Pohádky o zvířátkách a přírodě od Lenky Jakešové

Máte rádi pohádky, ve kterých vystupují zvířátka a které se odehrávají v přírodě? Čtete rádi dětem o tom, jak příroda funguje, co se v ní všechno děje, čím se zvířátka živí, kde žijí atd.? Nebo si to už vaše děti čtou rády samy? Pak vás jistě zaujme dnešní článek, kde vám představím dvě krásné knížky určené dětem od dvou(tří) let až po školní lavice – druhá/třetí třída. Jejich autorkou je Lenka Jakešová, krásnými ilustracemi je doplnila Dagmar Medzvecová a nechybí v nich dokonce ani písničky!

Kamarádi na výletě

Knížka Kamarádi na výletě je plná dobrodružství, které zažijí domácí zvířátka – pejsek Tuli, kočka Mína, kohoutek Kyky a jeho tři slepičky – Zobka, Ďopka a Ťopka. Ráno vykouknou z postýlek, dají si snídani, sbalí si do batůžků svačinu a vyrazí na výlet. A kam jinam by mohla vyrazit zvířátka ze dvora než do lesa. Tam totiž zažijí plno dobrodružství. Vyléčí bolavou tlapu strašlivého vlka, poznají žabku a jejích 40 dětiček, zahrají si šiškovanou s veverkou, pomohou stonožce najít ztracenou botičku atd. Dobrodružství je v této knížce až až.

Kdo má rád dětské knihy na detektivní bázi, nebo chce raději strašidla, duchy a čertiska, bude zklamaný. Pro toho by tato knížka nebyla. Ale pro milovníky zvířátek a přírody je ideální. Je psána opravdu jednoduchou formou, která bude vyhovovat jak začínajícím malým čtenářům, tak menším dětem, kterým ještě čtou rodiče. U nás knížka bavila hlavně Jiříka, který ji poslouchal před spaním. Nelču moc nezaujala, ta je spíš na ty čerty a čarodějnice. 🙂

Celá tato nádherná knížka plná přátelství je doprovázená originálními písničkami od Lenky Jakešové – hudebně nadaní rodiče nebo paní učitelky jistě ocení i noty. A nechybí ani kouzelné obrázky ilustrátorky Dagmar Medzvecové.

Pokud chcete knížku, ve které děti poznají přírodu, ale hlavně sílu přátelství a důležitost empatie a vzájemné pomoci, pak nenajdete lepší, než právě tuto – Kamarádi na výletě.

Pohádky z lesa

I další kniha Pohádky z lesa je plná přírody, přátelství a pomoci. A také v ní nechybí nádherné ilustrace Dagmar Medzvecové. Hlavními hrdiny jsou v ní datlíci – tatínek, maminka a jejich holátka – Jeník, Pepík, Vilík a Jiřík. (Asi chápete, že tahle knížka je oblíbená hlavně u syna stejného jména). 🙂 Zatímco holátka hladově čekají ve svém hnízdečku, až jim rodiče donesou něco na zub, maminka s tatínkem léčí okolní stromy v lese, a kromě potravy přinesou vždycky i nějakou pohádku.

Autorka každou kapitolu začne povídáním o datlících, ale pak přejde k pohádce, kterou táta datel vypráví dětem. Je vždy o nějakém stromu v lese, ve kterém žije stromový skřítek. A ten skřítek má většinou nějaký problém, který se v pohádce vyřeší a děti tak zjistí, proč např. modřín na zimu opadává, pro má jedlička šišky vyrostlé nahoru, jak vypadají listy konkrétních stromů, jejich plody atd. Děti si poslechnou – spolu s holátky – pohádku o stromečku a skřítkovi, který v něm bydlí, a ještě se dozvědí základní znaky, jak takový strom poznat. Pak už je jen na rodičích, jestli budou při procházce lesem dětem připomínat konkrétní stromy (a skřítky) a naučí se je rozpoznávat v reálu.

I tato pohádková knížka zaujme děti na prvních řádkách. Líbilo se mi, jak autorka střídala pohádky s povídáním o datlících. Děti tak mohly sledovat, jak holátka pěkně papala, aby vyrostla a byla silná a postupně se měnila, rostla jim peříčka atd. Příběh se četl moc dobře, stejně jako u první knížky. Díky skřítkům a celkovému konceptu příběhu mě osobně bavila tato o něco víc. Na Jiříkovi jsem však rozdíl neviděla. Toho zaujaly knížky obě bez rozdílu.

Pokud byste chtěli tyto krásné knížky pořídit svým dětem, koupíte je na stránkách nakladatelství Grada.

Já za sebe i za své děti moc děkuji autorce – Lence Jakešové, nejen za knížky, ale i za obě nádherná věnování, kterých jsem si hned nevšimla, až když děti knížky prohlížely a upozornily mě. 🙂 Zároveň autorce přeji plno úspěchů a držím palce, ať brzy vyjdou i další napsané knížky. Už teď se na ně moc těšíme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: