které na film chodí? Nebo? Vážně netuším, ale na rtech většiny mladších ročníků vyvolává smích, rozpaky a pocit vrcholné trapnosti!
Stejně tak dramatická scéna, kdy se Goebbles po telefonu rozchází s Lídou a je po Hitlerově „domluvě“ nervově zhroucen… Možná, kdyby to zahrál někdo jiný. Snad, kdyby před českými diváky nebyl ten přitroublý komisař… Kinem se opět nesl nežádoucí smích…
A konečně závěrečná scéna, kdy Goebbles Lídě dojde zhasnout to pomyslné světlo života? Ta sice nevyvolávala smích, ale byla naprosto zbytečná. Stačilo by dramatické převržení sklenice s červeným vínem v předchozím závěru a všichni pochopili. Takhle závěr vypadal jako ohrané klišé, které už nikdo vidět nepotřeboval.
Ani teď, když jsem plusy a mínusy shrnula se nedokážu rozhodnout. Snad, kdyby Renč vyměnil některé herce a hlavně – proškrtal zmíněné scény, film by se mi líbil. Snad… Chtělo by to ovšem trochu více věnovat pozornost Lídě, coby kolaborantce a jejímu věznění. Proč tam nezahrnuli více jejích pocitů? Vyprávění stařeny je trochu málo… Jak se asi cítila herečka ve chvíli, kdy byla uvězněna na Pankráci a kolem ní umírali její milovaní? Co jí běželo hlavou, když stála před šibenicí, viděla popravy žen před sebou a věděla, že za pár okamžiků bude konec? Proč právě toto období autoři snímku tak odflákli?
A co vy? Už jste film viděli? Co na něj říkáte? Nebo se na něj teprve chystáte? A pokud ano, přiznejte se – jaký je důvod? Chcete vidět příběh Lídy, nebo filmový „propadák“? 
Říkám si, jestli paradoxně negativní reklama návštěvnost snímku nezvýší. Vždyť přece žijeme v Čechách a tady se moc úspěchu nepřeje. Zato co je haněno, to musí vidět každý.

4 Replies to “Recenze/Úvaha o filmu Lída Baarová”

  1. Na filmu byla mamka a když přišla z kina nějak moc se k filmu nevyjadřovala..Sama jsem taky chtěla na tento film jít, ale pak jsme se s přítelem rozhodli, že půjdem radši na komedii Padesát Odstínů Černé a na Valentýna na DeadPoola..Každopádně až bude film dostupný na internetu, určitě se podíváme 🙂 Aspoň díky tvému článku vím, že nemám od filmu moc očekávat..

    To se mi líbí

  2. Já se na film taky těšila, ale po přečtení pár recenzí jsem se rozhodla, že na něj do kina nepůjdu. Počkám až bude v tv. Možná bych měla zážitek pozitivnější, na Komisaře rexe se nedívám, takže bych neměla srovnání, ale i tak…..

    To se mi líbí

  3. Film mě hodně lákal a docela mě štvalo, že nejspíš nebude s kým na něj jít. Dceru na něj neutáhnu a manžel má zlomenou nohu. Ale po přečtení tvého zhodnocení už mě to snad ani nemrzí, že ho nejspíš uvidím až někdy v tv. Lídu Baarovou jsem měla vždycky ráda, proto mě film o ní zajímal. Ale pokud je to v tomto pojetí, tak opravdu nevím, nevím…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s