Víš, kde bydlí zvířata? Peter Wohlleben vám to prozradí

Jméno Peter Wohlleben už jistě není neznámé. Přinejmenším milovníci přírody a čtenáři knih o přírodě a zvířatech ho dobře znají. Tento autor pomáhá přibližovat les, přírodu a život zvířat jak velkým, tak malým čtenářům. Myslí na děti všech věkových kategorií. Knihou Víš, kde bydlí zvířata? oslovuje ty trochu větší – čtenáře školního věku. Ukazuje jim svým citlivým a trpělivým přístupem zázraky přírody a učí je, jak zvířata co nejlépe poznat, ale také jak se k nim chovat a jak jim pomáhat.

Název: Víš, kde bydlí zvířata?

Autor: Peter Wohlleben

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 128

Rok: 2020

Recenze:

Moje oblíbené nakladatelství Kazda, které myslí nejen na přírodu, ale i na děti, kterým fascinující svět zvířat a rostlin přibližuje, vydalo další knihu autora pro děti i dospělé, Petera Wohllebena. Tentokrát se zaměřil na děti školního věku – ideálně pátá šestá třída, ale číst mohou i mladší, starší, a dokonce i dospělí (jako třeba já). Přichystal pro ně knihu, která jim zase o něco víc přiblíží svět zvířat v divoké přírodě, ale i u nich doma.  

Svým citlivým způsobem autor vypráví – velmi čtivě a poutavě, kde zvířata žijí, jak se chovají, jaké mají pocity, kdy se bojí, jak se dorozumívají atd. Jeho texty jsou velmi poutavé a čtou se spíše jako pohádka. Děti se snadno začtou a hltají informace, které by jim ve škole vtloukali do hlavy dlouhé hodiny. A ještě by to nezvládli všechno najednou.

Všechny kapitoly jsou doprovázené nádhernými fotografiemi přírody a zvířat, a tu a tam i nějakou vtipnou ilustrací. Vedle hlavního textu nechybí ani různá okénka se zajímavostmi, kontrolními otázkami, které pomáhají dětem ověřit si, co v textu četly a zda si zapamatovaly to podstatné. Najdete tu i různé tipy „Vyzkoušejte si!“ apod., a také okénka s doplňujícími informacemi a zajímavostmi k danému tématu.

Co všechno se čtenáři dozvědí? Autor je nejprve učí, jak správně pozorovat okolí, aniž by člověk vyrušil zvířata v jejich přirozeném prostředí. Vysvětluje, jak různé druhy zvířat bydlí, čím se živí nebo jak se dorozumívají. Věnuje se problematice krmení zvířat v zimě a vysvětluje, jak které zvíře přezimuje. Ukazuje, jak mláďata rostou a dospívají, ale i to, co zvířata cítí. Víte, kdy má zvíře strach, jak se to projeví a jak to pozná člověk?

Velmi zajímavé bylo čtení o tom, jak spolu zvířata dokážou žít a jak se přizpůsobují. Zaujalo mě i to, jak reagují na různá nebezpečí. Autor ale nezapomíná ani na zvířata u nás doma. Je správné, chovat domácí mazlíčky v bedně, kleci apod.?

Peter Wohlleben opět dokázal, že dokáže poutavě a s obrovským citem podat a vysvětlit svět zvířat tak, aby se i malí čtenáři naučili co nejvíce. Tato publikace tak může být ideálním dárkem třeba za vysvědčení pro malé zvídavce a vědátory, stejně jako doplňkem k výuce přírodovědy či přírodopisu. A rozhodně neuškodí, ani když z ní budete číst mnohem menším dětem. Získají tak spoustu znalostí o zvířátkách, pochopí, jak se v lese či na poli chovat, začnou mít ke zvířatům úctu a lepší vztah. Alespoň u nás to tak je. Nečtu svým dětem tuto knihu jako pohádku, dost to kouskuji, ale je fajn si s nimi prohlížet obrázky a k tomu si vysvětlovat, co na nich vidí, co zvířata dělají, jí, jak vypadají atd. A když pak narazíme v lese na srnku jen pár metrů od nás, děti sami ztichnou jako pěny a se zaujetím ji pozorují.

Hodnocení: 100%

Knihu Víš, kde bydlí zvířata? Koupíte na stránkách nakladatelství Kazda.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: