Design a site like this with WordPress.com
Začít

Petra Martišková – Láska v síti

Naty, co vytáhla paty. To je hlavní hrdinka nového letního románu Petry Martiškové Léto v síti, který vyšel před pár týdny v nakladatelství Alpress. Voní létem, vodou, přírodou a lesním ovocem. Je plný vtipných scének ze školního zájezdu na kolech, ale také plný komplikací – nejen s láskou.

Název: Léto v síti

Autorka: Petra Martišková

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 200

Rok: 2020

Recenze:

Petra Martišková je autorka, od níž máme už několik dětských knížek. Proto vím, že píše velmi čtivě, svěže a její texty se dokážou dostat pod kůži, ať je vám třicet nebo pět. Vedle dětské tvorby se autorka věnuje i psaní románů pro dívky, které mohou samozřejmě číst i starší ženy než náctileté. Tyto romány jí vychází u nakladatelství Alpress a já letos neodolala a zatoužila si přečíst i něco jiného z její tvorby než dětskou knížku. Plánovala jsem si Léto v síti objednat u Alpressu, ale autorka mě předběhla a poslala mi ji k recenzi sama. Tímto tedy ještě jednou moc děkuji. Dárek mě moc potěšil a překvapil! 🙂  

Hlavní hrdinkou je Natalie, krátce Naty nebo Natka, jak jí říkají rodiče i kamarádi. Naty má rodiče chemiky, kteří cestují po celém světě a zachraňují lidstvo před jakousi chemickou katastrofou. Naty díky tomu prožila pro mnohé přímo pohádkové dětství – každou chvíli žila v jiné zemi, na jiném kontinentu nebo alespoň v jiném městě. Jenže ono to cestování není jen o krásách a poznávání cizích zemí. Naty se nikde pořádně neusadila, nikde neměla skutečný domov a sotva si našla kamarády, už se zase stěhovali. Proto si přeje teď konečně zůstat na jednom místě alespoň dva roky. A to i přesto, že tím místem je nepříliš vábivý Most a že tam má víc trablů než potěšení.

Rodiče Naty vyhoví, i když tak trochu napůl. Každopádně smí v Mostě odmaturovat. Nejprve však musí dokončit ročník a také povinný zájezd na kolech. Jenže cestování s Naty v kolektivu nebude jednoduché. Je totiž tak trochu známá. Díky cestování se stala hvězdou Instagramu a kamkoli přijede, vrhají se na ni davy fanoušků.

Petra Martišková zvolila téma, které je v dnešní době víc než aktuální. Udělala z hlavní hrdinky instagramovou hvězdu, která sice využívá své slávy a získává zadarmo plno věcí – například úplně nové kolo, ale také hodně ztrácí. Díky tomu, že ji všude někdo poznává, nemá ani kousek soukromí, a dokonce se bojí davů svých fanoušků. Na druhou stranu může využívat svou „slávu“ i pro dobrou věc.

Autorka proti sobě postavila všechna pro a proti sociálních sítí a krásně to zapletla do vztahu dvou mladých lidí – Alexe, který sociální sítě naprosto nesnáší (a má pro to zatraceně drsný důvod) a Naty, která Instagramem téměř žije. Mladí lidé, kterým je román určený, tak mohou sami posoudit, co všechno jim mohou sítě dát i vzít.

Léto v síti byla pro mě, jako pro dospělou čtenářku, zábavné a svižné čtení, které rychle odsýpalo. Zprvu mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale pak jsem si ho vyloženě užívala. Vůbec mi nevadilo, že nejsem čtenář, na kterého autorka cílila. Naopak. Skvěle jsem se bavila, až mi bylo líto, že už zájezd na kolech i knížka skončili. Klidně bych brala pokračování. Jediné, co mi přišlo až příliš, byla ta obrovská sláva a množství fanoušků, které Naty měla. Vím, že ji autorka vytvořila jako hvězdu „mezinárodní“, ale i tak mi to přišlo na české poměry až moc. Ale třeba to tak někdo má, kdo ví. 🙂

Hodnocení: 89%

Knížku Léto v síti doporučím rozhodně mladým slečnám do dvaceti let, ale i těm starším. Je to ideální čtení na dovolenou, k vodě, do hor i na chalupu. Koupit ji můžete na stránkách nakladatelství Alpress.

3 komentáře: „Petra Martišková – Láska v síti

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: