Design a site like this with WordPress.com
Začít

Knižní tip: Kostely – 70 nejkrásnějších sakrálních staveb

Další skvostně provedená publikace, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka cestování a výletů po českých a moravských památkách, ani těch, co mají rádi historii či obdivují architekturu kostelů a katedrál. To je kniha KOSTELY od Petra Dvořáčka, která přináší 70 nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách a na Moravě.

Jak vybrat 70 kostelů?

Petr Dvořáček si ukousl poměrně veliké sousto, ale dokázal se s ním poprat velmi dobře. Kostelů, kapliček, katedrál či rotund je v naší zemi obrovské množství. Některé jsou již nepoužívané, zaniklé a zapomenuté, jiné jsou krásné, honosně opravené a stále hojně navštěvované – věřícími i turisty. Vybrat z nich jen malinký zlomek, který by reprezentoval sakrální architekturu v našich zemích, to je opravdu kumšt. Ale jak jsem napsala, autor se s tím popral statečně a velmi dobře.

Chronologické řazení

70 sakrálních staveb autor seřadil chronologicky, tak jak byly postupně stavěny. Není proto překvapením, když na začátku knihy najdeme i známé rotundy, jako rotundu sv. Kateřiny ve Znojmě, nebo rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěch a Řípu. Nechybí ale ani nádherná bazilika sv. Jiří na Pražském hradě, jehož slávu zastiňuje snad ještě úchvatnější katedrála sv. Víta, jejíž počátek stavby datujeme do gotiky.

Regionální potěšení

Jako člověka, který více než polovinu života strávil v jižních Čechách mě těší, že právě tato část Česka má v knize velké zastoupení. Není divu, protože sakrální stavby tady máme skutečně velmi krásné. Jmenujme třeba kostel sv. Máří Magdaleny v Chvalšinech, Poutní kostel Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech, ale i kostely v Českém Krumlově, ve Vyšším Brodě.

Fotografie a obsah

Každé stavbě autor věnovat kolem 3 až 4 stran, podle toho, kolik se dalo napsat o její stavební historii a architektonickém významu. Výklad sice není vědecky vyčerpávající, ale pro milovníky památek, turisty či věřící to zcela postačuje. Naopak, autor je nenudí suchým výčtem historických dat a událostí, ale vysvětlí ve svěže napsaném textu, kdy byl kostel postaven, jak stavba probíhala, zda má nějaké významné milníky či proč je architektonicky zajímavý. Vše autor doplňuje kvalitními fotografiemi, které vás nalákají na výlet i dokreslí vaši představu o dané sakrální památce.

Knihu Kostely vydalo nakladatelství Grada, kde ji také můžete zakoupit.

2 komentáře: „Knižní tip: Kostely – 70 nejkrásnějších sakrálních staveb

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: