Design a site like this with WordPress.com
Začít

Jaromír Jindra: Případ šíleného tambora

Knihy Jaromíra Jindry jsou naprosto jedinečné. I když čtete o známých historických postavách, máte pocit, že se dozvídáte něco nového a zajímavého. Případ šíleného tambora je unikátní v tom, že v něm vystupují postavy neznámé, ale přesto inspirované skutečnými lidmi. Jsou to paměti budějovického kata, které vás vtáhnou od první stránky. Chcete vědět víc?

Název: Případ šíleného tambora

Série: Vzpomínky budějovického kata 1.

Autor: Jaromír Jindra

Nakladatelství: Lirego

Počet stran: 304

Rok: 2020

Recenze:

Kniha Případ šíleného tambora je koncipovaná zajímavým způsobem. Sledujeme životy lidí na jihu Čech, v několika vsích kolem Třeboně. Hned na začátku knihy jsme svědky kruté hromadné vraždy uhlíře a jeho rodiny. Víme, kdo je vrah a také víme, že někdo vyvázl živý. Nevíme však, jak bude příběh pokračovat. Postupně se noříme do životů místních obyvatel a sledujeme i neohrabané počínání purkmistra i dalších představených obce. Je tady vůbec někdo, kdo si dokáže s případem poradit?

Vedle toho sledujeme jakýsi deník, který si píše budějovický kat. Dozvídáme se, jak se vlastně stal katem, jak toto řemeslo vnímá a také se pomalu vžíváme do toho, že být katem není tak úplně jednoduché. Kat totiž v minulosti patřil na samý „okraj společnosti“, spolu s lapky, vrahy nebo prostitutkami. Tím, že se jich dotýkal, mučil je a popravoval, byl sám osoba nečistá. Nesměl do normální hospody, nikdo si k němu nepřisedl u stolu, do města směl vstupovat jen svou brankou atd.

Zpočátku se může zdát, že obě dějové linie si jedou vedle sebe, aniž by byly nějak provázané. Jenže postupně se začne vše proplétat a čtenář tak zjistí, že se možná i dočká spravedlnosti. Nebo ne?

Případ šíleného tambora mě pohltil od prvních stránek. I když se tváří jako klasická detektivka, nečekejte žádné pátrání. O napětí však nouzi mít nebudete. Tento příběh mě okouzlil hřejivým prostředím jihočeské vesnice, milými (i méně milými) obyvateli a celkově tím, jak autor vše popsal a vyjádřil. Kat Pavel i s jeho chráněncem jsou mi nesmírně sympatičtí a těším se, až se dozvím o dalších dobrodružstvích i o jeho vztahu s Klárkou. Také se těším, že snad v dalším díle opět uvidím (budu číst) známé tváře z této knihy, protože jsou mi prostě sympatičtí. Jsem moc ráda, že autor vzpomínky budějovického kata pojal jako sérii, protože s těmito postavami se mi opravdu nechtělo loučit a netrpělivě očekávám další díl.

Už jsem několikrát popsala, že autor píše nesmírně poutavě, leč nečekejte jednohubku na jeden večer. Jeho texty jsou překvapivě hutné a nečtou se tak lehce, jako třeba knihy pana Vondrušky nebo pana Bauera. O to více si je však užijete, zamilujete si jeho postavy a nebudete se s nimi chtít rozloučit. Když totiž autor „zatne drápek“, hned tak vás nepustí. Jeho příběhy se vám zaryjí do paměti a budete si je přehrávat v hlavě ještě dlouho po přečtení. To je třeba něco, co mi u zmíněného pana Vondrušky chybí. Jeho knihu, když dočtu, tak už si nepamatuji, co bylo na začátku.

Musím pochválit i úžasnou grafiku na přebalu knihy. V knihkupectví zaujme na první pohled, skvěle vyjadřuje obsah knihy, a přitom je střízlivá a vkusná. Obálka druhého dílu, která už je také k vidění na stránkách nakladatelství LIREGO, je snad ještě lepší. Tohle je opravdu povedená série a doufám, že bude mít hodně dílů.

Hodnocení: 98%

Knihu Případ šíleného tambora můžete koupit třeba na stránkách nakladatelství Lirego nebo u všech dobrých knihkupců.

2 komentáře: „Jaromír Jindra: Případ šíleného tambora

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    ta obálka je opravdu povedená. Docela jsi mě nalákala, přitom vlastně historické romány (např. toho Vondrušku) nemám moc ráda. To jsi celá ty:-) Jinak u mě na blogu běží soutěž, můžeš se mrknout:-) Těším se na další článek. Měj se krásně!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: