Audiokniha: Jiří Svetozar Kupka – Krvavé jahody

Krvavé jahody jsou příběhem vyprávěným dle skutečné události. Jsou příběhem Češky, která byla ve svých čtrnácti letech odvlečena se svou matkou a sestrou do Ruska. Trvalo devatenáct let, než se mohla vrátit zpět do Čech. Přežila Gulag. Tento silný příběh napsal Jiří Svetozar Kupka a do audiopodoby načetla Hana Maciuchová. Poslechněte si hrůzy, které musela Věra a jiní prožít…

Délka: 8 hodin 47 minut

Název: Krvavé jahody

Autor: Jiří Svetozar Kupka

Interpret: Hana Maciuchová

Kategorie: Česká literatura

Vydavatel: Plus

Recenze:

Blíží se konec války, osvobozenecká vojska vstoupila na naše území. Do Brna přijela rudá armáda. Lidé se radují, že je konec válečným hrůzám. Jenže ne všem je dovoleno se radovat. Věra a Naďa, jejichž matka je Ruska, která se dostala do Čech po velké říjnové revoluci spolu s československými legionáři a která se zde provdala, nechápou co se děje. Jsou společně se svou matkou zatčeny a naloženy do nákladních vagónů, které odváží válečné zajatce do Ruska. Matka je totiž považována za vlastizrádce.

Tato událost odstartuje Věřinu devatenáctiletou anabázi, která je plná bolesti jak fyzické, tak psychické. Se zajatci je zacházeno hůře než se zvířaty. Jsou mučeni hlady, musí snášet násilí a jsou nuceni k tvrdé práci. Věra přežije tyfovou epidemii, vši i bolestivé zranění ruky. Pokaždé, když svitne naděje na návrat domů, je tato naděje zase zničena… Věře se podaří dostat do rodného Brna až po dlouhatánských 19 letech.

Prvně musím zmínit, že knížka je skvěle načtená paní Maciuchovou. Už to činí poslech zajímavým a poutavým. V druhé řadě se jedná o příběh, který je hodně silný. Nemůže Vás nechat v klidu. Řekla bych, že když člověk ten příběh poslouchá, tak ho prožije snad ještě intenzivněji než když ho „jen“ čte. Slyšet na vlastní uši ty zvěrstva, která byla páchána na lidech, je opravdu otřesné. Místy jsem se neubránila slzám.

Tím Vás od poslechu nechci odradit. Naopak zážitek z poslechu je to skvělý. Jen chci upozornit, že je potřeba se obrnit, protože idylka Vás nečeká.

Rozhodně doporučuji k poslechu.

Hodnocení: 100 %

Audioknihu Krvavé jahody zakoupíte na stránkách Audiotéky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s