Hororové povídky – Čtyři strany mince

Musím se přiznat, že hororové knížky a duchařské příběhy jsou moje slabost. Čtu je moc ráda, i když ne moc často – budu to muset napravit. V poslední době přicházím na chuť i hororovým povídkám, a tak když jsem viděla, že nakladatelství Cosmopolis vydalo soubor čtyř hororově laděných povídek pod názvem Čtyři strany mince, od Lukáše Záleského, věděla jsem, že je musím číst.

Název: Čtyři strany mince

Autor: Lukáš Záleský

Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)

Počet stran: 143

Rok: 2020

Recenze:

Tento soubor obsahuje čtyři kraťoučké hororově laděné povídky – prvotinu Lukáše Záleského. Nesou názvy Šedé sako, Vítejte v Brownville, Doktor a Devčátko. Názvy jsem si teď musela dohledat, protože při čtení šly úplně mimo mě. Stačilo mi, když jsem si nejprve přečetla čtyři krátké anotace k jednotlivým povídkám a pak už jsem hltala stránku za stránkou. Nedokázala jsem knížečku odložit. Naštěstí (nebo spíš škoda že) je tak tenká, že jsem ji měla za dvě hodinky přečtenou. S příběhy se mi těžko loučilo, ale nepřiměla jsem se číst pomaleji. Chtěla jsem vědět, jak to dopadne.

V první povídce potkáme Daniela. Tak trochu zoufalce, který se místo kýženého povýšení dostane do finančních problémů. Pod tlakem událostí i rozmazlené manželky si najde finančního poradce, který mu zázračně množí peníze na účtu. Jenže pak se něco zvrtne…

Ve druhé povídce sledujeme jakousi bytost, která se vydá mučit – strašit starého opilce, kterého tíží svědomí. Kdysi se mu něco stalo a pořád ho to pronásleduje. Příběh vygraduje v tragickou událost, ale čtenář si celou dobu říká – opravu je tam nějaká nestvůra, nebo je to všechno právě zmíněné svědomí?

Třetí povídka nám ukazuje doktora, který dělá klasického obvoďáka na malém městě. Je oblíbený, ale málo využitý. Tak rád by operoval a zachraňoval lidi před opravdovým nebezpečím. Pak se něco přihodí a on má možnost dokázat své schopnosti. Musí vytrhnout pacienta ze spárů smrti. Pocit úspěchu je opojný a snadno se mu podléhá. I tady je to spíše o psychologii dané postavy než o duchařině. Ale přesto se mi povídka hodně líbila.

Poslední povídka je naprosto šokující. Tím spíš, když je hlavním aktérem malá roztomilá holčička, která najednou začíná dělat věci, které se vymykajíc zdravému rozumu. A co když to vidí šmírák, který špehuje její maminku?  

Všechny čtyři povídky jsou opravdu chytlavé. Poslední dvě se mi líbily trochu víc než ty první. Rozhodně ale byly všechny čtyři velmi mrazivé. Autor má rád příběhy Stephena Kinga. Já jsem od Kinga četla zatím jen Řbitov zviřátek, ale i tak bych řekla, že ovlivnění touto spisovatelskou hvězdou je tam znát.

Lukáš Záleský má dobře našlápnuto, a tak mu držím palce, aby mu i nadále šlo psaní od ruky a vyšlo mu ještě hodně příběhů. Moc ráda si je opět přečtu.

Hodnocení: 89%

Knihu Čtyři strany mince můžete objednat na stránkách Grady. Nakladatelství Cosmopolis moc děkuji za recenzní výtisk.

Jinak z Grady mi dorazily ještě další dvě krásky (na fotce všechny tři knihy společně), takže se můžete těšit na další recenze, zatímco já si budu užívat čtení. 🙂

1 komentář: „Hororové povídky – Čtyři strany mince

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s