Emanuela Valentini – Zaříkávačky

Obyčejná vesnice v italských horách má svá temná tajemství. Sara je lékařka – vynikající chirurg a zachraňovat životy je jejím posláním. Když se najdou ostatky dívky, která zmizela z její rodné vesnice před mnoha lety, vypraví se jí na pohřeb. Netuší, že tím rozvíří stojaté vody a dávná tajemství začnou vyplouvat na povrch.

Název: Zaříkávačky

Autor: Emanuela Valentini

Nakladatel: Metafora (Grada)

Počet stran: 368

Rok: 2021

Dokážou léčit holýma rukama,

Ale ne všechno je v jejich moci…

Recenze:

Pokud milujete thrillery s lehce mysteriózními zápletkami a témata vycházející z dávných tradic a historie, pak vás Zaříkávačky chytnou od prvních stránek, tak jako mě. A to i přes to, že prvních cca 80 stran se rozjíždí o něco pomaleji. Stojí však za to vytrvat, protože pak se děj změní ve smršť napětí a dramatických událostí, které se točí kolem dívek, jež dokážou léčit rukama a zaříkávat.

Vzhledem k tomu, o jaké téma se jedná, jsem si okamžitě při čtení vybavila knihu naší české autorky Kateřiny Tučkové – Žítkovské bohyně. Protože právě ty mi italské horské zaříkávačky připomínaly. Každá kultura a každá země má nejspíš své rituály a stará božstva, která uctívá. A tak není divu, že ženy, které rozuměly bylinám a uměly léčit, u nás známé třeba jako Žítkovské bohyně, ale i jako taková „Bába Radnická“, jsou i v italských horských vesnicích.

Hlavní hrdinka Sara se vrací po letech do rodné vesnice, kde stále ještě žije její babička. Potkává tam staré známé i kamarády a spolužáky, s nimiž je pojí tajemství, o kterém raději žádný z nich nemluví. Když se jde podívat na kliniku jednoho z nich, potká dívku, která jí zaříká zranění na prstu. Za vyléčení by se jí měla Sara odměnit, ale nic u sebe nemá a peníze dívce dávat nechce. Odsune událost stranou, ale když dívka nečekaně zmizí, jako již několik dívek před ní, rozhodne se vzít situaci do svých rukou a začne pátrat. Kdyby dívku našla a zachránila jí život, odvděčila by se jí…

Sara netuší, že tím, že začne hledat nově ztracenou dívku, rozrýpá zem i kolem starých událostí a dívek, které kdy z vesnice zmizely. Nebyly jen dvě, jak se původně domnívala. Nejspíš jich bylo mnohem víc. Jenže policie se tím odmítá zabývat. A tak Sara spolu s kamarádkou Emilií pátrají, ptají se, sypou sůl do starých ran a rozčilují pachatele, který je mnohem blíž, než si myslí.

Román Zaříkávačky má snad vše, co má vynikající thriller mít! Napětí, tajemství, psychologickou linku – žádné drsné americké honičky, ale poklidnou atmosféru italských hor, která dokáže děsit mnohem víc než lecjaké hororové domy. Autorka přesně věděla, jak dávkovat informace, aby čtenáře udržela v pozoru a přiměla ho číst dál a dál. Já už v druhé polovině nebyla schopna knihu odložit a četla jsem každičkou volnou chvilku. Psychologických thrillerů jsem už přečetla hodně, ale tohle byl jednoznačně jeden z nejlepších, jaký se mi dostal do ruky. Doporučuji rozhodně všem, kteří milují thrillery a tajemství točící se kolem prastarých pohanských rituálů.

Hodnocení: 100 %

Knihu Zaříkávačky vydalo nakladatelství Metafora. Koupit ji můžete na stránkách nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: