Recenze – komiks: Sherlock – Studie v růžové

Sherlock Holmes je postava, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka anglických detektivek. Ač byl jeho stvořitelem sir Arthur Conan Doyle, dnes už dávno není jediným autorem Sherlockových příběhů. Postavu komplikovaného a extrémně inteligentního detektiva si půjčilo mnoho dalších tvůrců, kteří ho převedli ze stránek knih i na filmová plátna a do seriálu. Komiks Sherlock vychází ze stejnojmenného seriálu, jež nám příběhy slavného detektiva představí v současném moderním světě.

Název: Sherlock: Studie v růžové

Autoři: Steven Moffat a Mark Gatiss, Jay

Nakladatelství: CREW

Rok: 2018

Recenze:

Ač už jsem tu a tam kousek seriálového moderního Sherlocka viděla, netuším, nakolik se příběhy ze současnosti inspirovaly těmi původními, které napsal Arthur Conan Doyle. Co ale rozhodně odpovídá, je Sherlockovo chování, jednání a jeho geniální dedukce.

Studie v růžové (pozor, nezaměňujte s původní povídkou Studie v Šarlatové), nám představí záhadnou smrt ženy libující si v růžové barvě. Růžový je její kufr, obuv i další módní doplňky, včetně rtěnky. Geniální Sherlock zde vystupuje jako poradce Scotland Yardu a seznamuje se s doktorem Watsonem, který je válečným invalidou. Jeho problémy jsou však (podle Sherlocka) psychosomatické. Jak Sherlock, tak doktor Watson hledají spolubydlícího. Jejich společný přítel je seznámí, a tak společně začnou bydlet v legendárním domku na Baker Street. Dokonce mají stále „svou“ bytnou, paní Hudsonovou.

Komiks Sherlock je vytvořen jako Manga, což je styl japonských komiksů, které mají společné charakteristické rysy a určitá pravidla odlišná od ostatních komiksů. Postavy Manga komiksu mají ostré ale jednoduché elegantní rysy a velké výrazné oči. Manga se tisknou a čtou zprava doleva, a to dokonce i jednotlivá okénka na stránce. Číst se prostě musí zrcadlově, jinak příběh nebude dávat smysl.

Já jsem Manga komiks držela v ruce poprvé, a i když jsem věděla, proč je tištěn a svázán obráceně, netušila jsem, jak moc mě to zpočátku zmate. Myslela jsem, že okénka se čtou normálně a příběh mi nedával smysl. Tudíž jsem využila Google a vyhledala si návod, jak se čte Manga. Až když jsem přečetla celý komiks a dostala se na poslední/první stránku, zjistila jsem, že návod, jak Sherlocka číst, je tam podrobně nachystán. To jsem celá já… J

Tento komiks mě neokouzlil kresbami, ale hlavně textem. Tím, že Sherlock je přesně takový, jak ho známe. Úsečný, ironický, geniálně chytrý. Všechno odhalí z minimálních náznaků.  V jiných příbězích bych to kritizovala, protože tak dokonalý hrdina snad existovat nemůže. Ale u Sherlocka tohle prostě chceme. Navíc jeho genialita je vyvážená osobními a psychickými problémy, stejně jako konzumací opiátů.

I když detektivní zápletka v komiksovém podání není nijak složitá, dokázala mě naprosto pohltit. Když jsem konečně pochopila, jakým způsobem číst, ponořila jsem se do příběhu a nedokázala komiks odložit. Přečetla jsem ho doslova jedním dechem za jeden večer. Brzy si to ale ráda zopakuji, protože tohle prostě chcete číst pořád dokola! Vracet se v textu, zjišťovat si, jestli se ten Sherlock přece jen nesekl v odhadu. Pokud bych měla tomuto komiksu něco vytknout, tak snad jen, že mohl být delší a zápletku více zamotat, nebo jít více do hloubky problémů.

Musím se přiznat, že mě moderní pojetí Sherlocka Holmese hodně bavilo, a dokonce mě to přesvědčilo, že si zkusím seriál znovu pustit. Ono sledovat totiž detektivku s dětmi za zády je poměrně náročná disciplína.

Pokud máte rádi komiksy a Sherlocka Holmese, určitě neváhejte a přečtěte si Studii v růžové. Rozhodně stojí za pozornost.

Hodnocení: 89%

Komiks Sherlock: Studie v růžové zakoupíte na stránkách nakladatelství CREW, kterému děkuji za recenzní výtisk.

3 komentáře: „Recenze – komiks: Sherlock – Studie v růžové

Add yours

  1. 🙂 Tomu se říká telepatie: zrovna mám otevřený Tvůj blog, že konečně budu reagovat na články a ejhle, Ty mě předběhneš a vyskočí na mně Tvůj komentář u Adélky 🙂 Svět knihy sis užila, člověk se potřebuje občas vyskytnout mezi podobně postiženými. Už teď se těším na příští rok!

    To se mi líbí

    1. Ajaj. Tak to mě mrzí. Já vím, to zabezpečení. 😦 Já to neumím nastavit a kolegyňka, co mi s tím pomáhá, teď časově vůbec nezvládá. Ale komentáře dorazily v pořádku. Já je před tím schvaluji, protože mi sem chodily samé divné spamy od cizinců. 😀

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: