Každému jeho hřivnu – Román pro drsné muže

Historických románů z českého prostředí stále přibývá. Některé jsou kvalitní více, některé méně. Jiné se zase přibližují spíše historické romanci. Kniha Martina Nesměráka Každému jeho hřivnu podle anotace nabízela až detektivní zápletku o mužích, kteří rozkrývají záhadu kolem vraždy hradního písaře z Landštejna a zároveň přepadávání karavan vezoucích peníze pro panovníka. Jaký dojem mám ze čtení? Splnila kniha má očekávání?

Název: Každému jeho hřivnu

Autor: Martin Nesměrák

Nakladatelství: Moba

Počet stran: 384

Rok: 2021

Recenze:

Co mě upoutalo na první pohled, byl hrad Landštejn, který mám moc ráda a kolem kterého se celá zápletka knihy odehrává. Říkala jsem si, že se v knize „podívám“ do oblíbených míst a dozvím se zase něco nového o tomto hradu. Hrál totiž důležitou roli při pohybu obchodníků na zemské stezce. Na Landštejně pracují dva písaři, jeden hlavní a jeho pomocník, kteří mají za úkol počítat clo obchodníkům a vybírat peníze pro krále. Je to úkol nesmírně zodpovědný, takže chápu, proč autor poměrně dlouze popisoval, jak výběr cel fungoval, jak se všechno počítalo a proč to bylo tak podstatné. Na konci knihy mě však zarazilo, že si to autor z větší části vymyslel. Popisy byly totiž hodně složité, muselo se nad tím opravdu hodně přemýšlet a soustředit se, a tak jsem si říkala, že i když to působí jako z učebnice dějepisu, dá se to odpustit. Ovšem popisovat takto něco, co je fikce, to mi přijde zbytečné. Asi by si tato pasáž zasloužila trochu proškrtat. Mohla by některé čtenáře odradit od dalšího čtení, což by byla škoda.

Děj se začne rozbíhat ve chvíli, kdy jeden z písařů zmizí a s ním i seznam zboží a cla od obchodníků, které počítali jako poslední. Logicky je hlavní písař obviněn z krádeže a po druhém se začne pátrat. Brzy je nalezen mrtev. Hlavní svědek je navíc přepaden a těžce zraněn. Posádka na Landštejně začíná pátrat, co se to v okolí hradu děje, proč vlastně písař zmizel – nebo byl unesen a až pak zavražděn? A proč se množí přepadávání eskort s královskými penězi? Kdo za tím vším stojí?

Román Každému jeho hřivnu se čte poměrně dobře, i když některé pasáže jsou opravdu zbytečně rozvláčné. Já mám ale čas od času ráda, když jsou romány s dlouhými popisy a užívám si je, takže mi to nevadilo. Až na ten začátek s popisem vybírání cel, jak jsem zmínila výše. Román je psán poměrně drsným mužským stylem a určitě bude bavit především muže. Ale i ženy, kterým nevadí tento styl, ve kterém nenajdete ani trochu romantiky, si může přijít na své. Mě to bavilo.

Autor vymyslel docela napínavou zápletku, která byla sice složitější na pochopení – ne každý ihned pochopí, jak fungovala hierarchie na hradech, jak to bylo s lenním slibem atd. Ovšem i to autor vysvětluje, což oceňuji. A pokud by se někomu pletlo množství jmen, je na začátku rozepsáno, kdo na jaké panství patří, což je také fajn.

Bavilo mě, že se jedná o zcela jiný příběh, než jaké nabízí současné historické detektivky, které píše třeba Vlastimil Vondruška. Děj nebyl tak strašně zamotaný, a přesto mě pátrání bavilo. Martin Nesměrák má jedno velké prvenství – dokáže perfektně vystihnout atmosféru a popsat vojáka tak, že ho z těch stránek opravdu vnímám. Cítím vůni kožených prvků oděvu, cítím pot vojáka, který právě dobojoval, cítím pach krve po zranění atd. Tohle autor skutečně umí a já to čtu ráda. Ale jak už jsem napsala, je to ryze „mužský styl“ a ten sedne spíše mužům.

Každému jeho hřivnu je napínavý historický román, který vás zavede do oblasti kolem hradu Landšejna ve středověku. Trochu mi tam chyběla přesná datace, protože ač autor zmiňuje, pro jakého krále peníze shromažďují, přece jen je to trochu málo. Ale na druhou stranu zase oceňuji, že mu nešlo o to popularizovat knihu tím, že by ji umístil do doby konkrétního panovníka. Popravdě – knihy, které se točí kolem konkrétních králů už mě trochu unavují, protože mi to přijde stále dokola.

Celkově hodnotím knihu Martina Nesměráka jako vydařenou, ač bych skutečně některé pasáže proškrtala. Ale to je věc vkusu. Někoho to bude třeba bavit mnohem více. Děj plynul svižně, vše na sebe logicky navazovalo a rozhovory autor zvládnul také dobře – bavily mě.

Hodnocení: 79 %

Knihu Každému jeho hřivnu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Moba, kterému děkuji za zaslání recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: