Knižní tip: Petr Sojka – Pražské dvorky

Zajímá vás, co se ukrývá za zdmi a vraty starých pražských domů? Chtěli byste mít někdy možnost otevřít alespoň na malou skulinku a nakouknout dovnitř? Nebo být moucha poletující si, kudy chce, a prohlédnout si dvorky, pavlače i zahrady těchto domů pěkně do detailů? Pak vás zvu na prohlídku prostřednictvím knihy Petra Sojky – Pražské dvorky. Vydalo ji nakladatelství Grada a je rozhodně co číst a prohlížet.

Navštivte 60 pražských dvorků

Nová publikace Petra Sojky, redaktora ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků, představuje 60 pražských domů, jejich interiérů, a především dvorků a zahrad. Zjistíte, jaká byla historie těchto domů, někdy i co prožívali jejich obyvatelé. Díky tomu, že autor vychází ze svého pořadu Tajemství pražských dvorků, objevují se v knize i výpovědi některých obyvatel a majitelů domů. Tak se dozvíte vlastně „z první ruky“, jak se dvorky restaurovaly, proč jim majitelé dali právě tu podobu, kterou dnes mají a spoustu dalších informací.

Činžák i fara

Domy, které autor knihy vybíral, jsou skutečně rozmanité. Je tady nespočet obytných domů, řada domů s pavlačemi, stavby, ve kterých byly různé podniky, za první republiky soukromé, po válce znárodněné. Zajímavé je sledovat osudy nejen těchto domů, ale i jejich obyvatel. Dojem ze čtení autor umocňuje ještě fotografiemi. Kombinuje dobové fotky domů a dvorků s jejich současnou podobou. Nechybí ani fotografie některých majitelů nebo různé reportážní fotografie z událostí a akcí, které se na pražských dvorcích konaly.

Minulost a přítomnost se střetávají

Pokud mě něco na této knize opravdu baví, to je náhled do života Pražanů a jejich snaha o obnovu starých dvorků a zahrad. Zajímalo mě vše kolem historie domů, ale nejlepší byla možnost srovnávat, jak dvorky vypadaly kdysi a jak vypadají teď. Většina z nich totiž byla rekonstruována natolik citlivě, že se v nich minulost i přítomnost krásně promísily a díky tomu získaly dvorky jedinečnou atmosféru.

Knihu Pražské dvorky koupíte na stránkách nakladatelství Grada.

nakladatelství Grada za tuto knihu moc děkuji!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s