Jaromír Jindra: Případ šíleného tambora

Knihy Jaromíra Jindry jsou naprosto jedinečné. I když čtete o známých historických postavách, máte pocit, že se dozvídáte něco nového a zajímavého. Případ šíleného tambora je unikátní v tom, že v něm vystupují postavy neznámé, ale přesto inspirované skutečnými lidmi. Jsou to paměti budějovického kata, které vás vtáhnou od první stránky. Chcete vědět víc?

Název: Případ šíleného tambora

Série: Vzpomínky budějovického kata 1.

Autor: Jaromír Jindra

Nakladatelství: Lirego

Počet stran: 304

Rok: 2020

Recenze:

Kniha Případ šíleného tambora je koncipovaná zajímavým způsobem. Sledujeme životy lidí na jihu Čech, v několika vsích kolem Třeboně. Hned na začátku knihy jsme svědky kruté hromadné vraždy uhlíře a jeho rodiny. Víme, kdo je vrah a také víme, že někdo vyvázl živý. Nevíme však, jak bude příběh pokračovat. Postupně se noříme do životů místních obyvatel a sledujeme i neohrabané počínání purkmistra i dalších představených obce. Je tady vůbec někdo, kdo si dokáže s případem poradit?

Vedle toho sledujeme jakýsi deník, který si píše budějovický kat. Dozvídáme se, jak se vlastně stal katem, jak toto řemeslo vnímá a také se pomalu vžíváme do toho, že být katem není tak úplně jednoduché. Kat totiž v minulosti patřil na samý „okraj společnosti“, spolu s lapky, vrahy nebo prostitutkami. Tím, že se jich dotýkal, mučil je a popravoval, byl sám osoba nečistá. Nesměl do normální hospody, nikdo si k němu nepřisedl u stolu, do města směl vstupovat jen svou brankou atd.

Zpočátku se může zdát, že obě dějové linie si jedou vedle sebe, aniž by byly nějak provázané. Jenže postupně se začne vše proplétat a čtenář tak zjistí, že se možná i dočká spravedlnosti. Nebo ne?

Případ šíleného tambora mě pohltil od prvních stránek. I když se tváří jako klasická detektivka, nečekejte žádné pátrání. O napětí však nouzi mít nebudete. Tento příběh mě okouzlil hřejivým prostředím jihočeské vesnice, milými (i méně milými) obyvateli a celkově tím, jak autor vše popsal a vyjádřil. Kat Pavel i s jeho chráněncem jsou mi nesmírně sympatičtí a těším se, až se dozvím o dalších dobrodružstvích i o jeho vztahu s Klárkou. Také se těším, že snad v dalším díle opět uvidím (budu číst) známé tváře z této knihy, protože jsou mi prostě sympatičtí. Jsem moc ráda, že autor vzpomínky budějovického kata pojal jako sérii, protože s těmito postavami se mi opravdu nechtělo loučit a netrpělivě očekávám další díl.

Už jsem několikrát popsala, že autor píše nesmírně poutavě, leč nečekejte jednohubku na jeden večer. Jeho texty jsou překvapivě hutné a nečtou se tak lehce, jako třeba knihy pana Vondrušky nebo pana Bauera. O to více si je však užijete, zamilujete si jeho postavy a nebudete se s nimi chtít rozloučit. Když totiž autor „zatne drápek“, hned tak vás nepustí. Jeho příběhy se vám zaryjí do paměti a budete si je přehrávat v hlavě ještě dlouho po přečtení. To je třeba něco, co mi u zmíněného pana Vondrušky chybí. Jeho knihu, když dočtu, tak už si nepamatuji, co bylo na začátku.

Musím pochválit i úžasnou grafiku na přebalu knihy. V knihkupectví zaujme na první pohled, skvěle vyjadřuje obsah knihy, a přitom je střízlivá a vkusná. Obálka druhého dílu, která už je také k vidění na stránkách nakladatelství LIREGO, je snad ještě lepší. Tohle je opravdu povedená série a doufám, že bude mít hodně dílů.

Hodnocení: 98%

Knihu Případ šíleného tambora můžete koupit třeba na stránkách nakladatelství Lirego nebo u všech dobrých knihkupců.

1 komentář: „Jaromír Jindra: Případ šíleného tambora

  1. Ahoj Sabi,
    ta obálka je opravdu povedená. Docela jsi mě nalákala, přitom vlastně historické romány (např. toho Vondrušku) nemám moc ráda. To jsi celá ty:-) Jinak u mě na blogu běží soutěž, můžeš se mrknout:-) Těším se na další článek. Měj se krásně!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s