Lydia Kangová – Opium a absint

Máte rádi historické detektivky z doby Sherlocka Holmese? A co kdyby se taková detektivka neodehrávala v Anglii, ale v Americe a místo Sherlocka vyšetřovala mladá dáma závislá na opiu? Tak přesně to se odehrává v knize Lydie KangovéOpium a absint. A asi je vám jasné, že jsem si ji nemohla nechat ujít.

Název: Opium a absint

Autorka: Lydia Kangová

Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)

Počet stran: 384

Rok: 2020

Recenze:

Historická detektivka Opium a absint se odehrává v New Yorku na konci 19. století. Přesně v době, kdy v Americe vyšel Dracula Brama Stockera. Vzbudil tehdy hodně ohlasů a zájmu. A zájem o něj měla i naše hlavní hrdinka – Tillie Pembrokeová, jejíž sestra byla nedávno brutálně zavražděna v nedalekém parku. Její tělo bylo zbaveno téměř veškeré krve a na krku se krásné dívce černaly dva kulaté otvory, jako od upířích zubů. Pohybuje se v New Yorku skutečný upír, nebo si na něj někdo jen hraje?

Tillie se nelíbí ani osud nebohé Lucy – její sestry, která má překvapivě jméno shodné s hrdinkou Brama Stockera a zároveň s Draculovou obětí, ale nelíbí se jí ani jednání policie, která pro nedostatek důkazů vraždu zametla „pod koberec“. I když se sama vzpamatovává z bolestivého pádu z koně a léčí si zlomenou klíční kost, neváhá se pustit po stopách vraha. Pomocníkem se jí přitom stane mladý novinář a kamelot, který jí prodal výtisk novin, z nichž se poprvé dozvěděla o Lucyině smrti.

Tento román je sice historická detektivka, ale nečekejte klasický model „britské detektivky“. Jedná se spíše o historický (i trochu psychologický) román z konce 19. století, v němž sledujeme osudy Tillie a její boj za svá práva. Ta si musí vybojovat především s rodinou, která lpí na starých pravidlech a hodlá ji provdat „z rozumu“. Jejím snoubencem má být nápadník Lucy, což se jí také vůbec nelíbí. Jamesovi nevěří a nelíbí se jí jeho pokrytecké chování. Nebo se snad mýlí?

Tillie v opiovém oparu, a s rostoucí závislostí na něm, pátrá po vrahovi a noří se do stránek Stockerova románu. Tajně po nocích utíká z domu, aby s novinářem pátrala po vrahovi i všech záhadách, které se ve městě dějí. Jedná se sice o detektivní pátrání, ale mnohem více je provázáno s životem Tillie než v běžných detektivkách, kde se odkrývají hlavně vodítka a falešné stopy pro čtenáře.

Opium a absint mě neskutečně chytlo, i když mi úplně nesedělo, že se příběh odehrává v Americe. Mám raději Anglii a ke konci 19. století mi historická detektivka sedí lépe právě někam na mlhou pokrytá blata. Přesto si bláznivá Tillie získala mé srdce a já se od knihy nedokázala odtrhnout několik večerů. Hodně se mi líbilo, že autorka do příběhu zamíchala i stávku kamelotů a ukázala, že to v tomto období neměli vůbec lehké. Dotkla se mimo jiné i problému dětské práce a života sirotků. Bavily mě i novinářské ambice Tillie a jejího přítele a to, jak své posbírané informace skládají do novinových článků. A v neposlední řadě bylo velice zajímavé sledovat, jak se opium podávané pro léčebné účely velmi rychle stane drogou, z jejíhož krunýře se nejde tak snadno vymanit. Mimochodem – heroin podávaný jako lék na kašel mě doslova šokoval!

Opium a absint je bravurně napsaný příběh, který nadchne fanoušky historických detektivek, Sherlocka Holmese, ale i hraběte Draculy a celkově upírské tematiky.

Hodnocení: 82 %

Knihu Opium a absint zakoupíte na stránkách nakladatelského domu Grada, kterému spolu s nakladatelstvím Cosmopolis děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.  

1 komentář: „Lydia Kangová – Opium a absint

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    Opium a absint mě moc mile překvapilo a fakt se mi kniha moc líbila. A ta obálka, je hodně povedená! Jinak bych si taky příběh dovedla představit v Anglii, to je pro mě takové oblíbené prostředí. Těším se na nový článek:-) Přeji pohodový advent,
    Hanka

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: