Recenze: Naďa Horáková – Korálky z klokočí

Máte rádi detektivní příběhy z českého prostředí, ze kterých čiší dávné časy, rodinná tajemství a trochu tajemna? Pak by vám neměla uniknout nejnovější kniha Nadi HorákovéKorálky z klokočí, kterou vydalo nakladatelství Moba.

Název: Korálky z klokočí

Autor: Naďa Horáková

Nakladatelství: Moba

Počet stran: 280

Rok: 2020

O čem jsou Korálky z klokočí

Eliška Pelichová je mladá žena pracující na své disertační práci. V jejím rámci přijede do rodné vsi – Klokočí pracovat v místním archivu na radnici. V Klokočí se narodila a její rodina zde žije již dlouhá staletí. Eliška se ubytuje u své bezdětné tety Žofie, která má krámek s turistickými předměty a ezoterikou na klokočské tvrzi. Vykládá karty a vyrábí náramky, korálky a růžence z klokočí, které roste všude kolem jejich domu.

Eliška se po letech vidí se svými přáteli a spolužáky a zjišťuje, kdo se s kým dal dohromady a kdo to kam dotáhl – nebo nedotáhl. V archivu náhodou narazí na starou chodbu, která prý podle pověsti mohla ústit až v jejich domě. Elišce to nedá a rozhodne se pátrat i u nich v domě a okolí. Zajímá ji to o to víc, že se z Chorvatska vrátí její babička a předá jí kroniku psanou její prababičkou Klotyldou. Ženou, která se dříve živila jako porodní bába a jednoho dne záhadně zmizela. Jenže těch záhad je v Klokočí mnohem více. Ženy z Pelichova rodu jsou po staletí označovány za čarodějnice a jako by to nebylo málo, objeví se i mrtvola. A ne jenom jedna!

Detektivní příběhy Nadi Horákové

Naďa Horáková patří naprostým právem mezi mé nejoblíbenější české autorky. Její detektivní příběhy jsou plné tajemné atmosféry, domácké pohody, mezilidských vztahů, které vás pohltí a donutí prožívat příběh spolu s hrdiny. Ve finále ale zjistíte, že čtete bravurní detektivku, od které se nelze odtrhnout a to, co z počátku vypadalo spíše jako společenský román se množí mrtvolami a podezřelými. Korálky z klokočí na tom nebyly jinak. I tady jsem hltala každé slovo. Dostala jsem ale mnohem více.

Korálky z klokočí – výjimečný román

Korálky z klokočí jsou označovány za výjimečný román a já s tím naprosto souhlasím. Autorka zde prokázala výbornou znalost moravského folkloru, života na vsi i vztahů a „politiky“, která zde vládla v sedmnáctém století. Příběh žen Pelichových nás totiž dovádí skutečně až hluboko do historie, kdy byly z čarodějnictví podezřelé dvě ženy z Klokočí. Jak jejich případ dopadl? A jsou skutečně vymalované na obraze, který vlastní jeden z jejich sousedů? Jakou roli v tom všem hrají Zábranovi a co se stalo mrtvé ženě, která se měla za jednoho Zábranu provdat?

Nejlepší kniha od autorky!

Tohle bylo opravdu famózní, skvělé a prostě – uau! Normálně takové superlativy do recenzí nepíšu, ale tady nemohu jinak. Korálky z klokočí mě nadchly snad nejvíc z autorčiných knih, a to jsem četla už skoro všechny. Rovnat se jim snad může ještě Hrob 13. panny, ale ani ten neměl tak dokonalou atmosféru. Tady mě učarovala ves Klokočí, stará kaplička sv. Rosalie, příběh točící se kolem čarodějnictví i vztahy mezi rodinami ve vsi, které se proplétaly složitě po celé roky.

Překrásná obálka

A pochválit musím i nakladatelství Moba, které udělalo knize překrásnou obálku, která zaujme na první pohled. Oceňuji i to, že znovu vydávají autorčiny knihy původně vydané v zelené detektivní řadě a dávají jim „nový kabátek“. Ovšem Korálky z klokočí jsou prostě láska na první pohled a na první začtení!

Hodnocení: 100 %

Za knihu Korálky z klokočí děkuji nakladatelství Moba. Koupit si ji můžete zde.

2 komentáře: „Recenze: Naďa Horáková – Korálky z klokočí

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    naprosto jsi mě nalákala. Říkala jsem si, že bych měla číst více českých detektivek, ne jen knihy Michaely Klevisové, které mám mimochodem hodně ráda. Mrknu se po ní:-) Měj se krásně!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: