Recenze: Lucie Hlavinková – Kdo šije u Podolské?

Na knihu Kdo šije u Podolské? jsem se chystala dlouho. Původně jsem ji chtěla číst proto, že mě zajímal salon Hany Podolské jako takový a chtěla jsem vědět, jak vznikl a jak fungoval ve svých nejslavnějších časech. Jak paní Podolská šila pro slavné hvězdy apod. Až později jsem zjistila, že je to s touto knihou trochu jinak. Zajímá vás jak? A líbilo se mi zpracování Lucie Hlavinkové?

Román o poválečném životě v salonu Podolská

Román Kdo Šije u Podolské? však vůbec nezačíná v době, kdy salon vznikl a rostla jeho sláva, nýbrž až po válce. Sledujeme jej od chvíle, kdy byl podnik zestátněn a slavná majitelka a návrhářka Hana Podolská se stala pouhou prodavačkou ve svém bývalém salonu. Jeden syn byl mrtvý a druhý se rozhodl emigrovat spolu za svou ženou a malou dcerkou. Jenže to dopadne jinak a on se stane vězněm v zemi obsazené komunisty.

Kdo šije u Podolské?

Lucie Hlavinková se ve skutečnosti nezaměřuje až tak na samotnou Hanu Podolskou, nýbrž – jak napovídá název – hlavními hrdinkami jsou dívky, které v salonu šijí. Tedy Květa, drzá Milena a spořádaná Boženka. Kolem nich a jejich zdánlivě obyčejných životů se točí celý příběh. Květa touží po nějakém muži – jakémkoli, který by ji chtěl, Milena plánuje útěk „za kopečky“ a Boženka? Ta si najde Ottu, který se zpočátku zdá jako skvělá partie. Dokud ho nesemele režim… Vše se zdá, že plyne celkem poklidně. Jenže jednoho dne Milena zmizí a na povrch začne vyplouvat špína komunistického režimu.

Hnus a špína versus státní ideologie

Jestli něco na románu Kdo šije u Podolské? opravdu obdivuji, to je způsob, jakým dokázala autorka ukázat hnus a špínu tehdejšího režimu. Neštítí se odhalit vše do nejmenšího detailu. Na tomto románu skvěle vidíme nejen zestátňování, ale i kádrové zaměstnance dusící své podřízené, šikanu, stíhání, lži, klam a udávání. Tento román by si měl přečíst každý kdo tvrdí, že za komunistů bylo krásně, protože mně z něj bylo na zvracení. A rozhodně to nebylo tím, že autorka píše špatně. Naopak!

Můj názor na knihu Kdo šije u Podolské

Nemůžu napsat, že se mi kniha líbila, protože tohle se mi prostě líbit nemohlo. Opravdu to bylo strašné, smutné, beznadějné, zoufalé, šílené… a bohužel v mnoha věcech pravdivé. Obdivuji autorku, kolik prošla materiálů, knih, a informací. Obdivuji, jak dokázala ze všeho poskládat tak silný a uvěřitelný příběh, v mnoha detailech postavených na skutečné historii. I když příběhově byla knížka slabší, popsaná atmosféra poválečné doby a charaktery lidí je naprosto bravurní. Knihu takového žánru bych nejspíš ani neměla chuť přečíst – a dočíst, ale autorka píše s takovou lehkostí, že se to odložit prostě nedalo.

Název: Kdo šije u Podolské?

Autorka: Lucie Hlavinková

Nakladatelství: Motto

Rok vydání: 2019

Hodnocení: 70 %

Četla jsem jako e-knihu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: