Audiokniha: Enid Blytonová – Správná pětka 1. Pětka na ostrově pokladů

Jestli jsem jako dítě něco milovala, byly to příběhy z pera úžasné a pro mě nepřekonatelné autorky dětských knih – Enid Blytonové. Měla jsem od ní přečteno vše, co dětské oddělení naší malé městské knihovny nabízelo. A Správná pětka rozhodně patřila mezi TOP sérii této autorky. Možná i proto jsem začala před časem sama psát podobné příběhy, v níž vystupuje „Odvážná čtyřka“, jak si říkají pro změnu moji hrdinové. Ale to bych odbočila. Zpět k Pětce… Dostala jsem nabídku poslouchat ji od vydavatelství OneHotBook jako audioknihu namluvenou Michaelou Maurerovou, a tak jsem to samozřejmě hned využila.

Jak se mi audiokniha líbila? A jaký byl návrat k dětským tématům v dospělosti?

Název: Správná pětka. Pětka na ostrově pokladů

Autor: Enid Blytonová

Interpret: Michaela Maurerová

Formát:1CDmp3
Délka nahrávky: 4 hodiny 5 minut

Překlad: Zuzana Ceplová

Recenze:

Jak už jsem napsala, knihy Enid Blytonové jsou pro mě jedinečné, krásné a plné vtipu i dobrodružství. Čtveřice dětí – tří kluků a jedné dívky, spolu s jejich svérázným psem Timem mi učarovala, již jako malé holčičce. Možná i díky těmto knihám jsem si zamilovala tajemné hrady, zříceniny, podzemí a hledání ukrytých pokladů. V audioknize namluvené herečkou Michaelou Maurerovou jsem se k příběhům ráda vrátila.

Musím hned na začátku vysvětlit, že knihu jsem četla před téměř 25 lety a proto, i když jsem si tak nějak pamatovala, o čem je, neznala jsem děj už celý. A hlavně – jednotlivé díly mi hodně splývaly dohromady. Proto pro mě byl poslech stejně napínavý, jako pro kohokoli jiného. Audioknihu jsem nejprve poslouchala o volných chvílích sama – hlavně když jsem retušovala fotky, nebo malovala. Ale včera, kdy už mi zbývalo jen pár minut do konce, jsem pustila knihu večer, při uspávání dětí nahlas. A měla úspěch! Dokonce tak velký, že jsme hned začali poslouchat další díl Pětka opět v akci.

Kdyby mi někdo ještě před pár měsíci řekl, že se mnou budou moje děti poslouchat Správnou pětku, budu si ťukat na hlavu, že jsou na to ještě malé a nebude je to bavit. Ale omyl. Jsem opravdu hodně příjemně překvapená a těším se, až si zase večer společně poslechneme další kapitoly. I když musím přiznat, že mám co dělat, abych vydržela a nepustila si audioknihu dřív, bez nich. 🙂

Ale teď trochu k ději…

Hlavními hrdiny jsou tři sourozenci – Anna, Dick a Julián, kteří nemohou o prázdninách odjet s rodiči na dovolenou. Řeší se tedy, co budou dělat. Maminka přijde s nápadem, že v Kirrinské zátoce bydlí strýc Quentin, který má stejně starou dceru – Georginu. Mohli by jet tedy k nim, koupat se v moři, být na čerstvém vzduchu. Maminka se se strýcem a tetou rychle domluví a děti vyráží na cestu. Překvapením je pro ně jejich sestřenice, která na jméno Georgina neslyší. Touží být kluk, nosí krátké vlasy a zareaguje pouze pokud ji někdo osloví jako George.

Děti se rychle spřátelí a vyráží nejen k moři, ale také na člunu na nedaleký Kirrinský ostrov, který patří Georg a její mamince a na kterém stojí zchátralý hrad. Traduje se, že v jeho sklepeních je dosud ukrytý poklad. Když jednoho dne bouře způsobí, že moře vyplaví na hladinu staletí ztroskotaný koráb, najdou v něm děti truhličku, v níž je ukrytý podivný plánek. Může to být mapa k pokladu? A co se stane, když se maminka z finančních důvodů rozhodne ostrov prodat?

Nebudu prozrazovat víc, protože to byste přišli o to nejlepší. Rozhodně však audioknihu doporučím jak rodičům dětí – ideálně asi od první třídy – ne každé dítě je takové, jako ty moje dvě – stejně jako jim samotným. Dobře vím, že vášeň pro Správnou pětku a příběhy Blytonové mám nejen já, ale i řada mých dalších vrstevníků. Pokud tedy chcete poslouchat ve volných chvílích, nebo třeba v autě a vrátit se na chvíli do dětských let, určitě si audioknihy pořiďte. My aktuálně posloucháme druhý díl a těšíme se, až vyjde třetí, na kterém se již pracuje. 🙂

Mimochodem, neměla bych zapomenout na to, jak knížku namluvila – načetla Míša Maurerová. A hodnotím jednoznačně 100 %. Její přednes mě moc bavil. Čte to skutečně tak, že zaujme i ty nejmenší, a to si myslím, že je nejlepší důkaz, že interpretka byla zvolena víc než dobře.

Audioknihu Správná pětka. Pětka na ostrově pokladů můžete zakoupit na stránkách OneHotBook, nebo v mobilní aplikaci Audiolibrix.

Hodnocení: 100 %

3 komentáře: „Audiokniha: Enid Blytonová – Správná pětka 1. Pětka na ostrově pokladů

  1. Ahoj Sabi,
    já jsem milovala Správnou pětku! Přečetla jsem ji kompletně několikrát a pořád jsem si ji půjčovala v knihovně. Četla jsem i všechny další série, ale ta Správná pětka byla nejlepší. Docela bych si ji přečetla znovu:-)

    To se mi líbí

    1. Přesně! U nás teda asi neměli komplet Pětku, ale chci si ji sehnat někde po bazarech i v klasické knižní podobě. Každopídně tohle děti poslouchají před spaním se mnou a je to super. 🙂 A co se týká sérií, ano, Pětka jednoznačně nejlepší. Ale ještě jsem milovala tu sérii s dvojčatama na intru. 😀

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s