Báječná škola pana Scotta okouzlí vás i vaše děti

Mr. Scott je vysoký prošedivělý pán, který má ohromný smysl pro spravedlnost a výborně to umí s dětmi všeho věku. Není divu, že je také skvělým ředitelem školy pro děti ze všech koutů světa, která se nachází v Portugalsku. V knížce Báječná škola pana Scotta si můžete přečíst o tom, jak se Petr, jeden obyčejný šestiletý kluk z Čech, dostal do Portugalska a začal tam chodit do školy, aniž by znal jiný jazyk než ten český.

Název: Báječná škola pana Scotta

Autorka: Miroslava Salajková

Ilustrace: Ivona Knechtlová

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 128

Rok: 2020

Recenze:

Knihu Báječná škola pana Scotta už jsem okukovala v nakladatelství Kazda od chvíle, kdy vyšla. Neobjednala jsem ji však hned. Říkala jsem si, že mám čtení dost, děti také, a navíc mi bylo jasné, že bude zatím spíše pro mě než pro mé děti. Přece jen 3 a 5 let mi přišlo ještě málo. Nakonec jsem stejně neodolala a objednala ji. A udělala jsem rozhodně dobře. Dokonce mě mrzí, že jsem čekala tak dlouho.

Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je šestiletý kluk Petr, který se s rodiči stěhuje z Čech do Portugalska, kde pracuje jeho otec. Zároveň je nutné, aby začal chodit do školy. Rodiče pro něj vyberou školu Mr. a Mrs. Scottových, kam chodí plno dětí z různých koutů světa. Někteří mluví kromě svého rodného jazyka i portugalsky a anglicky, jiní mají s dorozuměním s ostatními stejný problém, jako Petr. Ukáže se, že jeho počáteční obavy jsou naprosto zbytečné. Pan Scott i všechny učitelky, včetně živelné kuchařky Marii, jsou velmi milé, vstřícné a mají pro děti ohromné pochopení.

Petr se brzy s dětmi spřátelí, a tak nesledujeme to, jak se učí, ale plno dobrodružství, které dokážou kluci i holky vymyslet. Navíc škola pana Scotta není jen tak obyčejná. Děti během pár měsíců zažijí výlet do hor, nacvičí školní představení, vykoupou se v nádrži s mloky a postaví si vlastní domek na stromě. Tohle zkrátka v obyčejné škole nezažijete!

Musím se přiznat, že jsem si knížku moc užívala. Byla opravdu báječná. Na chvíli jsem se vrátila do dětských let a s chutí četla o lumpárnách, které Petr se svými kamarády prováděl, i o dobrodružství, které prožívali. Autorka to celé napsala s velikou empatií. Vystihla přitom skvěle jak pocity dítěte v cizí zemi a v prostředí, kde ničemu (nikomu) nerozumí, ale také nádherně zachytila Portugalsko a jeho zvyky. Ukázala ale dětem i to, že nejsou jen české děti, ale že existují další národnosti, včetně Švédů nebo Japonců, kteří mají typický vzhled a nesmírně vstřícné vychování.

Dopadlo to tak, že část knížky jsem četla nahlas, a Nela a chvilkami i Jiřík s chutí poslouchali. I když už jsem knížku já sama dočetla, s dětmi se k ní jistě ještě několikrát vrátíme. A nejvíc se těším, až bude za chvilku Nelinka číst sama a užije si příběh stejně, jako já.

Zapomenout nesmím ani na nádherné ilustrace Ivony Knechtlové, které celý příběh doprovázejí a skvěle ho dokreslují. Přiznávám, že jsem kolikrát místo čtení civěla dlouhé minuty na obrázky a kochala se. A Nelinka si knížku prohlíží stále dokolečka.

Hodnocení: 100 %

Za knížku Báječná škola pana Scotta děkuji nakladatelství Kazda, kde ji můžete zakoupit za nejlepší cenu. Mimochodem – vzhledem k aktuální situaci moc apeluji na to, abychom se snažili nakupovat především na stránkách nakladatelů a tím je podpořili.

1 komentář: „Báječná škola pana Scotta okouzlí vás i vaše děti

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s