Audiokniha: Němý svědek od královny detektivek Agathy Christie

Detektivní romány i povídky Agathy Christie přímo zbožňuji. Sbírám její knihy ve všech množných edicích, mám doma několik desítek DVD a miluji Hercule Poirota i slečnu Marplovou. Přesto jsem až dosud nezkusila žádnou audioknihu. A protože nastal čas to napravit, vybrala jsem si od vydavatelství OneHotBook audioknihu Němý svědek, v níž je hlavním hrdinou vedle Hercula Poirota i jeden chytrý pes.

Název: Němý svědek

Autor: Agatha Christie

Forma: Audiokniha – mp3

Interpret: Lukáš Hlavica

Délka: 10 hodin 23 minut

Anotace:

Slečna Emily Arundellová trávila poklidné stáří nejraději se svým čtyřnohým přítelem Bobem. Těšila se dobrému zdraví a rozhodně nestrádala ani finančně – zdědila obrovský majetek. Peníze naopak zoufale potřebovali její příbuzní, jenže ty tetička nijak podporovat nehodlala. Pak však došlo k oné „nehodě“ a zámožná dáma v letech pojala podezření, s nímž se svěřila Herculu Poirotovi. Její dopis upoutal detektivovu pozornost. Podobných dostával od neurotických neprovdaných žen desítky, nicméně tenhle ho zaujal už tím, že byl napsán 17. dubna, kdežto pošta ho doručila až 28. června. Okamžitě se rozhodl jednat a vyrazil na uvedenou adresu, kde ale zjišťuje, že dům je na prodej, protože majitelka nežije. Jak se při vyšetřování její údajně přirozené smrti domluví s prazvláštním korunním svědkem?

Recenze:

Příběh, který rozhodně nezačíná jako klasická detektivka, nýbrž spíše jako společenský román, vypráví přítel Hercula Poirota, kapitán Hastings, který je opět svému příteli po boku a hledá pravdu spolu s ním. Na začátku není žádná krvavá vražda, nýbrž smrt jedné staré dámy, která se zdá přirozenou. Nebýt dopisu, který mrtvá Poirotovi napsala, ale dorazil až po její smrti. A Poirotovi to samozřejmě nedá a začíná pátrat.

Měla jsem obavu, že se nebudu schopna dostatečně soustředit na rozhovory a kličky, které do pátrání po vrahovi Agatha Christie vkládá. Byla to však zbytečná obava. Interpret Lukáš Hlavica vypráví tento příběh naprosto dokonale. Mění hlasy, jako kdyby nečetl knihu, ale stál na jevišti, nebo před kamerou. V některých případech jsem se musela až smát, nebo alespoň usmívat. To, když mluvil jako pes nebo jako některé dámy. Prostě vynikající podání. A i když jsem se ze začátku trochu bála, aby z detektivky neudělal komendii, tak ne! Rychle jsem si zvykla a poslech této audioknihy mě opravdu hodně bavil. Moc ráda si o něj poslechnu nějakou další detektivku z pera slavné Agathy.

Co mě hodně bavilo, byla opět brilantní kamufláž. Nejprve nebyl podezřelý nikdo, nakonec to mohli udělat všichni. Ale jen jeden z nich je vrah. Podezřelí byli samozřejmě opět lidé kolem zemřelé, tedy nejbližší rodina, dědicové a společnice, která nečekaně zdědila veškerý majetek zemřelé a na příbuzné nezbylo nic. Zdálo by se, že intrikán je nad slunce jasný a vrah také. Jenže by to nebyla Agatha, abychom nakonec nebyli překvapeni.

Já se přiznám, že jsem překvapená tentokrát až tolik nebyla – odhadla jsem vraha už někdy po polovině knihy, i když jistá jsem si byla až ke konci. Odhalila jsem totiž trik, který měl některé osoby – a samozřejmě i čtenáře – poněkud mást. Celkově hodnotím tuto audioknihu jako jednu z nejlepších, které jsem kdy poslouchala a i příběh patří jistě mezi ty nejlepší, které Agatha napsala. Já si Němého svědka náramně užila.

Hodnocení: 98%

Pokud audiokniha Němý svědek zaujala i vás, můžete si ji koupit na stránkách vydavatelství OneHotBook nebo třeba přes aplikaci Audiolibrix.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: