Vydejte se s Janem Hrdinou Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Milujete seriál Cizinka? Milujete Skotsko? Toužíte se do Skotska někdy podívat, ale rádi byste to vzali po stopách Cizinky? A zajímá vás, které postavy v Cizince byly skutečné a staly se inspirací pro autorku Dianu Gabaldon? Pak by se vám mohla líbit kniha Jana HrdinySkotskem po stopách seriálu Cizinka.

Název: Skotskem po stopách seriálu Cizinka

Autor: Jan Hrdina

Nakladatelství: Cosmopolis

Počet stran: 270

Rok: 2020

Recenze:

Jan Hrdina je historik, který svůj obor studoval na univerzitě v Brně a v Nizozemí. Věnuje se převážně dějinám Skotska a v nakladatelství Cosmopolis už mu vyšla před pár lety knížka Tajemství skotské krve, což byl román inspirovaný tak trochu Psem baskervillským a trochu Janou Eyerovou. Vzhledem k tomu, že mě příliš neoslovil, dost jsem váhala, zda si jeho novou knihu pořídit. Jenže miluji knižní sérii Cizinka od Diany Gabaldon a tak zvítězila má zvědavost. Jak to dopadlo?

Dopadlo to dosti rozporuplně. Jsou části, které mě v knize zaujaly a části, které jsem po urputné snaze přečíst je, nakonec přeskakovala. Autor rozdělil knihu na tři oddíly. V prvním se věnuje skotské historii, která vedla až k tzv. bitvě skotských klanů – bitvě u Cullodenu, která se stala ústředním motivem série Cizinka. Chápu tedy, proč se autor snažil čtenářům vysvětlit historické souvislosti. Bohužel na můj vkus až zbytečně podrobně a nezáživně. Pokud bych si chtěla přečíst dějiny Skotska, určitě sáhnu po úplně jiné knize – odborně na toto téma zaměřené. Oceňuji, že autor mezi řádky nahuštěnými informacemi o skotských dějinách tu a tam vložil i nějaký ten svůj názor, nebo vysvětlil, proč je to důležité pro sérii Cizinka, ale toho bylo trochu málo. Zkrátka první část plnou nezáživně podaných skotských dějin jsem doslova protrpěla.

Druhá část, ve které se věnuje skotským tradicím a také určitým postavám, které v sérii Cizinka vystupují, už mě bavila o dost více. Oceňuji, že jsem se dozvěděla plno zajímavostí o skotských klanech – ať už obecně, tak i o jednotlivých důležitých klanech podrobněji. Nejvíce mě ale bavil popis osobností skotských dějin, které se v sérii Cizinka objevily. Vůbec mě nenapadlo, že právě hlavní hrdina – Jamie Fraser měl svou skutečnou historickou předlohu, nebo že kdysi opravdu žila Geillis Duncanová. To mě hodně překvapilo.

Autor vysvětluje i skotské symboly, jako dýka, hudba, která mimo jiné doprovázela i vojenská tažení, nebo nejznámější skotský symbol – kilt. To bylo podle mě hodně zajímavé, informačně přínosné a bylo znát, že to autor skutečně píše ze své hlavy a neopisuje nějaké dějiny Skotska, jak na mě působila první – historická – část.

V poslední, třetí části se autor věnuje místům, která se objevovala v sérii a v seriálu Cizinka. Jsou to místa, na kterých se odehrával děj, nebo kde se natáčely konkrétní scény. To je další část, která je podle mě dobře zpracovaná a užitečná pro čtenáře – fanoušky Cizinky. Zároveň si ji ráda znovu přečtu, až se mi konečně podaří vycestovat od dětí na delší dobu. Ráda bych jela právě do Skotska a pokud možno, sehnala zájezd, který se vydá právě po stopách Cizinky. Tak snad se mi to podaří.

Celkově hodnotím knihu jako průměrnou. Popis míst by bohatě stačil shrnout, nebo i více rozepsat v samostatné knize a popis postav bych možná mnohem raději četla od samotné autorky. Myslím, že kdyby Diana Gabaldon napsala nějakou útlejší publikaci o tom, kde brala inspiraci na postavy, místa i příběh, bylo by to mnohem hodnotnější. Dílko Skotskem po stopách seriálu Cizinka na mě působí pouze jako snaha o marketingový tah. Škoda. Je to zajímavé téma, jen ne úplně dobře uchopené…

Pozitivně hodnotím křídový papír a doplnění textu obrázky a fotografiemi, které texty příjemně oživí. Bohužel ani malý font knížce nepřidá na kvalitě. Malá nahuštěná písmenka se strašně špatně čtou, obzvlášť, když máte čas číst až večer. Pokud navíc čtete s baterkou na čele, jako já, křídový papír se vám nepříjemně leskne. Líbí se mi ale, že knížka je vázaná a má takové ty desky, které jsou napůl tvrdé a napůl měkké, jako u brožovaných výtisků – pro které já mám slabost. Určitě díky tomu déle vydrží, ale zároveň se díky menšímu formátu vejde do batohu, až si ji vezmete s sebou na výlet do Skotska. 🙂

Hodnocení: 65%

Knihu Skotskem po stopách seriálu Cizinka si můžete zakoupit na stránkách nakladatelského domu Grada, pod které spadá nakladatelství Cosmopolis. Tomu zároveň děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.  

One Reply to “Vydejte se s Janem Hrdinou Skotskem po stopách seriálu Cizinka”

  1. Ahoj Sabi,
    já jsem na knihu taky koukala, ale nakonec jsem si ji nepořizovala. Seriál Cizinka jsem dřív měla moc ráda, ale pak se mi neskutečně zprotivila představitelka hlavní hrdinky. První knihu od Jana Hrdiny jsem četla a relativně se mi líbila. Tady by mě stejně jako tebe zaujaly především zvyky a informace o klanech, to mám ráda. Do Skotska jsem měla jet na podzim se žáky a myslela jsem si, že bych tam jela v létě i sama, ale nějak to díky současné situaci padlo…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s