Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Anna ze Zeleného domu

Příběh ošklivého zrzavého sirotka Anny Shirleyové okouzlil již spousty dětí i dospělých napříč generacemi. Je dojemný, napínavý i vtipný. Anna vám poleze na nervy, budete se s ní smát, budete ji litovat a budete s ní plakat. Anna ze Zeleného domu je dětská klasika, která nesmí chybět v žádné knihovně. 

Název: Anna ze Zeleného domu

Autorka: Lucy Maud Montgomeryová

Ilustrace: Tereza Basařová

Nakladatelství: Leda

Počet stran: 320

Rok: 2021

Recenze:

Na proslulou a všemi chválenou Annu ze Zeleného domu jsem se chystala už roky. Doma mám trochu salátové brožované vydání, které jsem si kdysi donesla z knihobudky. V současné době tuto literární klasiku dětské literatury vydává hned několik nakladatelství. Já se však nechala okouzlit knížkou z nakladatelství Leda. Na první pohled mě zaujala krásnými ilustracemi Terezy Basařové, kterým jsem nedokázala odolat. A jak se mi líbil příběh? 

Anna je sirotek. Je to malá holka se zrzavými vlasy, nepříliš hezkou tváří a pořádně proříznutou pusou. Jelikož mám sama doma dvě podobně ukecané děti, lezla mi Anna zpočátku pořádně na nervy. Kdybych byla na místě Marilly, asi ji vypakuji zpět do sirotčince. 😀 

Marilla a její bratr Matěj Cuthberth si však Annu nechají, přestože původně chtěli adoptovat chlapce, který by jim pomohl v hospodářství. Anna si je získala svou nevinnosti a bezbřehou představivostí, která ji přivedla do spousty nesnází. Postupně se ale Anna zklidní, začne pomáhat v domácnosti, chodit do školy, najde si přítelkyni a prožívá s kamarády spoustu zajímavých okamžiků i dobrodružství. 

I když se jedná o příběh pro děti – už pro zkušenější čtenáře, je oblíbený i mezi dospělými. Nechybí v něm mezilidské vztahy, budování přátelství ani hledání cesty k dítěti, které se dostalo do adoptivní rodiny jaksi omylem. Líbilo se mi, že Marilla, která se Anny ujala, sice vůbec netušila, jak vychovávat dítě, ale nakonec si k sobě s Annou našly cestu. Bavilo mě sledovat, jak navzájem pomáhají jedna druhé a zjišťují, že je jedno, zda jste dítě, nebo dospělý, protože chybovat může každý. Jen je důležité umět chybu přiznat. 

Tohle není jen dobrodružný příběh. Mladším čtenářům může ukázat, že navzdory těžkému osudu si může dítě vybojovat své místo pod sluncem, že přátelství a úcta k druhému jsou k nezaplacení, ale i to, že snít není žádná ostuda. 

Anna ze Zeleného domu mi učarovala a myslím, že části, které jsem četla nahlas dětem před spaním zaujaly i je, přestože jsou ještě na takovou knihu malí. Hodně těžko se mi s ní po dočtení loučilo. Doufám proto, že Leda brzy vydá i další díly. 

Hodnocení: 90 %
Knihu Anna ze Zeleného domu můžete v tomto krásném vydání zakoupit na stránkách nakladatelství Leda, kterému moc děkuji za recenzní výtisk.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: