Hannah Rotschildová – Zřícenina na krku a jiné katastrofy

Trelawney bylo kdysi slavné, obrovské a honosné panské sídlo, které jeho majitelům každý záviděl. Tito šlechtici se objevovali po boku britských panovníků, ve sněmovně a jejich slovo něco znamenalo. Jenže současná doba šlechtě očividně nepřeje. A když se do toho vloží absolutní neschopnost současného pána postarat se o panství a udržet ho soběstačné, je katastrofa na světě. Jak se mi román Zřícenina na krku a jiné katastrofy líbil? Splnit má (velká) očekávání?

Název: Zřícenina na krku a jiné katastrofy

Autorka: Hannah Rotschildová

Nakladatelství: Metafora (Grada)

Počet stran: 432

Rok: 2020

Humorný román o excentrické rodině anglických aristokratů, jejich rozpadajícím se sídle a záchraně rodové cti

Recenze:

Tato kniha ve mně (nevím proč) vyvolala dojem, že to bude taková anglická „Poslední aristokratka“. Inu, očekávání jsem měla veliké a možná i proto jsem tak zklamaná. Tato kniha podle mě absolutně postrádá atmosféru zámeckého sídla, přestože je tam opravdu zdlouhavě popisováno. Hlavně jeho zchátralost, opadávající štuky, děravá střecha atd. Čekala jsem humorný román, který jsem opravdu nedostala. Možná, že je uvnitř ukryt pověstný britský humor, který je mému oku neviditelný a mé hlavně nepochopitelný. Nevím. Zkrátka, místo zábavy a smíchu, jsem dostala nekonečné popisy a diplomku z investování.

Autorka vypráví příběh pohledem hned několika členů rodu Trelawney, a to Kitta, otce tří dětí a momentálního „následníka“ a jeho manželky Jane, která se snaží za každou cenu udržet sídlo trochu pohromadě, aby jim úplně nespadlo na hlavu. Vzhledem k tomu, že Kitt místo aby peníze vydělával, tak dluží, kam se podívá, a dluhy stále narůstají, sídlo chátrá víc a víc, a rodina mrzne a hladoví. Popis jeho vlastních rodičů lpících na starých zvycích, mrznoucích ve zchátralých pokojích zámku a hladovějících, protože to, co Jane vaří, se nedá jíst a občas na ně někdo i zapomene… To bylo strašné. Pro mě hrozně depresivní a smutné. Jestli se tomuhle někdo dokáže smát… Já tedy ne. Ve mně to vyvolávalo smutek a vztek na všechny členy rodiny. Protože ač se autorka snažila vykreslit Kitta jako hlavního viníka, podle mě měli svůj díl na katastrofě všichni. Včetně Jane, která si nedokázala dupnout.

Další postavou je Blaze, Kittova sestra, která v mládí uraženě odešla ze sídla s tím, že ona není dědičkou, tak co by tam dělala. Léta se nezajímala ani o zámek, ani o rodinu – a co hůř, nezajímalo ji, jak žijí její rodiče. Vystudovala a stala se velmi úspěšnou manažerkou investičního fondu, takže stále více bohatla. Autorka datovala román do roku 2008, kdy vypukne krach na burze, který Blaze jako jediná správně předpovídala. Asi už tušíte, že kniha se místo zámku točí hlavně kolem investic. Autorka rozebírá do zbytečných podrobností burzu, to, jak funguje svět investic, a používá výrazy, které jsou cizí i mně, která má několik bankéřských zkoušek z investic. Jako, kdyby to zmínila trochu, nebo to vysvětlila více pro laické čtenáře, tak bych to pochopila. Ale tohle byla neskutečná nuda, nuda a nuda. Navíc tam smůla střídala neštěstí a neštěstí katastrofu. Tohle pro mě nebyl humorný román, ale depresivní román plný smutných událostí. Dokonce i teta vědkyně, která sbírala blechy, byla tragická. A přitom, kdyby to autorka uchopila trochu jinak, mohla být alespoň tohle zábava.

Nevím, zda jsem divná, nebo jsem to celé nějak nepochopila, ale tato kniha pro mě byla jedno velké zklamání. Málo života na starém sídle a nekonečné popisy investování a krachu na burze. Marně přemýšlím, pro koho by tato kniha mohla být určena… O to víc jsem moc zvědavá na ohlasy dalších čtenářů.

Už jste knihu Zřícenina na krku a jiné katastrofy četli? Pokud ano, napište mi své dojmy. Jsem na ně opravdu zvědavá.

A kdybyste i přes mou negativní recenzi a zklamání chtěli knížku koupit a číst, mrkněte na stránky nakladatelského domu Grada. Nakladatelství Metafora děkuji za recenzní výtisk a omlouvám se, že tentokrát to není recenze plná nadšení. Občas člověk prostě sáhne vedle.

Nyní se chystám číst thriller z nakladatelství Metafora – Třetí na řadě! 🙂

1 komentář: „Hannah Rotschildová – Zřícenina na krku a jiné katastrofy

Add yours

  1. Ahoj Sabi,
    na tuto knihu jsem se taky chystala, ale omylem mi přišla jiná – Zdroj (psala jsem na ni recenzi už před dlouhou dobou). Bylo mi to líto, ale očividně asi nemusí. Ta anotace vypadala tak lákavě, fakt to mohl být hodně povedený příběh. Tak snad příště. Jinak se teď chystám na stejnou knihu, jsem zvědavá, jestli budou naše dojmy podobné:-)

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: