Design a site like this with WordPress.com
Začít

Jiří Chalupa – Jitka Petrová: Kokoškovi na cestách

Máte rádi kreslené pohádky pro děti, večerníčky, nebo si raději přečtete knížku? A co když můžeme mít všechno téměř najednou? Dostala se nám totiž do rukou nová knížka z edice České televize – Kokoškovi na cestách. Možná vůbec netušíte, o co jde. A možná už si vybavujete stejnojmenný večerníček. Pravdou je, že ač moje děti sledují různé pohádky, na Kokoškovi jsme zatím nikde nenarazili. I proto byla knížka velkým a velmi příjemným překvapením. A o co v ní šlo?

Název: Kokoškovi na cestách

Autor: Jiří Chalupa

Ilustrace: Jitka Petrová

Počet stran: 136

Vydavatel: Česká televize

Rok: 2020

Recenze:

Kokoškovi jsou velmi zajímavá rodinka. Je to totiž kur domácí, který je všechno možné, jen ne „domácí“. Pan Kokoška je kohout – reportér, který miluje cestování, psaní do svých novin – Slepičích listů, kterým šéfuje šéfkrocan a doma má milou ženu (samozřejmě slepičku) a malého synka – kohoutka Jonáše. Kromě Jonyho se maminka stará ještě o nevylíhnuté vajíčko s malou Emičkou, které opatruje jako každá jiná dobrá maminka a neváhá ho brát ani na jejich občas dost divoké cesty.

Pan šéfkrocan tatínka Kokošku, coby velmi talentovaného reportéra a fotografa, posílá po světě, aby přinášel do Slepičích listů originální a často dost napínavé reportáže. O napětí se velmi dobře stará i maminka Kokošková a vajíčko Emička, které se každou chvíli ocitne v nebezpečí. Ještě že mají Jonáše, který si všude rychle najde přátele a je schopen spolu s nimi Emičku zachránit. Tatínek tak nemá o reportáže nouze a věhlas Slepičích listů stále roste.

Autorem těchto pohádek je Jiří Chalupa. Z textu je znát, že jej psal muž. Žena by nejspíš měla sklony k větší pohádkovosti a nadpřirozenu (ale to je jen můj dojem). Pan Chalupa vytvořil sice pohádku, ale takovou moderní, která jistě osloví dnešní děti a možná i mládež mnohem snáze než princezny, vodníci nebo čertové. Kokoškovi jsou moderní a cestami ostřílená rodina, ničeho se nezaleknou, ví si rady snad v každé situaci a mají moderní přístroje a vymoženosti, stejně jako dnešní děti. I proto budou jistě dětem sympatičtí.

Každý příběh začíná stejně – paní Drozdová čte aktuální Slepičí listy a některé z neobvyklých zvířat se snaží nakukovat a číst také. Protože tyto listy chtějí číst všichni – nejen drůbež. Pak sledujeme pana Kokošku, který jde na slovíčko k šéfkrocanovi. Dostane úkol, vypravit se na dalekou cestu, oznámí to rodince, maminka už má většinou sbaleno, protože je velmi prozíravá – občas má až věštecké schopnosti 🙂 – a vyráží. Děti se dozví, jak se na dané místo, stát či dokonce kontinent cestuje (vlakem, lodí, letadlem…), co je tam zajímavého, čím je místo typické a pak se většinou semele nějaká událost, kterou je třeba vyřešit. Výsledkem je samozřejmě další skvělá reportáž, která zvedne čtenost Slepičích listů.

Děti mají možnost se s Kokoškovými podívat do Austrálie, do Himalájí, do Afriky a na mnoho dalších míst. Příběhy se čtou velmi dobře, jsou svižné a pořád se v nich něco děje. Obávala jsem se, že tato kniha bude zatím na moje děti poněkud hutná, ale opak byl pravdou. Sice jsme ji nepřečetli za jeden večer, chvilku nám to trvalo, ale poslouchal dokonce i Jiřík, kterého příběhy kohoutka Jonáše moc bavily, až mě to překvapovalo.

Samozřejmě že i když byla knížka doplněna krásnými ilustracemi Jitky Petrové, chtějí se děti podívat na večerníček. A tak musím ještě zjistit, zda se dá sehnat na DVD a objednat ho, aby mohli sledovat Kokoškovy na cestách i v televizi.

Hodnocení: 100 %

Za knihu Kokoškovi na cestách moc děkujeme České televizi a jejich edici, ve které večerníčky vychází. Za mě i za mé děti rozhodně velké doporučení. 🙂

A kdo by si chtěl knihu pořídit, může tak učinit zde.

Pokud byste chtěli ke knize i zmíněné DVD, už jsem zjistila, kde se dá sehnat :). Stačí kliknout sem.

A pokud se chcete na některé díly podívat hned, zkuste to přímo na stránkách večerníčku – ZDE.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: