Recenze: Jiří Březina – Promlčení

Těžká jsou rána čtenářova! Jinak nedokážu a vlastně ani nemůžu vyjádřit četbu knihy Promlčení od českého autora Jiřího Březiny. Když jsem ji večer otevírala, vůbec by mě nenapadlo, že ji zavřu teprve, až ji celou dočtu. To se mi už opravdu dlouho nestalo! Promlčení je brilantně napsaná česká detektivka, která nás zavádí do pohraničí. Mladý detektiv Tomáš Volf tam objevil nevyřešený případ, který by chtěl dořešit a vrátit se tak zpět do týmu kriminalistů, odkud byl vyloučen.

Název: Promlčení

Autor: Jiří Březina

Nakladatelství: Motto

Počet stran: 248

Rok: 2015

Recenze:

Promlčení je druhá publikovaná kniha talentovaného autora z Českých Budějovic, Jiřího Březiny. O jeho díle vím už od doby, kdy jsem četla pozitivní recenze na jeho prvotinu Na kopci, za kterou získal cenu Jiřího Marka pro nejlepší detektivní příběh. V knize Promlčení se poprvé setkáváme s průšvihářem Tomášem Volfem, mladým vyšetřovatelem, který je na čas „odklizen“ do policejního archivu, kvůli problémům ve svém prvním případu nazvaném Polednice.

Tady se musím na chvíli zastavit. Jelikož i Polednice vyšla jako knížka, očekávala bych, že to bude Tomášův první případ. Obzvlášť, když o tom autor tak píše v příběhu. Ale obálka knihy jasně napovídá, že první případ Tomáše Volfa je Promlčení. Navíc ještě bychom mohli polemizovat o tom, zda je to skutečně „jeho“ případ. Proč? To vám hned povím…

Tomáš v archivu najde promlčený zločin – sebevraždu statkáře Zahrádky, který se oběsil za podivných okolností v pohraniční vsi Poustečky. V této vsi žije převážně staré obyvatelstvo, které se do domů nastěhovalo po roce 1945, kdy odsud byli vysídleni Němci. Ves skrývá plno bolestných životních příběhů a křivd které nejsou ještě odpuštěny. To, co na první pohled vypadá jako jasná sebevražda může být pomsta. Ale koho? A proč?

Tomáš se rozhodne kontaktovat Ondřeje Novotného, dnes významného politika, který tehdy případ vyšetřoval. Byl tehdy jeho první a poslední a nebyl vyřešen, nýbrž – zdá se – šikovně zameten pod koberec. Tomáš se s Novotným setkává a poslouchá vyprávění o pátrání, kterému se od počátku snažil někdo velmi důkladně bránit.

Ve skutečnosti tedy sledujeme vyprávění o tom, co se tehdy stalo, které popisuje Novotný a mezi tím občas nějaké oživení příběhu současností, kdy se společně s Volfem dohadují a spekulují, kdo mohl být vrah.

Tato detektivka je napsána velice svižně a čtivě a od první stránky jsem se nedokázala odtrhnout. Je to nejen tím, že děj neměl hluchá místa, zato měl velmi dobrý spád, ale i tím tématem. Vysídlení Němců a příběh jejich následovníků v pohraniční vesničce byl velmi poutavý a odhaloval bolestné a velmi dramatické události, o kterých se příliš nemluví.

Detektivka jako taková byla napsána velmi dobře, i když vlastně nešlo o klasické vyšetřování. Pouze jsme společně s Tomášem sledovali, jak vyšetřoval před mnoha lety někdo jiný. Navíc příběh byl velmi průhledný a už v polovině jsem odhalila skutečného pachatele.  Co mě ale opravdu hodně zaujalo bylo téma vysídlení Němců a nenávist mezi rodinami a národnostmi. To, jak si vraceli navzájem bolest a utrpení, které prožívali. To, jak chování a jednání lidí ovlivňovala doba, válka a politické změny. To vystihl pan Březina naprosto skvěle a za to „klobouk dolů“.

Jelikož mě opravdu bavil autorův styl psaní a Tomáš Volf mi byl docela sympatický, určitě si pořídím i další jeho knihy. Nechápu, proč jsem je tak dlouho odkládala, protože Jiří Březina a jeho tvorba rozhodně stojí za pozornost!

Hodnocení: 90%

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s