Audiokniha: Historická detektivka Juraje Červenáka – Krev prvorozených

Renesanční Praha, její tajemná zákoutí, páchnoucí Židovské město i rodinná hrobka sousedící se sklepením šlechtického domu. To je prostředí, v jakém se odehrává historická detektivka slovenského autora Juraje Červenáka – Krev prvorozených. Od autora to byla moje první kniha. Jak se mi líbila? Dokáže autor překonat mé oblíbence – Vlastimila Vondrušku a Františka Niedla?

Název: Krev prvorozených

Délka: 10 hodin 5 minut

Autor: Juraj Červenák

Interpret: Marek Holý

Kategorie: Detektivky, thrillery

Vydavatel: Tympanum 

Typ: Audiokniha kompletní

Recenze:

Hlavními hrdiny této až mysteriózní detektivky ze staré Prahy jsou tři muži, kteří se velmi liší jeden od druhého. Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš. I když jsou každý jiný a Marek Holý je bravurně rozlišuje i změnou hlasu a stylem mluvy, mně se strašně pletli. Je to i tím, že autor jednou použije „kaprál“, podruhé „Jaroš“, atd. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se zorientovala, kdo právě mluví.

Tito tři muži byli povoláni do Prahy, aby vyšetřili podivné vraždy dětí z významných šlechtických rodin. Jednalo se vždy o prvorozeného potomka, proto název audioknihy – Krev prvorozených. Tyto děti nejprve zmizely a pak se objevila jejich těla s podivnými kabalistickými symboly, kterým nikdo nerozuměl.

Naši tři hrdinové jdou na věc zprudka a velmi chytře. Skvěle se doplňují, jak v logickém myšlení, tak ve vyslýchání svědků. A to i přes to, že císařská strana jim neustále hází klacky pod nohy a podezřívá je z nekalých úmyslů proti panovníkovi. Brzy přijdou na to, že celý humbuk má zřejmě mnohem racionálnější kulisu. Ale neví proč? Ani kdo vraždy páchá? Navíc, je opravdu jejich hostitelka zapletená do spiknutí proti císaři? A může to mít s vraždami prvorozených nějakou spojitost?

Moje první historická detektivka z pera tohoto autora vypadala velmi lákavě. Téměř mystické téma bylo skvěle vymyšlené a místy mě až mrazilo. Měla jsem však problém zaposlouchat se pořádně do děje. Pletly se mi postavy, nejen tři hlavní hrdinové, ale i ostatní šlechta, a příběh se nakonec ukázal až příliš jednoduchý. V podstatě jsem prokoukla vraha už někdy v polovině, ještě dříve, než ho odhalil autor. A to byl další problém. Autor předkládá velmi málo hypotéz a když, tak ta pravdivá mezi nimi doslova bije do očí.  Další audioknihy, ani knihy asi od něj zkoušet nebudu. Pana Vondrušku nepřekoná. Oceňuji však práci interpreta Marka Holého. Jeho střídání hlasů u jednotlivých postav bylo skvělé.

Hodnocení: 70%

Audioknihu Krev prvorozených si můžete zakoupit na stránkách Audiotéky. Můžete si tam i stáhnout první kapitoly zdarma.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: