Design a site like this with WordPress.com
Začít

Historický román Tři královny od oblíbené Philippy Gregory

Spojovalo je příbuzenské pouto, dělila je touha po moci…

Pokud máte chuť dozvědět se něco více o anglické a skotské historii, je kniha TŘI KRÁLOVNY napsaná právě pro vás. Zavede vás do 16. století, ve kterém vládli Tudorovci, přímo ke královskému dvoru.

Název: Tři královny

Autor: Philippa Gregory

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 446

Rok vydání: 2019

Recenze:

Jsou tři a každá z nich se snaží být tou jedinou a nejlepší. Markétu Tudorovnu zavede její sňatek do náruče krále Jakuba Skotského. Její mladší sestra Marie se provdá za krále Ludvíka a je korunována královnou Francie a Kateřina Aragonská se do tohoto „ženského spolku“ přidává svatbou nejprve s jejich bratrem Arthurem a po jeho smrti i s nejmladším bratrem Jindřichem. Tím se původně ze španělské princezny stává anglickou královnou a sestrou obou Angličanek. Každá z nich by chtěla být vítězkou, které budou ostatní dvě podléhat, ale v politice jak známo, jste jednou nahoře, po druhé dole a nevíte dnem ani nocí co vám osud přichystá. Příběh rozplétá složité vztahy a úkladné zrady ve stínu vášně, závisti a nebezpečí. Boj o tudorovský trůn může začít.

„Takový byl osud nás tří. Byly jsme sestry i rivalky.“

Celý román je napsán ich-formou z pohledu Markéty. Je vyprávěn jako fikce, ale některé události zmíněné v knize se skutečně staly a základní konstrukce celého příběhu také vychází z historických reálií. Začátek románu nás zavede k dvanáctileté Markétě z rodu Tudorovců. Jejíma dětskýma očima vnímáte celý královský dvůr z trochu jiné perspektivy a románu to rozhodně přidává na čtivosti. Tím pádem vás autorka hned na prvních stranách knihy nezahltí množstvím historických událostí, dat a rodokmenem Tudorovců do třetího kolena a vy se tak okamžitě ponoříte do děje. Navíc celý kompletní rodokmen Stuartovců a Tudorovců na vás vybafne hned po otevření knihy.

Postava Markéty vás začne vytáčet už od jejich dvanácti let a nepřestane až do poslední stránky knihy. Autorkou je popsána jako záštiplná, žárlivá „harpyje“, která má jediný cíl v životě a to uchopit moc v zemi do svých rukou. Tuto svou charakteristiku neopouští po celý děj a vy tak stále čtete o tom, jak buď žárlí, nebo se kaje za svou předchozí žárlivost.

Ačkoli se román jmenuje Tři královny, pojednává převážně jenom o královně Markétě.  Její švagrová Kateřina Aragonská tolik prostoru nedostává a vlastní sestra královna Marie, o té už jsou zmínky jenom velmi sporadické. Možná je to trochu škoda, protože kniha není zrovna nejtenčí a stále číst jenom o záštiplné Markétě čtenáře za chvíli omrzí a já osobně bych byla vděčná za rozvedení osudů i ostatních dvou královen.

Co se nedá knize rozhodně upřít je lehce stravitelná forma románu. I když se toho v knize zase až tolik neděje, akce nestřídá akci, autorka mě dokázala připoutat k ději a já s napětím sledovala osudy těchto tří žen.

Ne nadarmo je autorka Philippa Gregory uznávaná britská autorka a nositelka doktorátu v oboru anglické literatury 18. století. V nakladatelství Alpress si můžete ještě pořídit její další historické romány a myslím, že mně to nebude trvat dlouho ;-).

Hodnocení: 85 %

Knihu Tři královny zakoupíte nejvýhodněji na stránkách nakladatelství Alpress.

1 komentář: „Historický román Tři královny od oblíbené Philippy Gregory

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: