Šárka Rosová Váňová – Moje puberta na draka

Máte rádi biografické romány a autobiografické knihy plné vzpomínek na dětství, mládí, zkrátka – na život, jaký byl? Pak máte možnost nahlédnout do života české moderátorky a blogerky, Šárky Rosové Váňové, která ve své nové knize Moje puberta na draka vzpomíná na své dospívání prožité v letech 1981 – 1989.

Název: Moje puberta na draka

Autorka: Šárka Rosová Váňová

Počet stran: 204

Rok: 2020

Recenze:

Šárka své vyprávění začíná v roce 1981, kdy šla na učňák, aby se stala fotografkou, jako její rodiče. Ve fotoateliéru a v temné komoře takřka prožila celé dětství, a tak nebylo divu, že ji to táhlo tímto směrem. Už jen proto, že sama fotím, mě téma fotografického učení hodně bavilo. Autorka to však ještě vylepšila svými životními eskapádami, které se z čistě pubertálních zážitků naivní dívky měnily v milé i smutné situace dospělé ženy, manželky a matky.

Kniha Moje puberta na draka volně navazuje na první díl – Moje dětství na draka, kterou číst jako první můžete, ale nemusíte. Autorka podstatné věci, které by snad měly s prvním dílem souvislost, v této publikaci vysvětluje. Kniha má zajímavý čtvercový formát a design obálky rovněž koresponduje s prvním dílem. Formát je na jednu stranu trochu nevhodný, protože tahle knížka vám bude odevšad vyčnívat z knihovny, ale na druhou stranu, ona si to vyčnívání vlastně zaslouží. Je to jednoznačně originální kousek, kterých na pultech knihkupectví najdete opravdu málo. Proč by tedy na sebe nemohla strhávat pozornost i ve vaší vlastní knihovně? 🙂

Moje puberta na draka mě bavila o něco víc, než „dětství“. Je to hlavně tím, že roky 1981 – 1989 jsou mi přece jen trochu bližší. Sama jsem se v tomto období narodila, tedy mám trochu blíže k autorčinu dospívání a zároveň trochu k její prvorozené dceři. Bavilo mě číst o tom, jaká byla doba těsně před mým narozením, jak to chodilo na učňáku, jak probíhaly jahodové, bramborové a chmelové brigády, o kterých jsem až dosud jen slyšela, ale také mě dost překvapilo, že autorka to opravdu neměla v životě lehké. Kniha je psána ich-formou. Je to logické, je to přece autobiografie. Ovšem mezi vyprávění autorka vkládá ještě deníkové záznamy, kterými někdy zintenzivní své vyprávění a nechá nahlédnout do své duše. Je to místy opravdu hodně intimní čtení, které se vám zaryje pod kůži.

Tato kniha mě opravdu hodně bavila a já zjišťuji, že mě tento typ literatury oslovuje čím dál více. Budu se muset více soustředit na vzpomínkové biografie. Pokud bych měla knihu Moje puberta na draka s něčím srovnat, troufnu si jej připodobnit ke knize Marušky Doležalové – Jeden kopeček šmoulové. „Puberta“ má stejně jako „kopeček“ kromě biografického textu fotografie z archivu autorky a je doplňována ilustracemi. A já si díky ní mohu vyplnit zase jeden dílek mozaiky. Teď už vím celkem podrobně i to, jak se žilo v osmdesátých létech.

Hodnocení: 98%

Knihu Moje puberta na draka můžete zakoupit přímo na autorčině webu – odkaz ZDE. Já Šárce moc děkuji za knihu, která nebyla recenzním výtiskem. Poslala mi ji jako poděkování za přízeň a já si toho moc vážím.

1 komentář: „Šárka Rosová Váňová – Moje puberta na draka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s