Iva Gecková – Kristina Cigrová: Co věděla moudrá želva

Lukáš je malý kluk, který miluje matematiku, a hlavně zapeklité příklady. Počítá rád i v cukrárně, kde navíc vymýšlí speciální příchutě dortíků, které peče a tvoří jeho maminka. Ta má kromě Lukáše také přítele Martina. Lukáš si s ním rozumí. Ale co když si Martin bude chtít maminku vzít? A co když bude mít i sourozence? Bude mít všeho dost?

Název: Co věděla moudrá želva

Autorka: Iva Gecková

Ilustrace: Kristina Cigrová

Nakladatelství: Grada

Edice: Bambook

Počet stran: 56

Rok: 2020

Recenze:

Iva Gecková je zkušená autorka, která tvoří jednu nádhernou dětskou knížku za druhou. Už jich máme doma pěknou sbírku. Oceňuji, že se ve svých příbězích dokáže k dětem hodně přiblížit a z každého jejího textu je cítit velká empatie. V knize Co věděla moudrá želva se Iva Gecková zaměřila na rodiny, kdy zůstane maminka sama s dítětem. Mnohdy se stává, že si dítě zvykne mít maminku pro sebe a nechce se o ni dělit. Lukáš v našem příběhu sice maminku občas celkem rád půjčovat Martinovi a dobře si s ním rozuměl, ale jen do chvíle, kdy se dozvěděl, že si má maminku vzít. Pak dostal strach, že když se k nim Martin nastěhuje, bude mít najednou všeho méně – zmrzliny, oblíbené pizzy atd. A kdyby časem dostal ještě sestřičku nebo bratříčka, bylo by to ještě horší.

Zábavná, poučná, empatická… taková je knížka Co věděla moudrá želva!

Děti v knize sledují, jak Lukáš všechno rád počítá, dělí mezi přítomné osoby a také přemýšlí nad tím, kdo bude mít jídla více a kdo méně. A nejde jen o jídlo. Ve chvíli, kdy se dozví, že se maminka s Martinem budou brát, má najednou strach, že bude mít i méně maminčiny lásky. Protože jsou zrovna v Zoo, nechá maminku s přítelem samotné a jde se projít, aby si to všechno promyslel. Dojde až k opicím, které mluví jeho řečí. Svěří se jim a oni mu sdělí svůj názor. O názor se podělí i gepard. Jenže ten si o tom myslí úplně něco jiného než opice.  Lukáš byl pořádně zmatený. Kdo má tedy pravdu? Pak ale Lukáš potkal starou moudrou želvu, která mu vše vysvětlila…

Autorka zvolila velmi zajímavý, a přesto hodně jednoduchý příběh, na kterém problematiku vysvětluje. Rodiče, kteří mají s dětmi stejné problémy, ji mohou proto využít pro vysvětlení i pro velmi malé děti. Knížka se čte moc dobře a autorčiny věty jdou snadno do úst. Děti příběh zaujme hned od začátku, přestože moje děti (3 a 5 let) trochu polevily v pozornosti, když se v knížce až moc počítalo. Zatím nerozuměly tomu, o co v příběhu jde.

Tuto knihu bych doporučila dětem od první třídy přibližně do páté. Věřím ale, že pokud nějaké maminky (tatínkové, babičky atd.) rády svým dětem čtou, oblíbí si jejich ratolesti Lukášův příběh i v mnohem nižším věku.

Celý příběh je doprovázen jednoduchými, ale velmi sympatickými kresbami Kristiny Cigrové, na které se moc hezky kouká. Mají příjemné barvy, postavy jsou v nich milé a zvířátka jsou rozpoznatelná.

Hodnocení: 100 %

Pokud vás knížka Co věděla moudrá želva zaujala, můžete ji zakoupit na stránkách nakladatelství Grada. 🙂

Autorce Ivě Geckové s dětmi moc děkujeme za další krásné čtení. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: