Martina Novotná – Prokletí jménem Rozálie

V poslední době tu u mě vidíte skoro samé historické detektivky. Je to tak. Mám je totiž nejraději. A protože se v posledních měsících můj čas na čtení ještě více zúžil, vybírám si opravdu pečlivě, co budu číst. Mezi mé favority rozhodně patří nová česká spisovatelka Martina Novotná, kterou jsem už představovala v jejích knihách Ďábel z Frejštejna a Vražda nepočestné panny. Nyní přicházím s recenzí na třetí díl této vydařené detektivní série, v níž hlavní roli pomaličku ale jistě přebírá urozený pan Jakub de la Vega. Kniha se jmenuje Prokletí jménem Rozálie a vy se můžete podívat, jak se mi líbila.

Název: Prokletí jménem Rozálie

Série: Moravské případy Jakuba a Viléma (3)

Autorka: Martina Novotná

Nakladatelství: Knihy s úsměvem

Počet stran: 256

Rok: 2021

Recenze:

Zatímco pan Vilém churaví a musí zůstat na lůžku v pečlivé péči své ženy Elišky, Jakub se vydává po panství Anny z Corštejna, aby v něm udělal pořádek. Přijde přitom na nesrovnalosti tvrze Pod Lipami, tudíž se rozhodne zajmout jejího správce a dovézt jej na Corštejn k výslechu. Než k němu stačí dojít, stane se neštěstí.

Během svých výprav Jakub narazí i na loupežné přepadení, kterého je téměř svědkem. Ještě zahlédne, jak se nad mrtvým mužem kdosi sklání a pak prchá do lesa. Jakubovi vojáci se za ním hned pustí a samozřejmě jej zajmou. Jenže zajatý Vojta běduje, že nic neudělal a že mrtvého muže, který se později ukáže jako jeden z místních šlechticů, nezavraždil. Pouze loupil. Jenže, kdo by mu to věřil?

Jakubův sluha Ondra se od zajetí Vojty chová podivně. Jakub si toho všimne a na Ondru uhodí, aby mu řekl pravdu. Ta je nečekaná a případ poněkud komplikuje. Jakub musí zjistit, kdo je zavražděný muž i co se ve skutečnosti stalo se správcem tvrze Pod Lipami. Vyšetřování jej zavede i na tvrz, ve které vládne elegantní, leč velmi podlou rukou, krásná Rozálie.

autorka úžasně vystihuje dobovou atmosféru a v „jejím“ středověku se mi náramně líbí.

Martina Novotná dokazuje, že se s každou svou knihou více a více tříbí její styl. Knihy jsou stále čtivější a napínavější a pohltí vás od samého začátku. Já jsem z časových důvodů četla Prokletí jménem Rozálie asi dva týdny, a hrozně jsem smutnila, když nebyl na čtení čas a klid. Nedařilo se mi totiž přijít na to, kdo může za vším stát, ani zda spolu zdánlivě nesouvisející případy souvisí, či nikoli.

Tentokrát přiznávám, že jsem byla absolutně vedle. Trochu jsem tušila, ale podezřívala jsem někoho zcela jiného. Tedy spíše z toho, že tahá za nitky. Což sice na jednu stranu trochu pravda byla, ale ne tak, jak jsem si to představovala já. Zkrátka a dobře, Martina Novotná dokázala pachatele tajit až do poslední chviličky, což rozhodně oceňuji.

A proč její knihy tak ráda čtu kromě toho, že je v nich výborná detektivní zápletka? Protože jsem si absolutně zamilovala hlavního hrdinu a vyšetřovatele Jakuba de la Vegu. Protože mě baví sledovat jeho život a číst o tom, jak se dokázal vyhrabat se samého dna a stoupá stále výš. Protože mu fandím. A také proto, že autorka úžasně vystihuje dobovou atmosféru a v „jejím“ středověku se mi náramně líbí.

Hodnocení: 100 %

Knihu Prokletí jménem Rozálie můžete koupit na stránkách Knihy s úsměvem.

Já autorce moc děkuji za výtisk i s věnováním. 🙂

Mimochodem, o Martině Novotné se brzy dozvíte více, protože pro vás chystáme rozhovor. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: