Design a site like this with WordPress.com
Začít

Petr Mandík a jeho Polepšovna pro čarodějky

Young-adult fantasy ani fantasy pro děti nečtu pravidelně, ale čas od času se mi do rukou dostane kousek, který za přečtení rozhodně stojí. Po skvělé Petrademone jsem pozitivně naladěna na dobrodružné fantastično hledala něco podobného. A zjistila jsem, že nemusím hledat daleko. I my, v naší české produkci, takové skvostné kousky máme. Jedním z nich je Polepšovna pro čarodějky od Petra Mandíka, která je vytvořena na motivy dobrodružné hry známé po celém světě. Jak se mi kniha líbila?

Název: Polepšovna pro čarodějky

Autor: Petr Mandík

Nakladatelství: Lirego

Počet stran: 240

Rok: 2019

Recenze:

Alice je (zdánlivě) obyčejná holka, která žije spolu se starou zapomínající babičkou. Při jedné cestě do školy ji zastaví dvě podivné ženy v růžovém a červeném svetříku a odvedou ji někam, kam prý musí teď bezpodmínečně jít. Ze školy prý je omluvená. Alice netuší, o co jde, ale i s podezřením s ženami odejde. Ocitne se tak zavřená v polepšovně pro čarodějky, o které neměla dosud ani potuchy, že existuje. A co víc – neměla potuchy ani o tom, že má ona sama nějaké čarodějné schopnosti.

Prvních pár desítek stran sledujeme, co se děje v polepšovně a jakým způsobem se snaží ženy Alici „vyléčit“ z jejích čarodějnických schopností. Aniž by věděla, proč se o to její věznitelky snaží, nelíbí se jí to. Metody jsou totiž dost podobné tomu, co se dělo ještě v minulém a předminulém století v blázincích. Navíc její spolubydlící už není normální dívkou, ale troskou. Alice tuší, že po pár dnech v polepšovně ji čeká stejný osud. A tak se rozhodne, že uprchne.

Stránky, které popisují situaci v polepšovně jsou sice zajímavé, ale pro mě nebyly až tak motivující k dalšímu čtení. Byly poněkud jednotvárné. Brzy jsem však pochopila, že k tomu, aby se mohl rozjet další děj, byly nezbytné. Vytrvala jsem, což bylo dobře, a sledovala, jak se Alice snaží uprchnout nejprve z polepšovny a následovně utíká před svými pronásledovateli. Jejím cílem není jen dostat se zpět do světa lidí, ale také zjistit, proč se toto všechno děje a zabránit tomu. Její cesta přitom není jednoduchá.

Pokud jsem to správně pochopila, autor se při tvorbě této knihy inspiroval (svou vlastní) známou dobrodružnou hrou, která provádí hrdinku různými úkoly, nebezpečím, pátráním atd. Je to velmi nezvyklé a ve chvíli, kdy jsem zjistila, že je kniha podle hry, představovala jsem si spíš, než běžící „film“, přímo postavičku Alice ve hře, jak se snaží ovládnout létající kameny, kouzla, poznává nové a nové lidi s magickými schopnostmi a od každého se něco naučí, nebo dozví něco důležitého. Bylo to zvláštní, ale bavilo mě to. A to hodně. Hlavně druhou polovinu knihy jsem přečetla bez jediného odložení či přestávky.

Magický svět této knihy a hry (protože Petr Mandík není autorem jen knihy, ale samozřejmě i zmíněné hry) je velmi milý, plný kouzel a tajemných míst a zákoutí, ve kterých se mně – milovnici tajemna – hodně líbilo. Bavilo mě číst o bažinách a létajících kamenech, i o vodním městě. Nejvíc jsem si ale asi užila skalní labyrint a jeskyně, kterými Alice procházela spolu s papouškem Oskarem.

Tuším, že Alice nám ještě zdaleka nesdělila o sobě všechno. Například nevíme, kde vzala své čarodějné schopnosti, kdo byli její rodiče ani proč žila jen s babičkou. Předpokládám, že autor si tak nechává další zajímavou náplň pro pokračování této knihy. Jestli mě totiž něco trochu naštvalo, byl to velmi otevřený konec. Když jsem knihu začínala číst, netušila jsem, že se jedná (nejspíš) o trilogii. Teď už to vím (nebo spíš tuším), a tak doufám, že pokračování vyjde, co nevidět.

Polepšovna pro čarodějky je sice určená pro náctileté, ale rozhodně jsem se s ní dobře bavila i já. Přiznávám, že mě i jako dospělou baví dětské knihy psát i číst a patřičně si je užívám. Mám totiž pocit, že v mých dětských letech tolik krásných, dobrodružných a napínavých knih nebylo. A proč se teď omezovat, když je přece jen na mě, co budu číst. 🙂

Polepšovnu pro čarodějky rozhodně doporučím k přečtení všem milovníků fantasy a dobrodružných příběhů a také fanouškům Harryho Pottera. Já sice viděla jen filmy a rozhodně nejsem žádný „Poterrolog“ nebo „Poterrofil“ ale věřím, že tohle je přesně ten styl, který by těmto čtenářům mohl sednou.

A ve neposlední řadě musím také zmínit, že kdo si pořídí knihu, může získat i hru na mobil či tablet o Alici zdarma. A to je prostě super! 🙂

Hodnocení: 95%

Polepšovnu pro čarodějky koupíte nyní ve velké akci na stránkách nakladatelství Lirego. Využít můžete i limitované dvojakce, kdy je za výhodnou cenu a bez poštovného spolu s mou knížkou Příhody placatého čumáčku.

Polepšovna pro čarodějky je ideální dárek za vysvědčení, tak rozhodně neváhejte a pořiďte svým dětem – nebo sobě – čtení na prázdniny včas.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: