Design a site like this with WordPress.com
Začít

Audiokniha: Rekonstrukce – Viktorie Hanišová

Od Viktorie Hanišové jsem až dosud nic nečetla. Zato jsem slyšela plno chvály a četla spoustu pochvalných recenzní a komentářů. Když vyšla její další kniha Rekonstrukce jako audiokniha, neváhala jsem. Nejen pro jméno autorky, ale i díky zajímavému tématu, které si vybrala. Rekonstrukce se totiž točí kolem matek vraždících své malé děti!

Název: Rekonstrukce

Autor: Viktorie Hanišová

Interpret: Marie Štípková

Vydavatelství: OneHotBook

Recenze:

Na rovinu píšu, že takhle silné téma jsem nečekala. Hlavní hrdinka Eliška se jednoho dne vrátí domů z školy a najde svou matku s podřezanými žilami. V náručí svírá Eliščina bratra Mikuláše, rovněž mrtvého. Eliška si z toho dne moc nepamatuje. Okno má i u dní následujících. Netuší, proč si ji vzala do péče teta Leonie ani proč o ni neměl zájem vlastní otec. Toho od té nešťastné události neviděla. 

Autorka vypráví Eliščin příběh od chvíle, kdy byla z rukou sociální pracovnice předána tetě Leonii. Složité osobě, která se pro výchovu dítěte vůbec nehodila. Přesto se postupem času ukázalo, že tato volba byla pro Elišku svým způsobem výhra. To však není až tak důležité. Podstatné na celém příběhu je, jak Elišku matčin čin ovlivnil. Zpočátku žila v jakési bublině, chráněna od všech stínů minulosti. Časem ale bublina praskla a ona se začala ptát. Začala hledat pravdu, zmínky a útržky, které by ji k pravdě dovedly. Snažila se pochopit, proč matka tak hrozný čin spáchala. Co ji k tomu vedlo? Byla psychicky nemocná? Dohnal ji k tomu někdo? Nebo ji dokonce někdo zabil a nafingoval to jako vraždu? 

Díky Elišce a jejímu pátrání poznáváme, co se asi tak mohlo stát. Zároveň ale vidíme, co všechno mohou prožívat matky po narození dětí, obzvlášť, když na dítě zůstanou samy. Eliška totiž později žije v domě po tetě Leonii se svou kamarádkou, která se stane svobodnou matkou a své náročné miminko zpočátku špatně zvládá. 

Interpretkou této audioknihy je Marie Štípková, kterou já, přiznám se, vůbec neznám, ani jsem ji zatím v žádné audioknize neměla možnost slyšet. Byla výborná. Vyprávěla sice příběh trochu monotónně, ovšem tato audiokniha snad ani jinak namluvit nešla. Bylo to temné téma, naprosto bravurně zpracované talentovanou Viktorií Hanišovou. Klobouk dolů, protože místy mě až mrazilo. 

Autorka postupně ukazuje, jak může šokující zážitek z dětství člověka ovlivnit až do dospělosti. Eliška si nedá pokoj, stále pátrá, co se tehdy mohlo stát, pročítá případy jiných matek, sleduje záznamy soudů s matkami vražedkyněmi a aniž by to tušila, dostává se jí to všechno do podvědomí. Může ji toto všechno ovlivnit tak, aby se jednou sama jako matka zachovala podobně? 

Mě tento příběh hodně zasáhl nejen proto, že jsem sama matka, ale i proto, že stavy, které prožívala Eliščina kamarádka Romana jsem zažila na vlastní kůži. A také proto, že jedna mně blízká osoba na tom byla po porodu tak špatně, že uvažovala nad vraždou svého miminka. Proto se mě to týkalo mnohem více než možná jiných posluchačů. Navíc mně otevřelo oči Eliščino pátrání. Protože i to může člověka hodně ovlivnit. Sama neustále hledám odpověď na otázku – kdo zabil mého otce, protože ani za mák nevěřím policejnímu verdiktu – sebevražda. 

Ať už z osobních, nebo čistě čtenářských důvodů, Rekonstrukce je pro mě naprostý TOP a jedna z nejlepších knih/audioknih, které jsem mohla tento rok číst/poslouchat. Rozhodně ji doporučuji k poslechu, ovšem pozor, asi to nebude pro slabé povahy. 

Hodnocení: 100 %

Audioknihu Rekonstrukce můžete koupit na webu OneHotBook nebo přes aplikaci Audiolibrix.

Něco o autorce:

(Převzato z webu OneHotBook)

Victorie Hanišová:

(* 1980)

Pražská rodačka vystudovala anglistiku a germanistiku na UK. Působí jako lektorka cizích jazyků, překladatelka a redaktorka. V literatuře debutovala příznivě přijatým románem Anežka (2015) o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, který zároveň sleduje hloubku zažitých společenských stereotypů, zejména skrytého rasismu. V próze Houbařka (2018) vylíčila traumata dětí přihlížejících domácímu násilí. V románu Rekonstrukce (2019), jímž se volná trilogie o selhávajícím rodinném soužití završuje, se autorka zaměřila na mateřství v jeho nejtrýznivějších podobách. 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: