Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Oldřiška Ciprová – Vládkyně Vikingů

Věděli jste, že jedna z žen polské historie byla provdaná do Švédska, aby se stala královnou a manželkou Erika Vítězného? Byla to Svatava a psal se konec prvního tisíciletí. Oldřiška Ciprová ve své novince Vládkyně Vikingů vytvořila nádherný příběh, který se možná někdy skutečně stal…

Název: Vládkyně Vikingů

Autor: Oldřiška Ciprová

Nakladatelství Alpress

Počet stran: 192

Rok: 2021

Recenze: 

Oldřiška Ciprová je známá svými historickými romány, ve kterých představuje ženy české (i světové) historie trochu jiným způsobem. Vychází sice ze skutečnosti, ale přidává spoustu fikce, čímž vytváří příběhy, které se někdy skutečně mohly stát, i když tak nejsou zaznamenány. Většinou se soustřeďuje na významné královny, kněžny a jejich dcery, manželky známých panovníků atd. Jelikož o nich historie ve skutečnosti moc neví, protože dříve se zaznamenávaly události hlavně o mužích, může si dovolit rozvinout příběhy plné lásky, nenávisti, napětí, bojů a mnoha dalšího. V knize Vládkyně Vikingů se zaměřila na Svatavu, dceru Doubravky a Měška Polského. Ta je provdaná jako křesťanská dívka do pohanského Švédska a má od rodičů za úkol šířit zde křesťanskou víru. Okolnosti ale způsobí, že vše dopadne zcela jinak.

Svatava je hned po sňatku s králem Erikem Vítězným přejmenována na Sigrid. Své jméno nejprve odmítá, stejně jako divokého Vikinga, který je jejím manželem. Pak ale dojde k přepadení její družiny. Sigrid se projeví jako odvážná a nezkrotná žena a pomaličku si začne hledat cestu k Erikovu srdci.

Nebudu z děje prozrazovat více, protože knížka je celkem útlá. Ovšem to nemění nic na tom, že děj je opravdu nadupaný, samý zvrat a šok. Nechybí samozřejmě ani zmíněná láska a tentokrát se autorka nebála ani erotických scén. 

Musím napsat, že pro mě je toto nejlepší z knih, které autorka napsala, a to jsem četla kromě asi dvou titulů všechny. Bavilo mě prostředí drsného severu, autorčin popis divokých vikingských válečníků, i charakterová proměna samotné Sigrid. Mám ráda autorčin styl psaní, protože nezabíhá do zbytečných detailů a nic neprotahuje. Soustředí se v jednotlivých kapitolách hlavně na důležité okamžiky, které vedou ke spletitému ději. Díky tomu stránky rychle ubývají a čtenář se ani chvilku nenudí. 

Knížka je opravdu jednohubka a dala by se přečíst za jeden večer. Já si ji záměrně šetřila a četla ji večery tři. Opravdu jsem si ji užila a nezlobila bych se, kdyby autorka ještě někdy využila toto prostředí k nějakému dalšímu románu.

Hodnocení: 95 %
Knihu Vládkyně Vikingů zakoupíte na stránkách nakladatelství Alpress, kterému moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: