Design a site like this with WordPress.com
Začít

Katarzyna Ryrychová – Lopuchové pole

Jestli mě něco opravdu hodně baví, tak to jsou dětské knihy ve stylu Astrid Lindgrenové, které spojují fantastické představy dětí, jejich roztomilý i dobrodružný svět a čarovnou přírodu a vše kolem ní. V knize Lopuchové pole polské autorky Katarzyny Ryrychové jsem toto všechno dostala. Přesto rovnou píšu, že to není knížka pro všechny děti a kdo má problém ponořit se do náročnějšího příběhu, měl by ji raději vynechat.

Název: Lopuchové pole

Autor: Katarzyna Ryrychová

Ilustrace: Grazyna Rigallová

Nakladatelství: Bookmedia

Počet stran: 128

Rok: 2020

Recenze:

Hlavními hrdiny v této překrásné pohádkové knize jsou děti. Děti žijící (téměř všechny) v jednom domě, poblíž Lopuchového pole. U domu je dvorek s klepadlem na koberce, kde si děti hrají, nedaleko bydlí v malém domku stará paní Mariana, které neřekne nikdo jinak než Čarodějnice a spolu s ní tam bydlí stařičký kocour s potrhanýma ušima. Do domu se nedávno nastěhoval nový kluk, který dostane přezdívku Klávesák, a také zajímavý vysoký muž, který bude nejspíš Dracula. Nebo ne? A co tedy znamená ta podivná tabulka Dr.A.Kula?

Autorka předkládá velmi zajímavý příběh, který zpočátku dodává pocit, že spolu jednotlivé kapitoly nesouvisí. Až po přečtení třetí, popř. čtvrté kapitoly se vše začne spojovat v jednolitý příběh, ve kterém na sebe jednotlivé kapitoly navazují. Přesto autorka ponechává některé informace vyšumět, aby si čtenář sám domyslel, jak to asi tak může být dál. O tom, co se skutečně stalo, se dozví třeba až po několika kapitolách (viz Magdina tři přání).

Autorka sice předkládá knihu, kde není nouze o kouzla a čáry a mnoho postav má nadpřirozené schopnosti, ale jsou využívány v dobrém. Nemusíte se tedy bát černé magie. Na druhou stranu se nebojí dotknout témat, které jsou mnohdy mnohem děsivější než nějaká špatná kouzla. Možná i proto, že neexistují žádná dobrá kouzla, která by je zrušila.  Hned na začátku knížky se dozvídáme, že jednomu z dětí zemřel dědeček a těžko se vyrovnává s jeho ztrátou, další chlapec trpí zhoubným nádorem, jedna z dívek je nevidomá a další chlapec má otce, který bojuje s alkoholismem. V knížce naštěstí přichází ti dobří kouzelníci, kteří pomohou zdánlivě neřešitelné situace vyřešit. Dávají tak dětským čtenářům naději, že i takové problémy mohou mít dobrý konec.

Vypíchnout musím také překrásné ilustrace další Polky – Grazyny Rigallové, které napovídají, o čem se v příběhu píše, ale zároveň ponechávají dostatek prostoru pro fantazii čtenářů.

Knihu Lopuchové pole bych doporučila starším čtenářům – 3. až 5. třída, a dětem, kteří mají raději hlubší příběhy, nad kterými je vhodné se zamyslet.

Hodnocení: 98%

Za knížku Lopuchové pole děkuji Knihcentru a nakladatelství Bookmedia, kde ji také můžete zakoupit.

2 komentáře: „Katarzyna Ryrychová – Lopuchové pole

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    to je docela dost zajímavá kniha, na dětskou literaturu zase něco trochu jiného. Přemýšlím, že bych ji mohla koupit pro syna kolegyně, je ve 4. třídě a je fakt moc šikovný. Díky za dobrý tip:-) Měj se krásně!
    Hanka z ciculka.cz

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: