Co ukrývá Zahrada mlčenlivých?

Máte rádi příběhy s tajemstvím? Hltáte stránky plné tajemných zahrad a rozpadlých starých domů nebo sídel? Chcete číst knihu, která v sobě ukrývá napětí, téměř detektivní pátrání, psychologii i mystický námět? Pak by vám neměla uniknout čerstvá novinka české autorky Věry Kadlecové, Zahrada mlčenlivých

Pozor: Nedoporučuji číst o samotě, v noci a už vůbec ne na odlehlých místech či v zahradách!

Název: Zahrada mlčenlivých 

Autorka: Věra Kadlecová

Nakladatelství: Klika

Počet stran: 324

Rok: 2020

Recenze: 

Od Věry Kadlecové už jsem četla její první dvě knihy, Panenku a volně navazující Vinu. Četly se svižně a příběh byl velmi chytlavý a zajímavý. Možná i proto, že odhaloval problémy, které se mohly týkat spousty obyčejných lidí. I když se mi autorčiny knihy líbily, úplně mi nesedl styl vyprávění. Autorka píše poutavé, má ohromnou slovní zásobu, ale… bylo tam zkrátka něco, proč jsem váhala? Jsem ráda, že jsem nakonec podlehla lákavé anotaci, protože Zahrada mlčenlivých je jednoznačně zatím její nejlepší literární počin!

Kniha je vyprávěná er-formou, ale v jednotlivých kapitolách se střídá vyprávění z pohledu jednotlivých postav. Tady rovnou musím napsat, že je velká škoda, že autorka nezvolila ich-formu. Věřím, že by to knihu vyšvihlo na úplnou špičku! 

Děj začíná ve chvíli, kdy se ztratí klavírní virtuos a architekt Tomáš. Své manželce zanechá jen krátký vzkaz, aby ho nehledala, že se vrátí. Do hlavy to nejde ani Simoně, ani jejich dceři Kristýně. A nezdá se to ani jeho kamarádovi Radkovi, který Simonu přesvědčí, aby po něm začali pátrat. Prozradí jí, že s Tomášem měli nějaké ne zcela legální kšefty a že Tomáš byl gambler. 

Autorka rozehrála bravurní hru, kdy si na své přijdou milovníci psychologických románů, hledači dávných tajemství i milovníci mystiky. Simona postupně zjišťuje, že žila s člověkem, kterého vlastně vůbec nezná. Začne po něm spolu s Radkem pátrat a dostane se až k tajemné zahradě, která je opředená řadou děsivých příběhů. Může se Tomáš ukrývat uvnitř? Hledá poklad, který je prý v zahradě zakopán? 

Měla jsem chvilky, kdy jsem se musela do čtení nutit. Radkův příběh a jeho komplikace s manželkou a podnikem mě moc nebavily. Také jsem hodně dlouho tápala v souvislostech, které skrývala tajemná zahrada. Rozhodně smekám klobouk, že se autorka v tak spletité historii neztratila. Já se ztrácela dost často. To ale není chyba autorky, ale má. Je potřeba knize věnovat čas, klid a plnou pozornost, jinak se snadno zamotáte a budete se muset v textu vracet. 

Nejvíc mě dostala poslední třetina, v níž Simona četla deník starého kronikáře a novináře z města. Do poslední chvilky jsem netušila, co za tím vším může stát a jak to všechno dopadne. Také jsem nedokázala odhalit, zda hraje v románu roli mystika a nějaká kouzla, nebo jsou to všechno jen halucinace a výplody chorých myslí. Vždyť v domě uprostřed zahrady byl jeden čas dokonce blázinec. 

Nebudu prozrazovat, jak to dopadlo, ale faktem je, že budu závěr knihy a vlastně i celý příběh ještě dlouho zpracovávat. Nedokážu ho pustit z hlavy a pořád přemýšlím, jak se to tak mohlo stát, co mi kde uniklo a jak je to všechno možné. Něco mi přijde logické, leč velmi neočekávané, v něčem stále tápu. 

Paní Kadlecové rozhodně děkuji za zcela nevšední čtenářský zážitek, protože podobně zpracovanou knihu na téma starých domů a zahrad jsem ještě nečetla. A vám, kteří máte takové knihy rádi, tak jako já, ji rozhodně doporučuji k přečtení! 

Hodnocení: 85 %

Knihu Zahrada mlčenlivých můžete zakoupit přímo na stránkách autorky. 

2 Replies to “Co ukrývá Zahrada mlčenlivých?”

  1. Ahoj Sabi,
    přiznám se, že autorku vůbec neznám a ani si ji nevybavuji z tvých článků a videí o přečtených knihách, ale to nevadí. Taky mám ráda tajemné zahrady, něco na nich prostě je:-) uvidím, jestli knihu budou mít u nás v knihovně, přeci jen se blíží léto a budu se muset trochu zásobit:-)

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s