Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Sandra Pogodová, Richard Pogoda – BUĎ V POGODĚ

Po úspěšné povídkové knížce HOĎ SE DO POGODY přichází nakladatelství Cosmopolis spolu s autory Richardem Pogodou a Sandrou Pogodovou s další povídkovou knížkou, tentokrát s názvem – BUĎ V POGODĚ. Opět je nabitá vtipnými a zábavnými články – neřekla bych tedy úplně, že povídkami, které vás rozhodně pobaví a zaujmou.

Název: BUĎ V POGODĚ

Autoři: Sandra Pogodová, Richard Pogoda

Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)

Počet stran: 208

Rok: 2021

Recenze:

Herečku Sandru Pogodovou mám moc ráda. Líbí se mi, že si ze sebe dokáže dělat legraci, nic nehrotí, a navíc je to krásná žena, jejíž styl oblékání je mi hodně blízký. Sleduji ji už nějakou dobu na sociálních sítích a dobře se bavím i inspiruji. Úspěch její první knížky, kterou napsala spolu se svým otcem Richardem Pogodou už nějakou dobu sleduji, přestože se mi zatím do ruky nedostala. Po přečtení druhého dílu BUĎ V POGODĚ si ji ale rozhodně dokoupím, protože tohle je přesně to, co potřebuji číst, když jsem po dlouhém dni unavená a chci se odreagovat, pobavit a přečíst si něco lehkého před spaním.

I když to většinou v mém seznamu přečtených knih tak nevypadá, dříve jsem hodně ráda četla knížky o hercích, většinou takové, které byly autobiografické a obsahovaly příběhy z divadelního zákulisí. Ne nadarmo mám v knihovně poklady, jako třeba knížky herečky Marušky Doležalové. Čtu ale čas od času i o hercích z filmů pro pamětníky a podobně. Většinu z nich má ale ve své knihovně naše babi, u které se dají najít doslova poklady, jako knihy o Daně Medřické, Jiřím Sovákovi apod. V posledních letech jsem na ně ale dost zanevřela a asi to budu muset napravit, protože zjišťuji, že mi to chybí. Tato kniha je toho rozhodně důkazem a já vím, že jsem ji nečetla rozhodně naposledy. A také vím, že teď na nějakou dobu zakotví právě u mé babičky, se kterou máme tuto čtecí lásku o divadle a hercích společnou. Zpět ale ke knize.

Přečtěte si také první díl: Hoď se do pogody

Sandra Pogodová zde na střídačku se svým otcem vypráví příhody ze života, které jsou občas opravdu hodně zábavné. Nemůžu napsat, že bych se u nich válela smíchy po posteli, nebo se smála nahlas – to ne – ale rozhodně mě bavilo je číst. Zatímco pan Richard vyprávěl hlavě zážitky z dob, kdy dělal DJ pro komunistické dýchánky – samozřejmě z donucení, kdy se přátelil s Pavlem Dostálem, který později proslul hlavně jako politik, a také některé zážitky ze života, Sandřiny vzpomínky mi byly o něco bližší. Její vyprávění o tom, jak „pěkně“ řídí, mi bylo náramně blízké. Hned mám pocit, že nejsem jediná řidička, která dokáže za rok z krásného auta udělat obouchanou plechovku na kolečkách. Líbilo se mi ale i vyprávění o večírcích, o cestování, a hlavně mě bavily zážitky z divadla nebo z natáčení. Jako milovnice divadelní scény jsem hltala, kterak se může hercům přihodit nějaký ten karambol, co se skutečně stalo, jak se dělají vtípky na derniérách a mnoho dalšího. Sandra dokonce zmínila i mého oblíbence z dob, kdy jsem navštěvovala i několikrát měsíčně plzeňské divadlo J.K.Tyla, Borislava Kotiše. Zavzpomínala jsem si na doby, kdy bylo divadlo stálou součástí mého života a spolu se zmíněnou babičkou jsem navštěvovala některé hry i několikrát po sobě.

Oceňuji ale, že díky textům pana Richarda jsem se dozvěděla zajímavosti ze života takového „Pana Herce“, jako byl Miroslav Horníček – mimochodem, rovněž spjatého s Plzní. Možná bych měla vysvětlit, že pocházím kousek od Plzně a v tamním divadle jsem jako častý divák doslova vyrůstala.

Zkrátka jsem se touto knihou vrátila do svých dětských a dospívajících let, připomněla si tyto krásné časy a uvědomila si, že chci takových knížek číst rozhodně více. A také zase více chodit do divadla. Snad už to Covid dovolí. Ostatně, do divadla v Českých Budějovicích mám stále ještě koupené a nevyužité lístky z prosince loňského roku.

Tohle asi nebude úplně recenze v pravém slova smyslu, ale já si prostě nemohu pomoci. Miluji tuhle knížku. Jsem z ní nadšená a doporučila bych ji pro zlepšení nálady rozhodně všem. Na druhou stranu si uvědomuji, že asi nebude pro každého. Pokud ale máte rádi historky z hereckého a kulturního prostředí, chcete se odreagovat a číst něco lehkého, milého a vtipného, rozhodně si ji pořiďte. Stojí za přečtení. A určitě ne jen za jedno. 🙂

Jediné, co musím vytknout je brožované vydání. Na jedné straně – mně to vyhovuje, protože knížka má kabelkový formát a snadno si ji sbalíte do autobusu, metra, nebo na dovolenou. Dobře se drží a je lehoučká. Navíc já mám pro paperbacky zvláštní slabost. Na druhou stranu vím, že tuhle knížku budeme s babi číst nejspíš stále dokola, takže se trochu bojím, kolik toho vydrží. Tvrdé desky by byly jistě odolnější.

Hodnocení: 99 %

Knihu BUĎ V POGODĚ si můžete koupit na stránkách nakladatelského domu Grada, kterému spolu s nakladatelstvím Cosmopolis moc a moc děkuji za recenzní výtisk.  

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: