Hana Whitton – Zdislava z Lemberka

Zdislava z Lemberka je historická postava, která mě opravdu hodě zajímá. Před lety jsem o ní četla již jeden historický román, který zájem o tuto neobyčejnou ženu ve mně podnítil. Dokonce jsem uvažovala, že bych sama román o Zdislavě napsala. Hana Whitton mě předběhla a dokázala, že je to opravdu Paní Spisovatelka. Její román je krásný, poutavý, částečně se drží historie a částečně předkládá romantickou fikci, která se moc příjemně čte.

Název: Zdislava z Lemberka. Vnesla světlo do nejtemnějších míst

Autorka: Hana Whitton

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 228

Rok: 2021

Recenze:

Hana Whitton mě překvapila už na počátku svého románu. Chvíli jsem se dokonce několikrát vracela do anotace a sundávala z knížky papírový přebal, jestli to není omyl a opravdu čtu román o Zdislavě z Lemberka, která byla nedávno (1995) dokonce pro své činy svatořečena. Autorka totiž začíná poutavý román příchodem její matky Sibyly ze Sicílie do Čech.

Sibyla byla dvorní dámou budoucí královny Kunhuty, manželky Václava I. Tak se dostala do Čech. Zde se seznámila se svým budoucím chotěm Přibyslavem z Křižanova, otcem Zdislavy z Křižanova, později z Lemberka. Autorka nám předkládá napínavou zápletku o tom, jak zemře snoubenec paní Sibyly a ona prchne, aby se mohla provdat za Přibyslava. Enzo, syn jejího zesnulého snoubence se však vracet nechce. Nedokáže se smířit s tím, že si Sibyla vybrala někoho jiného. Tak se ožení s další dvorní dámou, její sokyní Ulrikou, a vymýšlí pomstu, která zasáhne daleko do Zdislavina života.

Zdislavu tedy máme možnost sledovat od narození, přes dětské zážitky, které se mohly skutečně stát a ovlivnit její budoucí pokoru a touhu pomáhat druhým, až k seznámení s Havlem z Lemberka. Prožíváme s ní vleklé boje s Mongoly i střet Václava I. se svým synem Přemyslem Otakarem II., který chtěl (údajně neschopného) otce sesadit z trůnu. Sledujeme její manželství i první těhotenství.

Román Zdislava z Lemberka je čtivý, napínavý i dobrodružný. Na své si přijdou milovníci české historie i ženy, které chtějí číst romantické příběhy. V této knize najdete obojí.

Musím přiznat, že jsem byla hodně ovlivněna románem V erbu lvice, který jsem před lety četla a který byl kdysi dokonce zfilmován. Napsala ho Alena Vrbová a předkládal Zdislavu téměř jako fanatičku, která klade zájmy druhých před své a obětuje tomu dokonce i zdraví a životy svých dětí. To mnou hodně pohnulo a byla jsem zvědavá, jak se s tímto tématem vypořádá právě paní Whitton. Trochu mě zklamalo, když jsem zjistila, že do této fáze se s románem nedostaneme. Na druhou stranu má autorka ještě plno prostoru na druhý díl, který, jak doufám, napíše. Přečetla bych si ho moc ráda.

Na románu Zdislava z Lemberka oceňuji, že autorka dokázala podat i pravdivé historické události, kterých bylo kolem Zdislavy opravdu hodně, velmi čtivým způsobem, jenž nenudil. V jejím podání se nemusíte bát, že byste četli učebnici historie. Naopak. Je to velmi čtivé, zajímavé, napínavé a nechybí ani špetka romantiky. Na druhou stranu se nejedná o červenou knihovnu, nebo vyloženě historickou romanci. Jedná se zkrátka o čtivý historický román určený spíše pro ženy, ale vhodný klidně i pro muže.

Hodnocení: 8/10

Za knihu Zdislava z Lemberka moc děkuji nakladatelství Alpress, které mi umožnilo si ji přečíst jako recenzní výtisk. Zakoupit si ji můžete ZDE.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: