10 problémů knihomola

Knihomolismus je bezpochyby životní styl a závislost v jednom. Na rozdíl od jiných závislostí však neničí naše zdraví. Pouze naši peněženku, občas záda (když taháme neustále nějaké ty knihy s sebou) a někdy také naše partnery (ne každý má pro naši „nemoc“ pochopení.)

Takový knihomol má plno pozitivních důvodů, proč si svou závislost pěstovat a hýčkat. Ovšem také jsou tu jisté problémy, které postihují většinu z nás, kteří jsme na písmenkách a příbězích závislí. Jaké problémy to jsou?

10 problémů knihomola:

1)Nejznámější problém: Je tolik knih, a tak málo času na jejich přečtení…

2)Neeee! Nekoupím si ty čerstvé novinky! Nejdřív dočtu to, co mám v knihovně! … No dobře, tak jen jednu… nebo dvě, tři, …pět?

3)Knihomol na návštěvě, kde mají knihovnu – zásadně nespolečenský tvor, který nevnímá konverzaci, ale neustále šilhá směrem ke knihovně. Těžší případy si rovnou stoupnou k inkriminovanému místu a pročítají hřbety knih. A nejvážnější případy si rovnou vytáhnou knihu a začnou si číst.

4)Knihomol ve vlaku/autobusu, naproti němu sedí kdosi, kdo čte knihu – po chvíli jízdy je takový knihomol zralý na rehabilitaci, jelikož si může hlavu z krku vykroutit, aby zjistil, co dotyčný čte. Nejvážnější případy se rovnou pustí do debaty a drze se optají, co je to za knihu.

5)Knihomola není jednoduché obdarovat – myslíte si, že bude nadšený za knihu? To jistě bude, ovšem dejte si pozor, jakou mu koupíte. Pokud nemá wishlist, je pravděpodobné, že se mu netrefíte do vkusu, nebo se naopak trefíte, ovšem knihomol již knihu má nebo ji alespoň četl.

6)Ustavičně prázdná peněženka a vybílený bankovní účet – tady myslím netřeba komentářů.

7)SLEVY!!! Ooooo, panebože! 1+1 zdarma? To musím mít! 50 % na celou sérii? No nekup to! Atd.

8)Knihomol dočetl knihu – cože? Otevřený konec? Ach Bože! Kdy vyjde další díl série? Za půl roku? Neeeeeee!

9)Zabijácká varianta: Knihomol dočetl knihu – cože? Otevřený konec? Jak, jako, že další díl už v Česku nevyjde? To abych se naučil/a anglicky, protože prostě musím vědět, jak to dopadne!!!

10)Hurááá! Dorazil balík z knihkupectví. Deset nových kousků, paráda! No jo, jenže – kam je dám? Věčný problém knihomola – příliš mnoho knih a malá knihovna!

(Mimochodem, také před partnery tajíte, že jste už zase utráceli – za knihy?) 😀

Poznáváte se?

Pokud se vidíte alespoň v sedmi z deseti případů, vaše diagnóza je jasná: Jste knihomol/ka!

Napadají vás ještě další problémy knihomolů? Napište mi je do komentáře a inspirujte mě třeba na další článek. 🙂

Vaše Sabi

5 komentářů: „10 problémů knihomola

 1. Jo, v něčem se sakra poznávám.
  Ačkoliv jiným do knih teda fakt nekoukám. 😀 Považuju to za krajně neslušné, navíc vím, jak mi vadilo, když se mě ve škole někdo neustále ptal, co čtu. Vždycky jsem ukázal přebal, počkal dvě vteřiny a zase začal číst. Naštěstí pochopili.

  Ale místo v knihovně prostě nemám, už knihy vrším i na stůl, k posteli, na skříň, …

  Líbí se 1 osoba

 2. 😀 úplně se v tom vidím. Naprosto nesnáším, když se mi stane 8. a 9. už se mi stala – naštěstí anglicky umím, ale i tak je to na prd (hlavně proto, že v čr vycházely knihy v jiném formátu než v usa :D)
  Taky bych tam jako další problém dala – „Sakra, už jsem dojela do cílové stanice, ale ještě jsem nedočetla kapitolu/stránku/odstavec.“

  Líbí se 1 osoba

 3. Je vidět, že knihomol skutečně nejsem a jestli ano, tak nějaký hodně pokřivený. XD Knih, které bych si chtěl opravdu přečíst je totiž hrozně málo. 😦 Vedu si seznam, a ne zrovna krátký, s literaturou, již mi doporučili přátelé, známí nebo jsem na ni viděl kladné recenze, ale všechno jsou to takové… Prostě žádná z těch knih mě hluboce neoslovila a neláká mě k okamžitému přečtení. 😦

  Čtu aktivně od svých šesti let a za ta léta jsem si vytvořil určité preference, kterých většina moderní literatury bohužel nedosahuje. Proto se také znovu a znovu vracím k dílům, která jsem už četl a líbila se mi. 😀 Jako další velký problém vnímám kvalitu českých překladů. Naštěstí mě má tvrdohlavost přiměla naučit se postupně několik cizích jazyků, takže nejsem svázán okovy mateřského jazyka.

  Knihy nakupuji převážně už pouze z antikvariátů a druhé ruky, a to jednou za půl až tři čtvrtě roku, případně si nechávám zasílat četbu z ciziny. Na slevové akce knihkupectví proto už ani neklikám, většinou tam stejně nemají nic, po čem by mé srdce prahlo. 🙂 Z přečtených knih si nechávám pouze ty, které se mi skutečně líbily, což je nějakých třicet procent a i když to tak asi nevypadá, knihy miluji a vyhradil jsem pro ně jednu celou místnost, takže o místo také není nouze. 😀 Jenom se stěhováním je to horší.

  Co mě při sbírání knih vždy hrozně iritovalo byly neúplné (nedopřeložené) série, změna překladatele v polovině série, chyby v překladu, špatná sazba a nekvalitní lepidlo na brožovaných edicích, malé náklady některých dílů a změny ve vzhledu obálek a hřbetů knih. 😦 Otevřené konce miluji a taktéž i spoilery, protože bez nich si nedokážu knížku skutečně užít. Wish list s literaturou jinak používám jako jednoduchou pomůcku pro ty, kteří mě chtějí něčím obdarovat. Protože vysvětlovat jim co všechno nemůžu kvůli alergiím a intolerancím konzumovat, je mnohem složitější a pro běžné lidí těžko pochopitelné. XD

  Líbí se 1 osoba

 4. Ahoj Sabi, ano, jsem knihomol s velmi silnou závislostí. V dětství jsem dokonce měla zaracha na knihovnu – jako komu rodiče zakazují chodit do knihovny a číst???? Jinak jsem se ještě přistihla u jednoho nešvaru – když někdo nemá doma knihovnu nebo nedejbože nečte, tak má u mě hned mínusové body a těžko se jich zbavuje…Jsem fakt marná:-D

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s