Jérome Loubry – Útočiště

Myslíte si, že už jste četli všechno? Že vás v knihách už nedokáže nic překvapit? Patříte mezi čtenáře, kteří už od poloviny dokážou odhadnout, jak příběh skončí a kdo je pachatel? Pak jste nečetli Útočiště. Toto je čistokrevný psychothriller, který si s vámi pohrává od začátku až do konce. Vše, co vypadá naprosto reálně, může být úplně jinak. Nebo také nemusí…

Název: Útočiště

Autor: Jérome Loubry

Nakladatelství: Metafora

Počet stran: 342

Rok: 2020

Recenze:

Na začátku se setkáváme s vysokoškolským profesorem, který přednáší svým studentům o tzv. „Útočišti Sandrine“. Jedná se o šokující příběh, ze kterého vás každou chvíli zamrazí. O co tedy jde?

Přiznávám, že do recenze na tento román se mi vůbec nechtělo. Ne proto, že by se mi nelíbil. Naopak! Byl naprosto famózní!!! Jenže je tak těžké napsat na něj recenzi a nevyzradit přitom něco podstatného.

Na počátku vyprávění se setkáváme se Sandrine, mladou novinářkou, která má problém nalézt dobré místo v novinách, a tak nastupuje do redakce kdesi na venkově. Jednou z prvních reportáží je počmárání krav místního farmáře. Pak už sledujeme, jak obdrží dopis od notáře, aby se dostavila k vyzvednutí dědictví své babičky. Babičky, kterou viděla naposledy někdy v dětství a která údajně žila na podivném ostrově a odmítala se stýkat s rodinou. Považovali ji za šílenou. Jenže – kdo byl šílený? Babička? Rodina? Sandrine? Nebo všichni kolem?

Sandrine se na ostrov vypraví, aby odhalila hrozné tajemství. Dostává se do nebezpečí, které nemůže dopadnou nijak dobře. Po týdnu je nalezená na pláži, s šaty od cizí krve. Vypovídá, co se jí stalo, ale její výpověď je velmi zmatená. Ukazuje se, že ne všechno, co prožila, může být reálné.

Víc o ději neprozradím, protože bych opravdu mohla uvádět spojlery, a to bych nerada. Faktem je, že tím, jak se děj rozvíjel a vyvracel snad vše, co se zdálo jako realita, jsem začala mít pochybnosti. Chvílemi jsem si říkala, co je to za blbost a chvílemi se mi to zdálo jako naprosto skvělý román. Autor skutečně zvolil netradiční zápletku, která hraje na psychickou stránku čtenáře, ale především předkládá možné diagnózy z psychologického hlediska. Postavy jsou zde vypracovány naprosto výborně, zcela uvěřitelně a stejně tak i příběh se klidně mohl odehrát. Jenže, co je pravda a co lež?

Zhruba od poloviny knihy jsem si začala říkat, že už asi tuším, jak to je. Postupem čtení jsem se utvrzovala v tom, že jsem to odhadla správně. Jenže pak přišel závěr a já jsem z něj PAF ještě teď, po dvou dnech. Závěr mě dostal, rozčílil, rozhodil… Nevím, jak to popsat. Díky němu vlastně nevím, zda se mi kniha líbila, nebo nelíbila. Přestože celé vyprávění je naprosto famózně popsáno a já dvě třetiny knihy přečetla na jeden zátah a dočítala jsem ji pozdě v noci.

Kniha Útočiště představuje jednoznačně nejzajímavější příběh a závěr, jaký jsem kdy četla. Naprosto mi rozhodila veškeré dojmy, a ještě dlouho o ní budu přemýšlet. Dokonce mám problém začíst se a soustředit na další knihu – taková ta knižní kocovina.

Zajímá vás, zda knihu doporučuji? ANO! Rozhodně ANO! A pak mi dejte vědět, jak jste se s ní – a hlavně s tím závěrem – popasovali vy.

Hodnocení: 89%

Knihu Útočiště vydalo nakladatelství Metafora. Koupit ji můžete na stránkách nakladatelského domu Grada, kterému moc děkuji za recenzní výtisk.

1 komentář: „Jérome Loubry – Útočiště

Add yours

  1. to zní velmi dobře, jen potřebuju vědět, jestli výsledek není schizofrenie, nevím proč, ale závěry knih i filmů s rozdvojenou osobností mě vždycky nakrknou, já chci zlouny, vetřelce, duchy a né že to člověk páchá celou dobu sám 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: