Design a site like this with WordPress.com
Začít

Recenze: Alex George – Hodiny v Paříži

Neobyčejný román o čtyřech obyčejných lidech a jejich životních osudech, které se spojily v Paříži a ovlivnily vzájemně jejich životy. Čtyři lidé, kteří hledají ztracený čas (ano, chápete dobře, že se jedná o inspiraci od Marcela Prousta) a sami sebe. Svou minulost i budoucnost. Román, který nebude pro každého, ale rozhodně stojí za přečtení! Hodiny v Paříži od Alexe Georga.

Název: Hodiny v Paříži

Autor: Alex George

Nakladatelství: Metafora (Grada)

Počet stran: 286

Rok: 2021

Recenze:

Guillaume, Camille, Souren a Jean-Paul jsou hlavní hrdinové této zajímavé knihy odehrávající se v Paříži v meziválečném období. Jsou to čtyři ztracené duše, které něco hledají. Camille hledá ztracený deník Marcela Prousta, který ukrývá její tajemství. Tajemství, o kterém čtenář až do konce netuší víc, než jen že je to otázka života (a možná i smrti). Postupně sledujeme, jak se k deníku slavného spisovatele dostala, i co pro něj znamenala.

Souren pochází z Arménie, odkud byl nucen prchnout kvůli válce. Přišel o celou rodinu a málem i o život. Pak se mu však dostal do rukou kufr s loutkami dalšího ztraceného syna války, a Souren se jim zaprodal. Loutky tvoří celou jeho novou rodinu, ale on pořád hledá tu starou. To, co ztratil a už nikdy nemůže získat zpět.

Jean-Paul je novinář a spisovatel. Kdysi byl milujícím manželem a otcem, než přišla válka a vše mu vzala. On je však přesvědčen, že úplně o vše nepřišel. Věnuje se svému povolání a nepřestává hledat dceru, o které je přesvědčen, že musí někde žít.

Guillaume je malíř, který se neprosadil tak, jak by si přál. Nestal se slavným a žádaným a nepřestěhoval se do prestižní pařížské čtvrti, kde by ho vyhledávali boháči a krásné ženy. Tvoří spíše pro sebe, pije a zadlužuje se. Když jeho dluh naroste do obludných rozměrů, jde mu o život. Věřitel chce peníze hned a Guillaume musí urychleně najít zájemce o své obrazy. Podaří se mu to?

Tato kniha je psána velmi zvláštním způsobem. Má krátké kapitoly, ve kterých na přeskáčku sledujeme životy našich čtyř hrdinů. Nejde však jen o to, co aktuálně dělají a čím a jak žijí v Paříži během dne a noci, které autor popisuje. Jde i o jejich minulost, kterou se postupně dozvídáme.

Děj této knihy neplyne postupně. Nejedná se o poutavý román, který vás absolutně strhne. Jde spíše o krátké kapitolky, které si vás získávají postupně. Musím se přiznat, že se mi zpočátku strašně pletla jména i osudy hrdinů. Chytla jsem se až někde za polovinou knihy, kdy se jejich osudy začaly proplétat a já prozřela.

Ve finále jsem knihu doslova hltala a byla zvědavá, jaké je Camillino tajemství, zda Guillaume přežije, co se stane se Sourenem i zda Jean-Paul najde to, co hledá. Tato kniha je plná hvězdných jmen. Vedle Marcela Prousta, u nějž Camille sloužila, se tu setkáte s Ernestem Hemingwayem, Josephine Bakerovou a dalšími. Tedy přesně s těmi, kteří tvoří ducha meziválečné Paříže. To byl hlavní důvod, proč jsem zatoužila Hodiny v Paříži číst. Dostala jsem tedy to, co jsem chtěla a jsem spokojená.

Hodnocení: 75 %

Hodiny v Paříži vydalo nakladatelství Metafora, kterému děkuji za zaslání recenzního výtisku. Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: