Design a site like this with WordPress.com
Začít

Zuzana Holčíková – Zůstávám tu pro tebe

Zůstávám tu pro tebe je prvotina české autorky Zuzany Holčíkové, rodačky z Humpolce. I když se na první pohled tváří jako červená knihovna, opět se jedná o podrobně psychologicky propracovaný text, který ukazuje, jaké to je, když se obyčejná česká holka zamiluje do slavného zahraničního herce, jenž točí film v Praze. Nadchla mě prvotina autorky stejně, jako její druhá kniha Hra na druhou (recenze ZDE), kterou jsem přečetla minulý měsíc?

„Když uvěříš, že je láska prostá, budeš i prostě milovat.“ Zuzana Holčíková

Název: Zůstávám tu pro tebe

Autor: Zuzana Holčíková

Nakladatelství: Petrklíč

Počet stran: 192

Rok: 2019

Recenze:

Zuzana Holčíková vystudovala Bohemistiku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. V současnosti pracuje jako vychovatelka a pedagožka na základní a mateřské škole. Je to sympatická brunetka, která dává do svých příběhů srdce, a proto jsou také tak poutavé a čtivé. Její prvotinu vydalo v roce 2019 nakladatelství Petrklíč. Hlavní hrdinkou této novely je Tereza, mladá žena žijící sama a pracující jako sestra na dětském onkologickém oddělení v Praze. Už jen to je téma, které se mnou hodně mávalo. Nemůžu číst o nemocech a utrpení dětí, aniž bych to hluboce neprožívala.

Kniha Zůstávám tu pro tebe však není jen o životě a nemocech onkoláčků, ale především o lásce. Tereza se jednoho dne, díky svému kamarádovi, seznámí se slavným zahraničním hercem Paulem Silverem, který v Praze zrovna točí nový film. Tereza sice anglicky neumí nijak zvlášť obstojně, ale ukáže se, že na milostné dobrodružství to stačí. Jenže z nezávazného seznámení a vášnivé noci je láska jako trám – ukazuje se, že nejspíš na obou stranách. Jenže svět Paula a Terezy je až příliš odlišný a dělí je neskutečná dálka. Má takový vztah vůbec smysl?

I když téma lásky ke slavnému herci působí trochu lacině – jako z Harlequinky, autorka opět dokázala, že umí z textu vytřískat mnohem víc. Tereza byla rozumná žena, zmítána mezi city a rozumem. Paula jsme zpočátku neměli možnost příliš poznat, takže jsem si nějak nedokázala ujasnit, zda ji skutečně miluje a myslí všechna svá slova a gesta vážně, nebo ji jen využívá a po odjezdu ji smete ze svého života jako špinavý talíř ze stolu.

Oproti druhé knize, která byla spíše psychologickým románem, mi tady chyběla hlubší zamyšlení. Např. Tereza podle mě až příliš rychle podlehla. Vůbec nespekulovala, co by se mohlo stát, když si začne s hercem. A co bylo ještě podivnější – ač to byla velmi mladá žena, vůbec neprožívala žádnou euforii a senzaci, že se o ni zajímá slavný herec. Jiná žena by to vykřičela do světa, pochlubila by se kamarádkám, měla by toho plnou hlavu, když by šla spát – ona ne. Brala to, jako by to bylo naprosto samozřejmé – a to mi bylo trochu divné.

Také mi chybělo hlubší propracování psychologického profilu Paula. Zatímco Terezu jsem poznala poměrně dobře, Paul byl pro mě pouhá papírová postava. Nějak jsem se do něj nedokázala vcítit a prožívat jeho život. Podle mě všechno toto autorka mnohem více vystihla ve své druhé knize – Hra na druhou, která byla naprosto výborně zpracována. Tady mi pořád trochu něco chybělo.

Díky čemu má tato útlá knížka svou přidanou hodnotu, je pohled do „zákulisí“ onkologického oddělení. Myslím, že si nikdo z nás nedokáže pořádně představit, co se tam děje a co tam děti i personál prožívají. Stát denně tváří v tvář smrti je strašné, ale pokud jsou pacienty děti, je to ještě strašnější. Ta bezmoc… Už i proto si této knížky nesmírně vážím!

I když podle mě kniha Zůstávám tu pro tebe měla své drobné nedostatky a kvalitou ještě nedosahuje na autorčinu druhou knihu vydanou v letošním roce, jako prvotina je to výborné. Autorka píše nesmírně čtivě a poutavě. Od jejích stránek se prostě neodtrhnete, dokud nedočtete knihu na konec. Už jen proto, že se jedná o příběh, který nedokážete odhadnout, jak skončí. A jelikož už jsem četla autorčinu druhou knihu, vážně jsem si nebyla jistá, zda se tady bude konat Happy end, nebo opět posmrkám celý kapesník.

Hodnocení: 79 %

Knihu Zůstávám tu pro tebe si můžete objednat na stránkách autorky Zuzany Holčíkové, které tímto moc děkuji za recenzní výtisk.

2 komentáře: „Zuzana Holčíková – Zůstávám tu pro tebe

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: