Prožijte Jeden rok v životě včely

Zajímá vás příroda a vše, co se kolem ní točí? Víte, jak důležité jsou pro přírodu i pro člověka včely? Chtěli byste se o nich dozvědět co nejvíce zajímavostí, ale nechcete číst žádné odborné publikace? Pak mám pro vás tip na knížku z nakladatelství Kazda – Jeden rok v životě včely, která je určená primárně dětem, ale jsem přesvědčená, že nadchne i leckterého dospělého. Alespoň já jsem ji naprosto hltala.

Název: Jeden rok v životě včely

Autoři: David Gerstmeier, Tobias Miltenberger, Hannah Götteová

Nakladatelství: Kazda

Počet stran: 72

Rok: 2020

Recenze:

Trojice mladých lidí, která tuto knihu vytvořila, včely naprosto miluje. Chápe, jak důležité jsou včely pro lidstvo a také chápe, jak je důležité, aby tito drobní ale pilní tvorečkové žili svobodně a měli možnost svobodně „pracovat“. Proto přichází s publikací, která je určena hlavně pro děti cca od 1. třídy, ale stejně dobře ji mohou číst i dospělí. Já si ji objednala spíše pro sebe, protože na mé děti je ještě moc náročná. Je plná zajímavostí ze života včel, včelařů a dozvíte se i jak se zpracovává med.

Kniha je rozdělena na několik částí. V úvodu se seznamujeme se včelami obecně, zjišťujeme, proč létají z květu na květ a jak dobré skutky přitom dělají nejen pro rostliny, ale i pro nás. V druhé části nazvané „Svět včel“ se dostaneme až do samého nitra včelího úlu. Kniha ukazuje krok po kroku, jak se z vajíčka narodí včela, jakou roli má matka, jak vypadá atd. Podrobně jsou rozepsány i úlohy ostatních včel, jako dělnic nebo trubců.

Víte, kdy se narodí trubec?

Víte, jak dlouho žije matka?

Víte, co je to včelí zásnubní tanec?

Jak dlouho trvá, než se z larvy stane včela?

A tušíte, co všechno se musí včelka naučit, než smí vylétnout z úlu a nosit zpět sladký nektar?

V další části nazvané „Včelí rok“ se autoři zaměřili na činnost včel podle ročních období. Vysvětlují, proč se včely rojí a jak musí reagovat včelař, ukazují, jak vzniká v plástvích med, zajímavý je úklid úlu na podzim, vraždění trubců ale také to, jak taková včela přezimuje.

Víte, že existují včely letní a včely zimní?

Víte, které z nich žijí déle?

A co dělá v zimě včelí matka?

V poslední části „Včely a lidé“ se zaměřují na činnost včelařů. Popisují, jak se včelař o své včely stará, jak jim pomáhá při nemocích, dokrmuje je, když mají málo nektaru atd. Také zjistíte, že např. řepkové pole je pro včely nebezpečné a že mnohem lepší je, když mohou létat po louce plné různých květů.

V této části jsou na některých stránkách přidány i recepty, ve kterých hraje hlavní roli med. Děti zjistí, jak si jednoduše vyrobit granolu s medem nebo jablkový koláč s medem. Naučí se ale také, jaké další produkty od včel se dají využít, např. propolis, nebo vosk.

Musím napsat, že jsem od této publikace neměla velká očekávání právě proto, že je určena dětem. Byla jsem však mile překvapena, co všechno jsem se ze života včel dozvěděla. Bez zbytečné omáčky a vědeckých výrazů. Pěkně čtivě a stručně. Navíc obrázky a ilustrace, které texty doprovází jsou opravdu nádherné.

Autoři pracují s členěním stránek, vkládají různé „bubliny“ se zajímavostmi o včelách atd. To všechno činí čtení zábavné, poučné a informace lezou překvapivě snadno do hlavy. I když moje děti zatím tato kniha nezaujala – chyběl jim tak podle mě nějaký příběh, já jsem nadšená. Ostatně, už během čtení mě napadlo, že nějaký příběh o malých včelkách byl mohla napsat, abych tuto problematiku přiblížila i malým dětem. Takže si píšu na svůj TO-DO list další položku. 🙂

Hodnocení:

Obsah – text: 100%

Ilustrace-obrázky: 100%

Počet stran: 98%

Formát knihy: 100%

Pokud byste si tuto nádhernou publikaci o včelkách rádi pořídili, koupíte ji na stránkách nakladatelství Kazda.

A pokud byste raději nějakou knihu o včelách určenou dospělým, můžete zkusit další knihu z nakladatelství Kazda – Srdce včely má pět komor.

1 komentář: „Prožijte Jeden rok v životě včely

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s