Audiokniha: Frederick Backman – Úzkosti a jejich lidé

Frederick Backman je snad všude! Všichni ho čtou, všichni ho nadšeně hodnotí, všichni ho milují. Já kolem vždy chodila obezřetně, protože jsem vůbec netušila, co od jeho tvorby čekat. Když mi ale v knihovničce přistála k poslechu audiokniha jeho nejčerstvější novinky Úzkosti a jejich lidé namluvená skvělým Otakarem Brouskem ml., neodolala jsem a pustila si ji. Jak se mi líbila?

Název: Úzkosti a jejich lidé

Autor: Frederick Backman

Interpret: Otakar Brousek ml.

Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 9 hodin 30 minut

Recenze:

Úzkosti a jejich lidé je detektivní groteska, která vtáhne do děje od samého počátku, ale až skoro dokonce stejně netušíte, na čem vlastně jste. Střídá se tam totiž silný kontrast prudce inteligentních osob s těmi úplně debilními, přičemž hůře z toho vychází policisté. Nebo je to úplně jinak?

Kdo by pořádal prohlídku bytu den před Silvestrem? Realitní kancelář Nazdar! a její praštěná makléřka klidně. Ostatně, tak si to přeje majitel bytu, tak co by pro něj neudělala. Jenže tahle prohlídka se zvrtne, a to docela dost. Osm osob, které se ocitnou na prohlídce zmíněného bytu, zajme nečekaně individuum, které v trhne dovnitř s lupičskou kuklou na hlavě a pistolí v ruce. Pořádně je vyděsí, ale ani jeden z návštěvníků zatím netuší, že nejvíc je vyděšeno individuum. Mělo totiž fakt špatný den. Šlo vyloupit banku kvůli 6500.- a k tomu si vybralo bezhotovostní pobočku. Jaký pech…

Musím přiznat, že až dosud jsem nic podobného nečetla – ani neslyšela. Víc, než knihu mi toto dílko připomnělo některé divadelní hry, které jsem dříve vídávala v plzeňském divadle. Možná za to mohlo to, že se děj neodehrával chronologicky, nýbrž autor přeskakoval, od výslechu na policejní stanici se vracel do bytu, aby ukázal čtenářům, co se při zajetí rukojmích dělo, ale také nám představil jednotlivé postavy, pachatele, svědky i policisty. Každý z nich měl svůj život, své problémy a jakýsi svůj mikrosvět a autor bravurně předvedl, že z toho všeho se dá udělat poutavá kniha, která uchvacuje a vyvolává emoce.

Zpočátku jsem měla s poslechem trochu problém. Na styl jsem si musela zvykat a hodně mě vytáčela „debilita“ policistů a styl, jakým vedli výslech. Až na konci jsem pochopila, že to mělo své důvody. Musím se přiznat, že ve finále mě audiokniha naprosto uchvátila a asi se postavím do řady fanoušků tohoto autora. Rozhodně si budu chtít přečíst – nebo poslechnout i jeho další knihy, minimálně Muž jménem Ove. Protože z tohoto autora a jeho textu doslova prýští genialita ukrytá za zdánlivou fraškou, kterou ale mohou představovat životy každého z nás. Je to jakási tragikomedie, v jejíž hlavní roli skutečně stojí úzkosti a lidé, u kterých tyto úzkosti přebývají.

Výkon pana Brouska byl naprosto famózní. Už jsem slyšela hodně audioknih a hodně interpretů, ale tomuto se nic nevyrovná. Jednoznačně nejlepší interpret a nejlépe namluvená audiokniha, jaká mi kdy přišla pod ruku/do uší.

Hodnocení: 85 %

Audioknihu Úzkosti a jejich lidé si můžete zakoupit na stránkách OneHotBook nebo v aplikaci Audiolibrix.

Něco o tvůrcích:

(Převzato ze stránek OneHotBook)

Frederick Backman

(* 1981)

Švédský spisovatel původem ze Stockholmu píše pravidelně i novinové sloupky a blog. V literárním světě se proslavil hned první knihou Muž jménem Ove (2012), která vyšla zároveň se zápisky Co by můj syn měl vědět o světě. Podle jeho debutu byla natočena stejnojmenná švédská filmová adaptace (režie Hannes Holm, 2015), nominovaná na Oscara za cizojazyčný film, a chystá se také její remake v režii Toma Hankse. Česky vyšly rovněž další autorovy prózy Babička pozdravuje a omlouvá seTady byla Britt-MarieMedvědínMy proti vámA každé ráno je cesta domů delší a delší a nejnověji Úzkosti a jejich lidé. Backmanovy knihy, jež byly přeloženy do 46 jazyků a prodalo se jich přes 12 milionu výtisků, u nás vydává nakladatelství Host. Všechny už mají v češtině i svou audioverzi. 

Otakar Brousek ml.

(* 1957)

Po absolvování pražské konzervatoře v roce 1978 hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v televizních inscenacích, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře ad.). Na stříbrném plátně se objevil mj. ve filmech Hop a je tu lidoop (1977), Svatba upírů (1993) nebo Snowboarďáci (2004). Věnuje se moderování, práci v rozhlase a dabingu: jeho hlasem promlouvají Russell Crowe či David Thewlis ve filmové sérii o Harrym Potterovi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: