Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Denis Mukwege – Lékařem v africkém pekle

Lékařem v africkém pekle je kniha pamětí konžského lékaře Denise Mukwegeho. Je to velice autentická a šokující výpověď o tom, jaká zvěrstva jsou páchaná na tamních ženách, ale také o tom, jak těžké je dosáhnout v této oblasti plné bídy a negramotnosti vzdělání.

Název: Lékařem v africkém pekle

Autor: Denis Mukwege, Berthil Akerlund

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 216

Rok: 2019

Recenze:

Denis Mukwege je lékař a gynekolog-specialista. Během své lékařské praxe už se setkal s lecčíms, nejvíce se však v poslední době věnuje operacím píštělí na děloze. Jako lékař je svědkem brutálního jednání vojáků v Kongu, kteří v rámci války hromadně znásilňují tamní ženy a na závěr dokonají své hrůzné dílo tím, že je zmrzačí. Do pochvy jim vrazí klacek, nůž či hlaveň pušky a vystřelí. Pokud žena přežije, má obrovské zdravotní problémy. Denis Mukwege se snaží léčit tyto následky, ale i duše žen, které trpí spolu s tělem. Navíc se snaží bojovat o zastavení těchto zvěrstev. Když nereaguje vláda v Kongu, dělá to pomocí OSN a dalších organizací.

Kniha Lékařem v africkém pekle je velmi silný zážitek a asi ji nezvládnou přečíst všichni. Není to však jen o páchání zvěrstev na ženách. Mukwege vypráví svůj životní příběh od narození a těžké infekce, při které téměř zemřel, až po dosažení vytoužených studií. Vystudovat v Kongu není vůbec nic jednoduchého ani levného. Mnozí nemají ani základní vzdělání. Autor musel projít spoustu martyrií, než dosáhl vysokoškolského vzdělání lékaře. Gynekologickou specializaci si pak dodělával ve Francii, kam na několik let odstěhoval celou rodinu.

Být lékařem v Kongu není nic jednoduchého a už vůbec ne bezpečného. Zvlášť, když Mukwege poukazoval na to, co se děje a snažil se situaci zlepšit. Hrozilo nebezpečí jemu i celé rodině a několikrát se dostal do přestřelky, smrtelného nebezpečí a unikl pokusu o zabití.

Autor vypráví svůj životní příběh velmi poutavě, bohužel hodně skáče v čase. Nejen že každá kapitola začíná v jiné době a s jinou myšlenkou, ale často autor přeskočí i během jedné kapitoly hned několikrát. Jeho texty sice mají nějakou myšlenku, která je propojuje, takže po chvilce čtení pochopíme, proč přeskočil, ale je to hodně náročné na soustředění a přemýšlení.

I přes náročnost čtení se dá knížka přečíst na jeden zátah. Alespoň já jsem se nedokázala odtrhnout. Byla jsem přímo fascinována tím, co se děje na jiném kontinentě v dnešní době, kdy světem vládne vzdělaní, věda a technologie.

Jak už jsem napsala, tato kniha určitě nebude pro každého. Přesto doporučuji si ji přečíst. Uvědomíme si, co všechno tady máme a jak jsme na tom dobře, i když jsme schopni většinou jen kritizovat a stěžovat si. V Kongu se totiž i v dnešní době žije hůře než ve středověku.

Hodnocení: 75%

Knihu Lékařem v africkém pekle můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Alpress.

Advertisement

1 komentář: „Recenze: Denis Mukwege – Lékařem v africkém pekle

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: