Vánoční rozhovory 2020 – 2. část

Jiří Březina

Foto: Petr Zikmund

Jak budete trávit letošní Vánoce? Ovlivní je nějak současná covidová situace?

O svátcích budeme – jako obvykle – s rodinou na chalupě. Neobvyklé bude asi omezení setkávání s rodinou a přáteli, určitě jich nebude tolik jako v jiných letech.

Co se Vám v roce 2020 povedlo a na co jste hrdý?

Když budu mluvit o knížkách, tak se mi nepovedlo napsat plánovanou detektivku. Obzvlášť období lockdownů s prací na dálku a dětmi doma psaní opravdu nepřálo. Přesto mi tento podzim přinesl velké a milé překvapení v podobě Ceny Jiřího Marka za knihu Vzplanutí, které bylo vyhlášeno nejlepší detektivkou roku 2019.

Co byste popřál čtenářům do roku 2021?

Duševní sílu, tu především. A nějaký čas na čtení, samozřejmě!

Lenka Jakešová

Foto: Archiv autorky

Jak budete trávit letošní Vánoce?

Na letošních Vánocích se pro mou rodinu nic nemění. Budeme je trávit jako každý rok.

Dopoledne náš osmiletý Máťa ozdobí stromeček, malou jedličku. Tato činnost je jeho specialita. Nás k tomu téměř nepotřebuje. Manžel mu pouze stromek připraví do stojanu a výzdoba je už jen na fantazii našeho diblíka. Nesmírně se na zdobení každoročně těší.

Manžel během dne naporcuje rybu. Záměrně píši rybu, jelikož loni jsme místo kapra koupili obrovského sumce, na kterém jsme si velice pochutnali.

Uvidíme, jakou rybičku budeme k bramborovému salátu mlsat letos. Na zahradě jsme si totiž vybudovali malý rybník, vlastně tůňku. Máme zde pramen, tak jsme ho prostě jenom využili. Do tůňky jsme si nasadili pstroužky, které si občas lovíme k obědu. Tak uvidíme..

Já se téměř celý den motám v kuchyni, přitom sleduji s Máťou pohádky.

Odpoledne se vydáme do lesa, který máme pár kroků od domku, abychom podarovali lesní zvířátka. Nosíme jim kaštany nebo žaludy.

Večeříme brzy, aby si Máťa dostatečně pohrál s hračkami, které najde pod stromečkem.

Samozřejmě dodržujeme zvyky, jako je například to, že se nesmí vstávat od stolu, dokud se všichni nenajíme. Po večeři krájím jablíčko, abychom viděli hvězdičku. Krájení doprovázím i známou básničkou. Pod talířem nesmí chybět peníze. V peněžence si vyměníme loňskou šupinu za šupinu letošní. Pouštíme lodičky, pouštíme si vánoční koledy, povídáme si.

Na 1.svátek k nám chodí mé dospělé děti s rodinami, 2.svátek navštěvujeme mého tatínka. Maminku již bohužel pět let nemám. Není však den, kdy bych si na ni nevzpomněla. Proto ji před Vánoci (a nejen před nimi) chodíme na hřbitov zapalovat svíčku. Manžel již nemá ani jednoho rodiče. Maminka mu zemřela letos, takže tyto Vánoce do Žďáru nad Sázavou poprvé nepojedeme…

Ovlivní vaše Vánoce současná covidová situace?

Ne. Vždy Vánoce trávíme v kruhu rodinném, a tak to bude i letos. Covid ovlivnil pouze to, že Ježíšek nakupoval téměř všechny dárky online, což vlastně pro něj bylo trochu pohodlnější.

Co se Vám v roce 2020 povedlo a na co jste hrdá?

Myslím, že se mi povedla kniha Pohádky z lesa, kterou připravují i na Slovensku. Za to jsem velice ráda, neboť Slovensko miluji. Je to nádherná země a mě bude stále mrzet to, že nás rozdělili.

Dále myslím, že se mi povedl další rukopis pohádkové knihy, kterou zatím neprozradím. Nevím totiž, zda o ni bude zájem ze strany některého nakladatelství. Covid totiž ovlivnil bohužel prodej (nejen) knih. Mohu však prozradit, že knihu chci určitě vydat. I za cenu toho, že si ji nechám vydat na své náklady. Bude to kniha velice smutná. Ale je to pohádka, takže nebojte, bude mít šťastný konec. Když jsem děj vyprávěla svému manželovi, měl v očích slzy a řekl mi: „Tu ti vydají. Je to silný příběh.“ Tak uvidím…

Co byste popřála čtenářům do roku 2021?

Určitě hlavně zdraví. To je to nejdůležitější.

Dále přeji všem štěstí, radost a dobrou náladu. Přeji všem, aby v důsledku covidu nepřišli o práci. Aby tato divná doba už konečně skončila a vše se vrátilo k normálu.

Dále přeji co nejvíce kvalitních knih. Přeji, abychom si je mohli chodit kupovat do voňavých knihkupectví. Abychom si knihy mohli prohlédnout a přičichnout k nim, než je koupíme.

Nakladatelstvím přeji, aby tuto dobu přečkaly, neboť věřím, že lačných čtenářů máme dost. Nastartujme tedy opět naši ekonomiku a choďme do našich českých obchodů.

Přeji všem, ať je rok 2021 lepší než ten letošní.

Veronika Černucká

Foto: Archiv autorky

Jak budete trávit letošní Vánoce? Ovlivní je nějak současná covidová situace?

Letošní Vánoce budou stejné jako svátky vloni a předloni. Budeme doma v Oseku s rodinou. Protože máme malé děti, podnikáme menší výlety do přírody, procházíme se po městě. Synovi bylo sedm let, je ve druhé třídě, tak bude těžší zorganizovat Ježíška tak, aby v něj pořád věřil. Večeře bude tradiční – polévka, kapr a salát. Dodržujeme všechny zvyky a do všeho jsou zapojené i děti.

Tím, že jsem na mateřské dovolené, se mě covidová situace nijak nedotýká. Děti jsou buď ve školce a ve škole, nebo jsou doma, protože je karanténa nebo prázdniny. 🙂

Omezení v cestování se nás netýkají a s dětmi bychom nešli ani na půlnoční mši. Mrzí mě jen to, že odpadnou návštěvy u přátel a u příbuzných. Manžel je strážník a ten půjde ve svátky do práce, i když měl mít původně dovolenou. To je jediná změna.

Co se Vám v roce 2020 povedlo a na co jste hrdá?

Asi na to, že jsem se nezbláznila. 🙂 Ale to se týká nás všech. 🙂

Co byste popřála čtenářům do roku 2021?

Všem přeji hodně zdraví, štěstí, a hlavně životního optimismu, abychom se tady za rok sešli ve zdraví. V duševním i fyzickém.

Sandra Dražilová Zlámalová

Jak budete trávit letošní Vánoce? Ovlivní je nějak současná covidová situace?

Foto: Archiv autorky

Asi jako každý rok – tedy s rodinou. Čeká nás procházka ke krmelci a pak samozřejmě Ježíšek. 🙂 Děti zatím věří na Ježíška, tak máme Vánoce kouzelné.

Letošní covidová situace je asi moc neovlivní.

Co se Vám v roce 2020 povedlo a na co jste hrdá?

Přežít 😂😂😂(vtip). Teď vážně – jsem pyšná na svoje letošní knižní přírůstky. Ohromně hrdá jsem na provoz Čertova mlýna, že se tam lidem líbí a vrací se tam. – upřímně: Těší mě to.

Co byste popřála čtenářům do roku 2021?

Aby rok 2021 byl rokem lepším, úspěšnějším a vládla celková spokojenost.

Otomar Dvořák

Jak budete trávit letošní Vánoce? Ovlivní je nějak současná covidová situace?

Foto: Archiv autora

Letošní Vánoce budu trávit doma s manželkou, pustíme si koledy, pojíme dobrou rybí polévku a rybu s bramborovým salátem (ten vyrábím sám, je to moje specialita!), zavzpomínáme, zasníme se, rozbalíme dárky od dětí a vnuků. Covid necháme někde daleko za dveřmi, aby nás neotravoval! 

Co se Vám v roce 2020 povedlo a na co jste hrdý?

Rok 2020 začal pro mne velmi nadějně, zdálo se, že to bude jeden z mých nejúspěšnějších. Výbuch epidemie zhatil množství plánů. Především mě mrzí, že odpadly besedy se čtenáři a autogramiády, museli jsme přerušit po dvou večerech nadějný cyklus mých pořadů ve Vršovickém literárním centru, kam jsem zval kolegy spisovatele, ale i muzikanty, písničkáře, výtvarníky, filmaře. Ten pravidelný měsíční  pořad se jmenuje „Na kávě s Otomarem Dvořákem“. Doufám, Doufám, že v příštím roce budeme mít možnost v něm pokračovat. Ale řada věcí se naopak podařila. Zejména mám radost z výpravné knihy Jan Žižka z Trocnova – světla a stíny hejtmanovy životní cesty. To je největší (i rozměrově) a nejtěžší (i na váhu!) moje kniha. Skoro 600 stran a spousta fotografií z průběhu bitev (realizovaných díky našim kamarádům z historických bojových skupin). A před pár dny mě potěšila cena diváka za krátký hraný film Prokletý lovec, s nímž jsme se zúčastnili soutěže Book the Film, pořádané Městskou knihovnou v Praze.

Co byste popřál čtenářům do roku 2021?

Do roku 2021 bych popřál svým čtenářům, aby knihkupectví zůstala otevřená, aby nebyl omezen provoz knihoven, aby už konečně mohli odložit roušky a žít normálně a vzrušení zažívat především nad četbou zajímavých příběhů.

KONEC 2. ČÁSTI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: