Jiří Dobrylovský – Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan – Tvůrce českých moří

Postava Jakuba Krčína mě zajímá už dlouho. Zatím jsem ale o něm nic nečetla, byť monografie Rožmberků mám načtené. Letos mě zaujala nejprve odborná publikace od Jaroslava Čechury a rozhodně si ji pořídím. Neodolala jsem ale ani novince z nakladatelství MobaTvůrce českých moří, kterou napsal Jiří Dobrylovský, a která rovněž pojednává o tomto zajímavém muži, jen románovou formou. Jak dopadlo mé první setkání s autorem?

Název: Tvůrce českých moří

Autor: Jiří Dobrylovský

Nakladatelství: Moba

Počet stran: 255

Rok: 2020

Recenze:

Hlavního hrdinu nejspíš nemusím dlouze představovat. Je jím českokrumlovský purkrabí a později regent rožmberského panství – Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Autor nám ho představuje od mladých let, kdy začal sloužit u Viléma z Rožmberka, až po stáří, kdy odešel na odpočinek, aby se věnoval vysněné rodině, na kterou tak dlouho čekal. Na rozdíl od jiných románů, kdy sledujeme život hrdiny od počátku až do konce, je to v Tvůrci českých moří trochu jinak.

Autor zvolil Jakuba Krčína vypravěčem svého života a představuje nám ho poprvé jedoucího v kočáře do Kaplice. Krčín se zatouží po mnoha a mnoha letech vidět se svou milou, kterou hanebně opustil, a omluvit se jí. Dopadne to však trochu jinak. Krčín touto cestou zahajuje jakési putování po významných místech jeho života. Z Kaplice jedou rovnou k malému rybníčku Počátek, který postavil jako úplně první a na němž si tehdy teprve zkoušel, jak to všechno funguje. Počátek byl zároveň začátkem jeho nepříliš šťastného osobního života. Krčín jede v kočáře se svým komorníkem Tomášem a vypráví o svém životě.

Díky tomu, že autor rozdělil kapitoly na určitá témata, nedrží se příliš chronologie. Sice sledujeme Krčínův život od počátku až do konce, některé události se ale v kapitolách opakují. Tak třeba už v první třetině víme, jak to dopadne s jeho první manželkou apod. Takových situací je v knize více. Vůbec to ale nevadí. Naopak. Čtenář si tak zopakuje důležité zlomy v hrdinově životě a více si toho zapamatuje.

I když se tato kniha nečetla tak svižně, jako klasické romány, působila na mě spíše jako zbeletrizovaná populárně naučná literatura, a dialogy, kterých tam bylo poskrovnu, bych tam snad ani nepotřebovala, líbila se mi opravdu hodně. Hltala jsem události Krčínova života slovo za slovem a mám radost, že si z toho i opravdu hodně pamatuji. Tím, že autor nedal větší prostor jiným postavám, ale věnoval se hlavně Krčínovi, jeho dílu a myšlenkám, vykreslil ho dokonale barvitě. Dokážu uvěřit, že takový mohl skutečně být.

Vzhledem k informační obsáhlosti románu předpokládám, že autor si dal skutečně velkou práci se studiem historických materiálů. Ostatně občas i sám cituje některé dopisy, zápisy a podobně a k těm by se jinak než podrobným studiem, nejspíš nedostal. Oceňuji také, že byť psal román, nebál se uvádět poznámky pod čarou a vysvětlit tak některé termíny nebo míry.

Tvůrce českých moří je pro mě velmi povedený zbeletrizovaný životopis Jakuba Krčína, a jsem nesmírně ráda, že jsem si ho mohla přečíst a mám ho ve své knihovně. Věřím, že jsem ho nečetla naposledy, a ještě se k němu několikrát vrátím.

Hodnocení: 85 %

Knihu Tvůrce českých moří si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Moba, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: